Ultimátní komiksový komplet #120: Daredevil - Na černé listině

14. října 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #120: Daredevil - Na černé listině

Daredevil je postava, které se v UKK zatím velmi dařilo, jelikož všechny příběhy s tímto hrdinou by se daly označit minimálně za silně nadprůměrné. Tentokrát nás čeká příběh Na černé listině, který opět silně otestuje psychickou odolnost slepého hrdiny. Prsty v této knize má opět Frank Miller, takže minimálně originálnost se dá očekávat ještě před otevřením prvních stránek. Jaký pocit měli z již 85. Ultimátního komiksového kompletu jardoom, Elhonzo a S4TW? Čtěte!

Knihy Dobrovský

jardoom

Pro UKK je Daredevil spásou a myslím to opravdu vážně. Tato série nám již Daredevilů nadělila mnoho a nevzpomínám si, že by mě nějaký z nich nudil.

McKenzieho scénář je líbivou záležitostí, která pohladí na duši Márveláka pamětníka a zároveň uspokojí mladou krev, která si užívá spíše nových záležitostí. Jedná se totiž o takový zlatý střed, kdy se míchá původní vypravěčský styl Marvelu, s novou vizí, která nebyla tak ukecaná a spíše drtila čtenáře promyšlenou akcí a jednoduchým přechodem mezi jednotlivými panely.

Některé stránky nabídnou sice čtení na můj vkus více, ale v době, kdy komiks vyšel, se běžně žvanilo mnohem víc. Tento scénárista ale není až tak dokonalý, jak můj popis naznačuje. Vyloženě nepovedené jsou vztahy mezi postavami, což ve výsledku působí dost špatně, jelikož ostatní postavy vypadají zbytečně a jen vyplňují hluchá místa a scénář natahují.

Kresba je prací Franka Millera, který tímto komiksem prorazil. Na kresbě je hodně vidět, že je jeho tvorba v začátcích a je úplně jiná než to, co nyní kreslí. Rozhodně jde ale vidět, že je to ten Miller, o kterém se dnes tolik básní. Kresba by mohla být trochu temnější a to je právě ten rozdíl mezi mladým a starým Millerem.

7/10 

Elhonzo

Říkám to pořád  a řeknu to zas, Daredevil má hroznou kliku na tvůrčí týmy. Jen málo hrdinů má tolik úžasných období, do kterých se můžete pustit a dlouho si je vychutnávat. 

O to víc mi přijde divné, proč z období Franka Millera byl vybrán ten úplný začátek. Miller Daredevila kompletně překopal a udělal z něj tu postavu co známe dneska. Jistě, jak vás samotná kniha upozorní malou zásluhu na tom má i Roger McKenzie, ale určitě nebudu sám, když řeknu že bych mnohem raději četl tu pozdější akční jízdu než ten pomalý začátek. Kdyby to celé začínalo tím sešitem, který by následoval po posledním (příchod Elektry), tak bych se vůbec nezlobil. Tam totiž Miller kompletně převzal i scénáristické otěže a začal to rozjíždět. I tak se ale dostane na pár cool momentů. Příběhově to ještě není žádné terno, ale pořád lepší než většina věcí z té doby. Dialogy jsou občas trochu kostrbaté, ale nic závažného. Za nejlepší  sešit bych určitě označil ten kde Ben Urich odhalí DDho identitu a je nám převyprávěna jeho historie. Zbytek jsou pouze mírně nadprůměrné příběhy s pěknou kresbou. 

A když už mluvím o kresbě, tak Miller tehdy vážně uměl. Kdybych laikovi ukázal stránku z jeho Daredevila a řekněme TDK Strikes Again, tak bych ho nikdy nepřesvědčil že to kreslil stejný člověk. Daredevil byl Millerem a Jansonem uvržen do stínů. Příběhy jsou mnohem více uzemněné a kresba je mnohem temnější. Akční scény jsou dynamické a Daredevilovo radar sense a jeho zlepšené smysly jsou čtenáři skvěle znázorněny.

Jako celek si Millerovo run ty dva nebo tři body navíc klidně zaslouží, ale samotný začátkem na to sám nemá. 

7/10

S4TW

Nebojsa je snad jediná postava v UKK, která mě doposud nezklamala. Ba co víc, dva z jeho komiksů řadím mezi to nejlepší, co v UKK bylo. A tak jsem byl pln očekávání i u tohoto kousku. Navíc Frank Miller!

Jo, jenže Miller jen kreslil a nepsal, na booku je jméno nějakého autora, o kterém jsem nikdy dřív neslyšel. A světe div se, I přesto se jedná o velmi povedený příběh, který je sice místy nevyvážený, jelikož poslední dva sešity mi přišly jen průměrné, ale za to příběh s Bullseyem, Urichem, Hulkem, ale I Octopusem mi přišly skvělé. Už jen ty jména soupeřů: Bullseye – jeden z nejlepších padouchů v MU, Hulk – no, prostě HULK! a milovník pavouků – Octopus!

Výborně hodnotím to, jak se komiks snaží (na tu dobu v superhrdinském komiksu neobvykle) tvářit temněji, vážněji a reálněji a ubírá na zbytečné velkoleposti a barvičkách. Světe div se, funguje to. Dost z toho cítím, že ač byl Millar jen kreslíř, tak má na scénáři svůj nemalý podíl. Není to nejlepší Daredevilovka, ale v rámci UKK2 se jedná o jedno z nejlepších děl.

Navíc to doplňuje výborná kresba, ze které je sice ještě cítit, že se Frank hledal, ale ta obrovská inovativnost, jako do superhrdinského komiksu přinesl, tu je cítit. Znázornění toho, jak DD vnímá svět kolem sebe, je parádní. Bojové scény jsou originální a celkově je kresba na tu dobu neskutečně originální.

Nemůžu říct, že to je úplná pecka, ale moc nechybělo a byla by, možná, kdyby to celé měl na starost FM. Ovšem bezpochyby se jedná o revoluční kousek.

8/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz