Deadpool: Mrtví prezidenti

27. října 2016 S4TW Diskuze (0)
Deadpool: Mrtví prezidenti

Letošní rok je Deadpoolův rok, aspoň pokud budeme uvažovat v oblasti České republiky. Vyšly již tři komiksy s tímto hrdinou, jeden v rámci Ultimátního komiksového kompletu a dva od Crew (navíc se ještě jeden plánuje). Taky jsme tu měli poměrně úspěšný celovečerák s tímto potrhlým nájemným vrahem. Dnes se každopádně podívám na posledního komiksového Deadpoola od Crew, který nese název Mrtví prezidenti a má ho na starost velmi úspěšná trojice Duggan & Posehn & Moore.

Knihy Dobrovský

Postavu jako takovou asi není nutno představovat, dnes jí totiž zná téměř každý. Ve zkratce se jedná o magora v červeném kostýmu, který prosazuje dobro svou vlastní, nevybíravou, cestou. Vlastně mu ani tak o dobro nejde, jde mu hlavně o prachy a kolik přitom padne nevinných obětí, to vem čert. Tenhle hrdina si libuje ve všemožných zbraních, ale hlavně miluje své katany a uziny. To je sice všechno moc hezké, ale tou hlavní odlišností od ostatních je to, že ví, že je komiksová postava a občas vám to dá sežrat.

Když se budeme bavit konkrétně o tomhle potrhlém, cáklém, na hlavu padlém díle, tak bychom shrnuli příběh asi nějak takto... Deadpool vyleze z vnitřností nějaké Godzilly, která zrovna je na procházce po Manhattanu, samozřejmě u toho nesmí chybět Thor. Když v tom se dozví, že nějakej jinej potrhlej magor vzkřísil všechny mrtvé americké prezidenty, kteří ovšem už nechtějí zachraňovat Ameriku. Samozřejmě se to rozhodně řešit S.H.I.E.L.D., ale neví, koho najmout na takovouhle zvrhlou práci. No přece Deadpoola. Pak už to jede ráz na ráz - Roosvelt na slonovi (říkám, že to jede), návštěva Doktora Strange (jak poetické, když si vezmeme, co dávají dnes v kině), boxerský zápas ve Vegas, vesmírné dobrodružství a dobíjení Washingtonu (kým asi?)...

Že vám to zní jako absolutní guláš bez hlavy a paty? No, po pravdě, trochu tomu tak je. Ale tohle je guláš, který naprosto funguje, který nepotřebuje nějakou velkou patu u nohy a nohu k patě na hlavě. Tady se prostě máte bavit a taky, že se bavit budete. Nechybí kvanta různých hlášek, odkazů na filmy, seriály či slavné osobnosti (samozřejmě ve velké míře na samotné prezidenty a jejich aférky) a navíc si Deadpool i párkrát pohovoří přímo s vámi, tentokrát ovšem nebude mít tolik času jako jindy. 

Já se přiznám, že jsem tento komiks četl již v originále a v té době mi přišel kapánek vtipnější, tentokrát jsem se tolik nenasmál. Buď se některé pointy ztratily v překladu nebo opakovaný vtip není vtipem, ale i přesto si troufnu tvrdit, že se jedná o nejvtipnější superhrdinský komiks, který tu (minimálně letos) vyšel. Jedná se o mix inteligentního humoru (týkající se právě těch odkaz, které asi ne každému dojdou) s absolutně infantilně hloupě suprovým humorem. 

Dále je nutno vyzdvihnout akci, která začne na první stránce a skončí na té poslední. Je to akce plná krve, výbuchů, vnitřností a mrtvol. Zábrany tu nejsou v podstatě žádné a mi tak máme možnost dokonale poznat vnitřnosti Wade Wilsona. Ona by ta akce tolik nevynikla, nebýt skvělé kresby Toonyho Moora, která sama o sobě má jistý nádech vtipu (if you know what I mean).

Jasně, příběh je sice přímočarý, předvídatelný, ale víme přeci, že jsme u Deadpoola, ne? Ostatně jsem četl daleko vážnější díla, která měla daleko pitomější scénář. Navíc samotná postava Deada Poola tu není tak plochá, jak by se dalo čekat, ale pronikneme trochu i do jeho osobnosti, což se předpokládám bude rozvíjet v dalších dílech, které nás očekávají. Ostatní postavy tu fungují neméně, například Strange mě pobavil, ale i černokněžník Michael, o mrtvých prezidentech nemluvě (hlavně Abe válí).

Série má určitě jisté rezervy, které se dají pokořit v příštích dílech, ale i tak se jedná o skvělý vstup di poblázněného světa maniaka. Duggan, Posehn a Moore jsou ti praví, kteří by měli Deadpoola psát a zde to dokazují. Není náhoda, že Duggan a Moore se u této postavy drží dodnes. Jsem spokojen, ne maximálně nadšený, ale velmi spokojený. Po velké dávce komiksů musím konstatovat, že u tohoto média není úplně jednoduché kvalitně pobavit, Deadpool - Mrtvé prezidenti to ovšem zvládne.

humor, odkazy, kresba, postava Deadpoola, akce
překlad vtipů

Verdikt

Na závěr musím říct, že se jedná o velice slušný rozjezd série, která je humornou vlajkovou lodí Marvelu. Posehn & Duggan je dvojice, která umí chytrý humor, ale zároveň absolutně bez skrupulí, takže se jedná o hodně nevázanou srandu. Vše podtrhuje výborná kresba. Komiks trochu trpí na překlad, ale některé odkazy na popkulturu a historii USA se řeší prostě špatně. Je to prostě takový komiksový South Park, škarohlíd si to neužije, ale kdo má rád bláznivou srandu nebo ulétlou akci, podávanou chytrým způsobem, ten si přijde na své.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz