Mrtvý nebo živý

24. října 2016 Radek Bouřil Diskuze (0)

Wanted!

Mrtvý nebo živý

Pár let zpátky jsem byl v Praze na nějaký zbytečný poradě a místo toho, abych dával pozor, jsem radši s kámošem hrál Heroes Of Might And Magic 3. A protože ten kluk byl docela marnej, tak mu asi za jeden a půl hodiny počítač zabral město, trapas. Když jsme teda skončili a k vlastnímu překvapení jsem zjistil, že se na poradě pořád mlátí sláma, otevřel jsem si na počítači snad nějakýho Hellblazera.

Knihy Dobrovský

To zmerčil takovej divnej týpek, co seděl za mnou, tajemně se ke mně naklonil a řekl mi, že na flashce má spoustu komiksů v originále a jestliže umím anglicky, tak by mi je mohl dát. Vypadal uplně stejně jako v Black Books poďobanej Spotty v epizodě Fixer. Bylo tam toho fakt dost a díky tadytomu chlápkovi jsem vlastně objevil lidi jako Vaughan, Ross a právě Millar.

Mimo třeba Y: The Last Man, Preachera a spousty Supermanovskejch příběhů tam byl právě Wanted. A protože jsem měl v blahé paměti ten skvělý film, díky kterýmu se mi dodneška obrací kufr pokaždý, když vidím pana McAvoye, jak hraje Xaviera, jsem si nechal Wanted až uplně nakonec.

Bál sem se…a to fakt že hodně. Místo toho zřejmě hlavního poselství filmu jsem si z toho odnes jedinou věc. Když se člověk hodně snaží, tak může z bouchačky vystřelit obloučkem kolem visícího prasete. Dobrý.

No a teď k tý vlastní knížce, která je podle mě jedna z nejlepších akčních záležitostí, s kterejma jsem zatím měl tu čest. Ale co taky od Millara čekat jinýho, že jo. Nedávno jsem se bavil s Morzaelem o tom, jak blbě se vlastně čte takovej Ennis. Všechny jeho marginální věci vypadaj jen jako nějakej derivát jeho úžasnejch a originálních sérií (pro mě teda až na MAX Punishera) a ty jeho archetypální postavy se začnou brzo zajídat. Třeba takový The Boys je fakt hodně těžká pruda.

Holt ne každej to umí dělat tak dlouho dobře jako Tarantino. Millar se vlastně taky docela opakuje, ale dokáže každej svůj příběh krásně adaptovat na dobu, ve kterým je napsanej. Na Millarovi se mi líbí hlavně to, že se nesnaží o nějakou nadčasovost. Nejsem si uplně jistej tím, že by Wanted, kdyby vyšel dneska, fungoval stejně jako v roce 2004, kdy vyšel poslední sešit.

Dalším charakteristickým rysem Marka Millara je jednoduchost. Zápletka Wanted vlastně není vůbec světoborná. Svět, jakej známe, je jedna velká bouda. Existuje tajný společenství kriminálníků, který šéfujou planetě, ale tajně. Takže takový Ilumináti, akorát bez Zednářů a Židů.

A do toho všeho se dostane hlavní hrdina Wesley, nejnudnější chlápek na planetě, kerej je donucenej následovat odkaz svého fotříka, nejnebezpečnějšího zabijáka. Tak co? Připadá vám to nějak originální? Nebo takový, že byste si to hned po přečtení tohohle odstavce přečetli?

Jestli jo, tak vám stačí fakt málo. Krásný ale je, že tohle málo Millarovi prostě stačí. Tenhle Skot má očividně vlhký sny o světě, kdy superhrdinové dostanou na kasu, páč stejný téma použil v Old Man Logan, který tady vyšlo v rámci prvního UKK (doporučuju).

Kromě luxusních akčních scén mě na Wanted bavilo hlavně to, že i když vyšel pod Top Cow productions (dceřinná společnost Image), nepokrytě odkazuje na nejslavnější postavy mainstreamovýho superhrdinskýho žánru (zejména postavy DC Universe).

Uvidíte tu potrhanej Supermanův plášť, tlustýho nejlepšího detektiva a jeho parťáka v klasický záporácký smrtelný pasti (tipujte, jak to dopadne). Wesleyho táta dokonce ukradl Kočku z detektivovi postele. Sedmidimenzionální skřet se krapet podobá Mr. Mxyzptlkovi.

Jo, ještě bych měl taky upozornit na geniální překlad názvu tohohle titulu. Wanted = Mrtvý nebo živý…to jako fakt? Překladatel asi moc koukal na westerny. Jasný, nemůžu se kasat tím, že jsem nějakej angličtinářskej virtuos, ale tohle je fakt ubohý.

A není to jediná věc, která se překladatelům nepovedla. Tady sou příklady: největší záporák Mr. Riktus je Pan Držkus. Nejsympatičtější postava, Supermanův klon s Downovým syndromem, Fuckwit, je v překladu Psychomrd (dobrý) a tak dále a tak dále. Se divím, že postavu Cat opravdu přeložili jako Kočku. Takže jesli umíte anglicky, pořiďte si radši originál.

Jako skorem každej Millarův počin i Wanted je výbornej materiál na filmovou adaptaci. Tak se taky stalo a nadával jsem na to už na začátku. Co mi po prvním dočtení týhle knížky napadlo, že by to bylo skvělý prostředí na nějakou skvělou herní adventuru nebo nějaký MMORPG.

Každopádně vím, jak by to dopadlo dneska. Hráli jste někdo třeba The Wolf Among Us nebo The Walking Dead: The Game? To jsou tzv. “interactive drama graphic adventure” a je to velká zábava, protože si do detailu projdete to, co jste si přečetli v knížce. 

Jak už sem psal prve, je Wanted asi nejlepším akčním komiksem, kterej jsem měl v ruce. Hrozně rychle to odsejpá a není to jen tím, že to má něco kolem 140 stran. Kresba, stejně jako příběh, není nadčasová, ale je fakt sexy a hodně filmová, připomíná mi Hitchovi Ultimates. Jo a podobnost s Klubem rváčů taky asi není úplně čistě náhodná. Stejně jako podobnost obličeje Wesleyho a Eminema.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku