Zero 4: Kdo ohněm

4. listopadu 2016 Morzael Diskuze (2)

finále od Gaspara Noého moderního komiksu

Zero 4: Kdo ohněm

Konečně jsme se dočkali a první sága od českého rodáka (jak všichni často a rádi připomínají), Aleše Kota, došla svého závěru. Tedy v českém vydání. Aleš se rozhodl, že nám svým velkým finále naprosto odvaří šedou kůru mozkovou a nabourá naše programování. Což se moc lidem, vlastně spíš většině, ale vůbec nelíbí. Já osobně považuji Zero za jeden z vrcholů letošního komiksového roku na české scéně a v této recenzi se budu snažit tento dojem ospravedlnit.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Sci-fi, filosofický, existenciální, psychologický

Příběh:

Edward Zero dosáhl konce své cesty. Dosáhl všech konců všech cest. Pokud dokáže on, nejúčinnější zbraň nejďábelštější organizace na světě, přerušit kruh a najít v sobě odpuštění, možná má svět ještě naději.

O komiksu:

Zvláštní, jak se věci někdy sejdou. V jedné várce komiksů se mi dostal do ruky druhý Klub rváčů a poslední Zero. Klub dostal přednost, abych byl připraven na autogramiádu autora. Jak jsem ho tak dočítal, říkal jsem si, že asi nic divnějšího jsem za poslední roky nečetl. Pak přišlo na řadu Zero.

Vyhradil jsem si na něj pěkně celý večer a dal jsem si všechny 4 díly v kuse, abych si ty staré osvěžil a v posledním se mi vše krásně spojilo. Skončilo to 15 minutami zírání do zdi a zběsilým googlováním asi do dvou do rána.

Zero totiž rozhodně není tradiční komiks. Není to ta avizovaná Bondovka 21. století, kterou předstíraly první tři díly. Je to filosofické sci-fi drama přesahující svůj svět s určitým záměrem. Ušetřím vám trochu hledání a zmatenosti (nejspíš totiž ani nebudete vědět, co googlovat) a pokusím se vysvětlit, jak se na Zero dívat.

Filosofická chvilka s Morzaelem

Zaprvé je nutné vědět, že Kotův oblíbený autor je Grant Morrison. Grant sám hodně často naráží na kontroverzi ohledně svých děl, protože je čtenáři prostě nechápou. Snaží se totiž do komiksů dostávat jakousi metaúroveň s významem. Zkrátka udělat z komiksu něco víc než jen prostředek povrchní zábavy. Věří, že skrze komiksy se můžeme dobrat k vyšší moudrosti. Jeho příběhy nejsou jednoduché na pochopení a to zcela záměrně. Morrison se sám nechal slyšet, že chce, aby jeho čtenáři u čtení přemýšleli. Na rozdíl od Kota ale Morrison tuhle svoji filosofii aplikoval v jednom stěžejním eventu přímo u DC.

Jestli vám malý hlásek ve vaší hlavě napovídá - Final Crisis - tak napovídá správně. Morrison za něj sklidil od hromady čtenářů kritiku a samotného ho to velmi zdeptalo, protože stál tváří v tvář realitě: Běžní čtenáři u čtení komiksů přemýšlet prostě nechtějí. Když vidím reakce na finále Zera tady u nás, tak je bohužel celkem patrné, že je to všude stejné.

Zadruhé: Morrison je vyznavačem tzv. magie chaosu (Chaos Magick - ne, to není překlep) a největším glosátorem pojmu hypersigil. Když to hodně zkrátím, Grant věří, že určitými symboly se dá programovat realita. A nejsilnějšími symboly jsou příběhy, jejichž síla se posiluje s každým dalším čtenářem. Teoreticky, když tedy vaše dílo přečte hodně lidí, skrytá myšlenka/přání se potom přenese i do reality. Tento efekt se dá ještě zesílit, pokud u příběhu čtenář prožije nějaké silné emoce.

Použil to třeba pro svou sérii The Invisibles, které po první knize začaly klesat prodeje. Morrison vybídl všechny čtenáře série, aby v předem stanovený čas u komiksu masturbovali (ne, nedělám si srandu). Vtipné je, že se poté prodeje zase zvedly a The Invisibles se dovydalo. Důležitý ale je pojem hypersigil a programování reality pomocí příběhů.

Zatřetí: Aleš si evidentně libuje po vzoru beatnické generace ve východní filosofii, hlavně v taoismu, a v občasném užívání některých drog (což je pojem, který on sám neuznává). Pokud nejste vyloženě nedopínaví, asi vám dojde, kterých drog především.

Začtvrté: Umění a filosofie. Aleš se hodně inspiroval ve starých Bondovkách, klasických sci-fi filmech, Pollockových malbách a třeba filmech Gaspara Noého. K tomu připočtěte ještě třeba osobu Václava Havla nebo slovinského filosofa Slavoje Žižeka. Odkazy jsou všude a přímo na vás tryskají z každé stránky. Dílo tím zakotvuje a propojuje se s naším světem.

A koho to zajímá?

Aleš je tedy pokračovatelem autorů, jako je Grant Morrison. A tomu dodnes někteří nedokáží přijít na chuť. On je další generací, vychovaný na progresivních a alternativních přístupech k umění, filosofii a vůbec ke světu. Což celkem vypovídá o tom, že ne každému jeho díla sednou.

Pokud čekáte další odhadnutelný příběh o agentovi, který získá svědomí a zlikviduje celou organizaci “těch zlých”, protože je prostě tak moc hustej, tak zapomeňte. Zero je Alešovým hypersigilem, kterým se světu něco snažil sdělit a otisknout do něj kus sebe. Je v něm proto nepopiratelná autenticita a hloubka, která u většiny komiksů chybí.

Navíc je docela zajímavé sledovat Alešův tok myšlenek a inspirace. Jelikož to psal celkem mladý, je tam vidět i postupný vývin jeho hodnot a myšlenek (pokud to budete číst od prvního dílu do konce). Což je na jednu stranu trochu na škodu, protože to působí občas roztěkaně a necelistvě.

Dalším mínusem je podle mě podání těch myšlenek. Jsou autoři jako třeba Alan Moore, kteří vám veliké myšlenky a filosofické problémy dokáží elegantně zabalit a vy ani nevnímáte, že je vstřebáváte. U Aleše jsem měl občas pocit, že má tendenci mě v něčem poučovat, že jeho myšlenky nebyly tak hladce podané. Což je samozřejmě úplně normální, má 30 let na to, aby se dostal na Moorovu úroveň a už teď překonal většinu současných scénaristů. Klobouk dolů.

Že komiks dopadl úplně jinak, než bych mohl čekat, neberu vůbec na škodu. Mám rád, když autor dotáhne svoji vizi, kterou jsem absolutně nečekal. Proto nevěřte lidem, kteří říkají, že ten komiks není ukončený, že tam není pointa. Je, ale oni ji prostě nepochopili (je to ode mě trochu arogantní, ale to je i srážení díla jen proto, že ho člověk nepochopí).

Je ale pravda, že to můžeme brát i jako autorovo selhání. Pokud se člověk snaží předat nějakou myšlenku, ale skoro nikdo ji nepochopí, možná se nechal až moc unést. Grafická stránka komiksu je opět parádní underground, hlavně, co se použití barev týče. Podtrhává určité symbolismy a dokresluje šáhlost celého finále. Práce s panely je hodně prostá, ale vše je tu s jasný záměrem, aby příběh šlapal a vyzněl tak, jak měl.

Aleš a celý jeho tým mají můj obdiv, že se pustili do něčeho takto riskatního. Do něčeho, čemu všichni věřili a co museli čekat, že dost lidí strhá. Komiks je stále se rozvíjející médium, které potřebuje odvážné autory, aby ho posouvali dál. Ať už v dobrém nebo ve zlém. Jsem rád za autory, kteří píší chytré a dospělé příběhy a odkazují i na jiná média. Těch je totiž ve světě komiksů po čertech málo. Je ale fakt, že to nesedne každému.

Verdikt

Kdo ohněm je metafyzickou a existenciální jízdou komiksovým médiem, která vás dokáže hluboce zasáhnout a inspirovat, pokud se necháte. Po scénáristické i grafické stránce je to výborně odvedená práce. Alešovi tu upírám jen necelistvost některých myšlenek a jejich podání, které čtenáře místy zbytečně moc mate a místy zase zbytečně poučuje. Je to finále, jaké byste si ani netroufli odhadnout. Pokud nečekáte jednoduchý a ohraný motiv a nevadí vám u čtení trochu dohledávat a přemýšlet, tak budete spokojeni.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 04/11/2016 (4. listopadu 2016)
Přesně tak :) vlastně docela známka kvality
S4TW Offline
S4TW 04/11/2016 (4. listopadu 2016)
Tohle je přesně ten komiks, u kterého jsem vlastně rád, že se zdaleka nelíbí všem :-)
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku