Nejmocnější hrdinové Marvelu 004: Hawkeye

24. října 2016 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 004: Hawkeye

Hawkeye. Nejlepší lukostřelec v celém Marvel Universe. Postava, která nemá žádné nadpřirozené schopnosti, ale i přesto se stala klíčovým členem nejmocnějších hrdinů Marvelu, Avengers. Jak to ovšem vypadá, když se Hawkeye rozhodne jet sólo bez svých kolegů? Obstojí i přesto, že nemá žádné nadpřirozené dovednosti? A funguje vůbec tato postava samostatně? Na to se vám pokusí odpovědět již tradiční trojice - S4TW, jardoom a Elhonzo.

Knihy Dobrovský

S4TW

Co si budeme nalhávat, Hawkeye byl povětšinou jen Avenger do počtu. A jestli mě měl tento komiks přesvědčit o opaku, ta nepřesvědčil.

Začnu tím nejhorší a to je první sešit a také origin Hawkeye. Rovnou řeknu, že jsem ještě nečetl horší superhrdinský sešit. To bylo tak naprosto blbé, že bych na to nejraději hned zapomněl. Je to naivní, pitomé, má to hnusnou kresbu, postavy se chovají jak idioti, oblečení jsou jak šašci a jediný text je o tom, co hrdina udělá (ano, tohle je u většiny historických, ale tady to tvoří tak 90% textu). A příběh je parodie na nějaký scénář.

Pak přijde o trochu lepší sešit, kde se mění Avengers, ale pořád je to ažaž hloupé. Vlastně je to úplně o ničem, nuda až na půdu. Kdyby to bylo aspoň nějak emočně vyhrocené, přeci jen se mění milovaná sestava, ale nic. Celé je to jen o tom, že odejde pár členů a pár nových přijde, tečka. Nic víc to nemá.

No a příběh Gruenwalda? Oproti těm původním dvěma to vypadá, jako jasný příběh na Eisnera, ale je to spíš takový průměr a to ještě osmdesátkový průměr. Haweye je spíš otravná postava, než že by vás něčím dostala. Příběh má v sobě opět plno kravin, takže létající skútr, padouch, jehož hlavní schopností je žonglování nebo svatba po 10-ti denním vztahu nesmí chybět. Na jednu stranu se to snaží tvářit, jako vyspělejší příběh, odlišný od klasických Avengers, ale zabíjí to tyhle nesmysli. Emoce v této knize vycházejí naprosto naprázdno a prostě to scénáristovi nežerete.

Opravdu jedinou věcí, která mě tu bavila byla Gruenwaldova kresba, která je skutečně top (pokud teda pominu ty neskutečně trapné kostýmy). Nebýt toho, tak je komiks na hraně braku a to už je co říct, pokud to říkám já, velký fanoušek Marvelu. 

4/10

Elhonzo

Clint Barton může díky NHM konečně zazářit sólo i v našich krajích. A první dobrodružství tohoto zkušeného lučištníka dopadlo všelijak. 

Začnu netradičně od retro kousků. Lee dokáže napsat super komiks který je čitelný i dneska (Spider-Man, Fantastic Four) ale pak jsou tu kousky jako Iron Man nebo Avengers. Iron Man nebyl nikdy žádná velká hvězda nebo záruka kvality (dokud tedy nepřišel RDJ) a tyhle příběhy z jeho počátků jsou krásný důkaz. Hawkeye je tu truhlík, který po první nepovedené superhrdinské akci hodí veškeré své úmysly za hlavu a spolčí se s (tehdy zlou) Black Widow. V Avengers je pak Hawkeye omilostněn Iron Manem, který potřebuje pauzu od týmu, takže logický krok je nabídnout místo v Avengers zločinci. Logiku a smysluplné chování postav tady nehledejte, přečíst se to vyplatí pouze z té historické důležitosti, jinak je zbytečné se trápit. 

Zlepšení pak nastává v hlavní minisérii z pera Marka Gruenwalda. Tohle bylo poprvé co měl Hawkeye (i když jen krátce) vlastní řadu. Příběh není nějaká složitá sonda do mysli chlápka, co používá luk a šípy aby bojoval se zločinem, ale i tak to funguje skvěle. Hawkeye musí očistit svou pověst a naučit se, že ne s každou situací si člověk poradí sám a že je v pořádku požádat o pomoc. Ve finále odchází tedy o něco bohatší než na začátku a je jedno jestli to je nová zkušenost, nebo životní láska. Vyskytuje se tu i pár docela výstředních záporáků a i když jsou to převážně béčka až céčka, tak k příběhu docela sedí. 

Mark se nestaral jen o pero, ale chopil se i štětce. Kresba ale rozhodně vyhrává nad příběhem. Skvěle si tu hraje s panely, a díky tomu skvěle vynikne akce.  Na stránku kde se Hawkeye pere s Mockingbird jsem čučel obzvlášť dlouho. Stejně tak jako na ty kde je nějak šikovně ukázaná Hawkovo lukostřelba.

S Hawkeyem najdete lepší příběhy, ale i ten od Gruenwalda je příjemná jednohubka a já si ho užil. Nejspíš se k této knize v nejbližší době nevrátíte a když už, tak především kvůli parádní historii na posledních pár stránkách. 

6/10

jardoom

Hawkeye mě vždy zajímal a musím říct, že po komiksové stránce jsem byl touto postavou nepolíben. Vždy jsem si vlastně tento charakter užíval jen díky filmům od Marvelu. Proto jsem byl rád, že tento komiks v edici NHM vyjde a já si konečně udělám obrázek o tom, jak na tom ten komiksový Hawkeye je.

První dva příběhy snad ani hodnotit nechci. Vím, že je tahle série o First Appearance či prvních sešitech všech postav, ale zrovna tenhle hrdina si díky tomuto úvodu pokračování nejspíš nezaslouží. 

Stan Lee, Don Heck a Jack Kirby či Dick Ayers jsou legendy, to jim neupírám, ale mám pocit, že se v té době prostě nedbalo na kvalitu a všechny zajímala kvantita, jelikož se to prostě strašně dobře prodávalo a čím víc bylo k prodeji, tím víc se toho prodalo.

Hlavní příběh od Marka Gruenwalda je také starší záležitostí a člověk jako já zjistil, že komiks může psát jakákoliv hvězda, ale já si to prostě neužiju. Tohle je prostě strašně jednoduché čtení, které postrádá hloubku či větší myšlenku.

Scénář byl až moc přímočarý a když už odbočil, tak naprosto nesmyslně. Postavy jsou naprosto směšné a jejich vizuál je opravdu tak tragický, že díky této knize mám minimálně dva tipy na zařazení k nejhorším postavám Marvelu vůbec. Mám pocit, že horší slátaninu jsem nejspíš v rámci těchto.

Co na této knize bylo fajn? Nejspíš to, že má jen 150 stran a na konci vás čeká celkem zajímavé povídání o hrdinově historii. Bod strážím také za překlep „stručná historie Havkeye“. Tohle by se v takových edicích dít nemělo. Kladně tedy hodnotím jen to, že mám knihovně kousek, který mapuje původ tohoto hrdiny a za normálních okolností bych se k němu nedostal.

3/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz