Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana 2

4. listopadu 2016 jardoom Diskuze (2)
Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana 2

Před pár lety se mi do rukou dostala Zlatá kniha Vlastislava Tomana, která byla souhrnným vydáním Kruanových příběhů. Nakladatelství XYZ nezahálelo a pod záštitem Albatrosu vydalo druhou Tomanovu Zlatou knihu, která se nyní zaměřuje na příběhy psané střelným prachem.

Knihy Dobrovský

První co mě napadlo když jsem knihu uviděl bylo to, že je mnohem tlustší, než Kruanova sbírka. Proto jsem byl nadšený, protože za ten slušný peníz získal čtenář mnohem více zážitku. Pravda je ale jen poloviční protože, i když je kniha obsahově větší, není větší podílem komiksů. Ty totiž v začátcích každého příběhu doprovází několika stránkový psaný úvod, který vás má naladit a správnou vlnu.

Dalším důvodem větší šíře je jiný papír, než mělo první souborné vydání. Tehdy jsem nakladatelům vytýkal, že je použit moc tenký papír, přes který šlo vidět na druhou stranu. Nyní je papír tvrdší, pevnější a celkově kvalitnější, což oceňuji.

Když jsem řekl vlnu, bylo to myšleno doslovně. Příběhy se totiž odehrávají na moři a to proto, že hlavní postavy jsou piráti, mořeplavci či vojáci. Kdybych ale tvrdil jen tohle, šeredně bych vás pletl, jelikož tahle kniha není zdaleka jen o moři. Jak už sám název napovídá, tyto komiksy jsou spjaty se střelným prachem a tedy zbraněmi, jejíž zrod tato kniha mimo jiné sleduje a popisuje.

Komiks je zábavný a také naučný. Cílovkou je spíše dětský čtenář ale dospělému jedinci má také co nabídnout. Pod většinou komiksových stran byla totiž dost velká zásoba encyklopedických znalostí a historických události, které čtenáře neustále poučují.

Na tento svazek se nedá nahlížet jen na komiksové dílo, jelikož co se komiksové stránky týče, nejedná se o nějaký zázrak dnešní doby. Právě proto musí čtenář přihlížet k tomu, že tento svazek nabízí velmi slušný náhled do doby českých komiksových začátků, které neodmyslitelně patří do české komiksové historie a to nemůže nikdo vyvrátit či zpochybnit.

Kniha potěší nejen mladé čtenáře, kterým dá určitě zabrat, ale také zajisté zaujme i starší ročníky, kteří si tyto příběhy pamatují z ABC. Přiznám se, že já jsem na tohle mladý i ve svých dvaceti pěti letech, takže tyhle příběhy z ABC nepamatuji. Rozhodně mi ale tato kniha dala víc, než většina brapů, které běžný zahraniční vydavatel v těch letech nabídl.

Co mi ale vyloženě vadí je kresba, která v mnoha případech nemůže člověka vůbec zaujmout a spíše překáží a kazí dojem ze čtení. Abych byl konkrétní, nejvíce mi vadila kresba Miloše Nováka. Toman byl jen scénáristou a o kresbu těchto příběhů se zasadilo mnoho ilustrátorů. Jmenovitě se jednalo o již zmíněného Miloše Nováka a Milana Víška, Lubomíra Hlavsu či Jiřího Petráčka.

Verdikt

Tato kniha funguje nejen jako parádní komiksový počin, který vás nechá nahlédnout tam, kde by vaše oko nikdy nenahlédlo, ale také funguje jako skvělé poděkování za celoživotní práci, kterou Vlastislav Toman tomuto médiu věnoval.

XYZ
Děkujeme za spolupráci nakladatelství XYZ, které vzniklo v roce 2004 a specializuje se na vydávání české i zahraniční beletrie, autobiografie, autorizovaných životopisů či rozhovorů, literatury faktu, historických publikací i výpravných encyklopedií.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

jardoom Offline
jardoom 06/11/2016 (6. listopadu 2016)
No právě že já jsem fanda spíš moderní kresby a tohle bylo na mě opravdu příliš. Body jsem ale nestrhl jelikož jak jsem psal, koukám na tohle jako na kus historie a nejde zde o to čtenáři ukázat něco co ještě neviděl. Je to o tom čtenáři připomenout, že i naše zem má...
TonyT Offline
TonyT 06/11/2016 (6. listopadu 2016)
No tak já mám kresbu těchto komiksu rád, ovšem uznávám že možná už spíš z nostalgie jelikož jsem pamětník ábíček v nichž tyto komiksy vycházeli.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku