Nejmocnější hrdinové Marvelu 005: Iron Man

5. listopadu 2016 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 005: Iron Man

Asi nejúspěšnější marvelovská postava... ve filmu samozřejmě, v komiksu si troufnu tvrdit, že tak skvělé postavení jako ve filmu nemá. I přesto patří Iron Man mezi hlavní esa Marvelu a velkým lákadlem pro fanoušky. Tony Stark je totiž sympaťák od pohledu a zajímavou postavou ke zpracování. Bohužel v rámci UKK jsme neměli možnost číst vyloženě nějaký absolutní trhák, kde by se v názvu skrýval Iron Man. Ano, Extremis byl velmi dobrý, ale úplný top komiks to nebyl. Bude to snad tento Iron Man?

Knihy Dobrovský

S4TW

Iron Man mě zatím v UKK nedokázal moc přesvědčit, takže jsem od toho díla neměl velká očekávání. O to víc sem byl překvapený, že po příběhové stránce se jedná o velmi slušnou záležitost. Ale... Bohužel to má i mouchy, které se jen velmi těžko skousávají.

Origin tentokrát vezmu fakt rychle. Je prostě dobrý, ve srovnání s ostatními, které jsme zatím měli možnost v NHM číst, tak se řadí hned na druhé místo za Spider-Mana. Předělaná kresba se taky povedla.

Hlavní příběh začíná celkem nadupaně, je tu nějaká milostná zápletka, ale na superhrdinské poměry není vůbec hloupá. Iron Man se tu utkává se svými nemesis jako je Mandarin či Whiplash, takže akční scény jsou parádní. Vše nakonec vyústí v zajímavou zápletku, kdy obživne Tonyho oblek a celý komiks je vlastně o tom, jak se UI snaží být člověkem a jak se v ní perou emoce.

To není žádná novinka či originální záležitost. Mě daleko víc nadchlo rozebírání psychiky a zdeptanosti Starka, to je tu podáno skvěle a Tony dostává opravdu krutou psychologickou nálož, v podstatě se mu hroutí celý jeho svět a on neví, jak proti tomu (sám sobě) bojovat. Výborné jsou i terapeutické scénky zase s jinou UI, vlastně celý příběh je dost sci-fi.

Tohle všechno by bylo moc pěkné nebýt fakt divné kresby. Tohle si bralo už moc inspiraci v manze a to já teda ne-e. Obličeje postav jsou někdy dost bizarní, ale hlavně jsou strašné barvy, to už je opravdu silný epileptický záchvat. Až mě překvapilo, jak se mi najednou líbila kresba v poslední sešitě, ale to už jsem byl asi na zlatý...

Takže kresba spíš špatná, to bych ještě uhrál na velmi dobré hodnocení, ale ten závěr? Takhle do... nemůžu najít slušné slovo, prostě zkazit jinak velmi povedený scénář, je opravdu velká škoda. Komiks měl náběh na nejlepší Iron Manův sólo příběh, ale zkazila to umělecká stránka a hlavně konec.

6/10

jardoom

Přišel Iron Man a v rámci NHM je to jedna z nejepičtějších postav. Hned z kraje vám říkám, že až pátá kniha přinesla nejmocnější a nejepičtější komiksovou jízdu, kterou tato série zatím nabídla.

První sešit opět přinesl oldschoolovou záležitost, která jistě potěší mnoho Marvelofilů, kteří rádi pátrají po kořenech Marvelovského světa. Byl to obyčejný průměr, na který nahlížím s úctou. I tak ale musím říct, že víc než průměr to prostě není a nejspíš ani nejde o můj vkus.

To, co přišlo po tomhle úvodním sešitu byla ale jízda, na kterou dlouho nezapomenu. Invincible Iron Man je svěží, je akční, je nápaditý a hlavně baví. Přináší parádní akci, která se snoubí s pořádným tématem, jehož vážnost nemůže nikdo zpochybnit.

Určitě se jedná o jeden z nejdospělejších Iron Maních příběhů, které jsem kdy četl a musím říct, že tohle bylo konečně to, co od Ultimátních kompletů očekávám.
Příběh přináší jízdu, která vás nutí přemýšlet a neustále pozorovat co se kde děje. Nenechá vás to vydechnout a naplní vás pocitem sebeuspokojení. Finish je velkolepý, a to vše podtrhuje kresba, která přesně zachycuje vše, co by zachytit měla.

Kresba je cítit dobovostí, a právě to je na tom parádní. Tento run vycházel v roce 1999 a 2000 což je prostě na kresbě znát. Vůbec mi to ale nevadí. Je to totiž ideální doba, které stála za zrodem moderní mainstreamové kresby, bez které by dnešní superhrdinský komiks nebyl tam, kde je.

Já si komiks užil a právě proto musím hodnotit hodně vysoko.

9/10

Ehonzo

Za ty roky co už se komiksům věnuji, jsem jich musel přečíst stovky. Takže více méně s každou postavou dokážu doporučit minimálně jeden příběh, který by si každý měl přečíst. S Iron Manem je to však těžké. Žádný příběh který jsem s tímto plechovým avengerem četl, mě nikdy nějak extra neodzbrojil. Tenhle taky (bohužel) není výjimkou, ale to neznamená že by nebyl fajn. 

V úvodu dostaneme už klasické číslo s originem. Kdo vlastní UKK Marvel počátky, tak to pro něj nebude nic nového. Je to jeden z těch slabších retro originů, ale kresba Dona Hecka je fajn. 

Pak přichází hlavní příběh od Joea Quesady. Jak jsem už říkal není to nic odzbrojujícího, ale má to vážně skvělý nápad. Tonyho brnění totiž za zvláštních událostí „ožije“ a začne být samostatné. Ze začátku je všechno fajn, Tony je jako Iron Man lepší než kdy dříve. Je rychlejší, silnější a většinu situací řeší efektivněji než když jel sólo. Jak už to ale bývá tak se musí něco pokazit. Osobnost brnění je částečně založena ne té Tonyho a to převážně na těch špatných vlastnostech.

Brzo tedy začne své nepřátel zabíjet a přebírat kontrolu od Tonyho.  Dalo by se vlastně říct, že i  v komiksech si Tony vytvořil svého Ultrona, když už toho filmového ukradl Pymovi. Je to fajn epizodní příběh který ukazuje jak se Starkovo výtvor může obrátit proti němu. Myslím si že by z toho šlo vytřískat trochu víc a mohlo se jít do větší hloubky v tom „vztahu“ mezi Tonym a zbrojí. Tak schopný autor ale Quesada bohužel není, dialogy a postavy jsou napsané dobře, ale šlo by to udělat lépe. Takhle to je jen adekvátní.

I když je Queasada i zkušený výtvarník, tak zde tvořil pouze obálky. Samotný příběh pak kreslil Sean Chen. Z jeho kresby je ještě trochu cítit dozvuk 90.let, ale naštěstí jen trochu. Veškeré to hi-tech vybavení zvládá v celku dobře prodat a jedno z mých nejoblíbenějších Iron Manovských brnění se mu také moc povedlo. I když ho pořád nejlépe umí George Pérez.

U čeho jsem se nejvíce nasmál (a ne v dobrém slova smyslu) byly vzhledy záporáků. Whiplash je vymóděný jako kdyby utekl z nějakého BDSM večírku a cestou ukradl jetpack. A Mandarin zase vypadá jak kdyby každou chvilku měl bojovat s někým z WWE. Věčná škoda že Iron Man nemá žádné skvělé záporáky. 

Je to fajn jednohubka kterou bez potíží dáte na jeden zátah. Kresba trochu skřípe,  není to ale nic co by vás odradilo, ale ani přikovalo.

6/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku