Navitas a Dan Černý o MatracManovi

6. října 2016 Morzael Diskuze (0)
Navitas a Dan Černý o MatracManovi

Už jste si asi zvykli, že recenze na komiksy (a někdy i na filmy) u nás přichází celkem se zpožděním. Tentokrát jsem ale překonal sám sebe. Rozhovor ze začátku července vám (s trochou hanby) přináším až v říjnu. Mělo se jednat o představovačku nového českého superhrdiny, ale teď už to bude spíš náhled do pozadí tvorby. Tak jo, dámy a pánové - Navitas, Dan Černý a jejich MatracMan!

Knihy Dobrovský

Ano, český komiks má nového superhrdinu. Toho už si ale čtenáři časopisu Pevnost nejspíš stačili všimnout. Jeho jméno je MatracMan a potírá zločin ve fiktivním českém městě plném roztodivných bytostí a lidských existencí. Já se o něm poprvé doslechl na přednášce na Festivalu Fantazie a hned jsem si musel chudáka Dana a Navitas odchytit, abych je chvíli mučil rozhovorem. MatracMan mě totiž svým humorem a hravostí hned chytl a já chtěl vědět víc.

Scénář má pod palcem v podstatě nová tvář na poli české komiksové tvorby - Navitas. Z její scénáristické tvorby můžete znát webcomics Mini, který stejně jako MatracMana kreslí Dan Černý (vychází na jeho FB stránkách). Mini samotná se do světa MatracMana dostala jako malý sidekick (a hlas rozumu) hlavního hrdiny. Humor Mini se nese na vlně dětské nevinnosti a sarkasmu. To já můžu. Takže za sebe rozhodně doporučuji.

Grafickou stránku příběhu, jak jsem psal, má na starost už ostřílený kreslíř, Dan Černý, který toho má za sebou už docela dost. Kromě jeho série Tryskošnek, kterou můžete znát ze Čtyřlístku, ještě kreslil i psal Fanouše a Klytoru (příběhy “jedenáctiletého hyperinteligentního lovce duchů a rozjásané hyperaktivní hipísačky”) a spoustu dalších. Kromě toho ilustruje třeba nové vydání Stopařova průvodce po galaxii. Připojuji skicu MatracMana přímo od zdroje.

MatracMan je komiks, který si musí příběhově vystačit na dvoustránce měsíčníku, což není úplně sranda, ale myslím, že se mu to zatím daří dobře. Rozsáhlejší recenzi dáme, až toho bude venku víc (zatím jsou to jen 3 díly).

Komiks se rozhodně nebere vážně a zatím to vypadá, že bude časem testovat hranice absurdity a šílenosti, kterou jeho čtenáři budou ještě ochotní přijmout. Z toho, co jsem zatím četl, tak musím pochválit Navitas za vybroušený humor a moderní hlášky, a plno skvěle bláznivých nápadů. Samozřejmě také Danovu kresbu, která už si je jistá v kramflecích a k tomuhle světu skvěle padne.

No, abych to nezdržoval, připojuji náš rozhovor. Doufám, že nám odpustíte přílišnou ukecanost a pivní nádech hovoru. Dan s Navitas za sebou měli ten den přednášku a já dvě, takže jsme byli vymluvení a museli jsme zchladit hrdla trochou dobrého piva. Plus upozorňuji na jistou míru nadsázky a sarkasmu, bez které by rozhovor o MatracManovi nebyl to ono:

Morzael: Takže MatracMan. Já už jsem teda byl na přednášce, ale co bys k tomu chtěl říct, jak bys MatracMana uvedl?

Dan: No, jako na té přednášce. Je to novej komiks, ze kterého jsou v Pevnosti všichni nadšení :), je to samozřejmě novej seriál, kterej bude v Pevnosti vycházet.

M: Jak bys na něj čtenáře nalákal?

D: Je to českej komiksovej superhrdina, je původní, je to chlapík, kterej se rozhodne udělat něco se svým životem. Rozhodne se, protože je tak trochu alkoholik a trochu podivín, že to nejlepší, co může nabídnout světu, je, že se stane superhrdinou. Jeho velkej vzor je Batman, protože taky nemá žádné superschopnosti. A stejně jako Batman si i MatracMan všechno vyrobí nebo koupí. Samozřejmě není tak bohatej jako Batman, takže si nemůže dovolit takový hračičky, ale dělá si na koleně, co se dá. No a jeho kostým, jeho oblek, je matrace, do které se navlíkne, a v ní má spoustu skvělejch věcí.

Může tam ukrývat všechno možný, má tam hrozně nebezpečný vystřelovací péra, má tam schovanou celou řadu nebezpečných a nepředvídatelných hraček. No a aby nebyl poznat, tak nosí cejchu z polštáře na hlavě.

Někdy, když má náladu a zrovna není žádnej případ, tak si ho vymyslí, protože docela pije. No a hlavně bych rád řekl, že to město, ten vesmír, ve kterým funguje, je trochu podivný. V ulicích se toulaj zombie kočky, ve sklepě žijou draci, na rohu stojí automat na pivo s umělou inteligencí. Není to takový to klasický město, ten klasickej svět, co známe, i když ho dost připomíná. Dneska na přednášce jsem se dozvěděl, že tam řáděj cosprajeři (nápad od fanouška). Takže je to velmi fantasy, sci-fi.

M: Takže se to neodehrává v žádným reálným českým městě?

D: Neodehrává se to v žádným reálným českým městě. Samozřejmě to město má předobraz, ale nikdo ho tam nepozná. Takže to ani nemá cenu moc rozvíjet. A je tam spousta jinejch zajímavejch postav.

(Zrovna dorazila scénáristka série - Navitas)

M: Batman má svého Jokera, a MatracMan má koho?

Navitas: Spoustu záporáků.

M: A je tam nějakej ikonickej, ten hlavní?

N: Vždycky bude jeden hlavní záporák, pro každou sérii, pro každej příběh. Ale jsou tam samozřejmě takový záporáci, co jsou stálí. Jako třeba Barmanka, do který je MatracMan beznadějně zamilovanej.

D: To je právě takový to ambivalentní, že je zamilovanej do záporáčky. Normálně, když záporák uteče, tak je to proto, že ho hrdina nezabil, protože je to proti jeho přesvědčení. Tohle má ale smysl, proč jí dopadne, ale nakonec povolí.

M: A jak to vidíte s rozsahem těch klasických story arců, těch příběhů?

N: Tak zatím v Pevnosti bude vycházet dvou strana 12 krát za rok (24 stránek) a potom máme 24 stránek ještě jednoho příběhu, který je úplně mimo Pevnost. Ten vyjde samostatně jako sešit s různýma bonusama.

M: Takže bude vycházet pravidelně v Pevnosti a vy ještě vydáte souběžně něco mimo?

D: Přesně tak. Souběžně s tím velkým příběhem v Pevnosti, vzniká ještě další, jiný příběh.

M: Už máte nějakého nakladatele, co by se za vás postavil, nebo to budete vydávat na vlastní triko?

D: Máme už zájem u jednoho nakladatele.

N: A uvažujeme trochu o Startovači.

D: Argo například už projevilo zájem vydat stripy s postavičkou z tohohle univerza, což je Mini. Takže vydat by MatracMana neměl být takový problém, ale to asi budeme rozebírat, až těch stripů bude víc a až bude ten první samostatný příběh hotový.

N: U tý Mini jsem hlavně chtěla, aby vycházela na Internetu. Jako klasický webcomics.

M: Jak že je ta stránka?

N: tonedavasmysl.cz

M: Takže už máte dvě hlavní postavy do toho svého univerza. Začínáte si budovat takové své malé DC koukám :), máte ještě nějaké další postavy?

N: Třeba Pyroman. On teda není vůbec superhrdina, ale jak je MatracMan pořád opilej a chce taky kamaráda superhrdinu, tak mu to vlastně vnutí.

D: MatracManovi se totiž hrozně líbí ten jeho název [Pyroman], tak si to prostě splete a on na tu roli postupně přistoupí, nebo… to se ještě uvidí.

N: Já si myslím, že je dobrá postava Automatu na pivo s umělou inteligencí.

D: Nechceme spoilerovat, ale bude tam vývoj postavy a myslíme si, že si Automat na pivo s umělou inteligencí spousta čtenářů oblíbí.

M: Jo, já si myslím, že spousta českých čtenářů určitě. No a nějaká inspirace pro MatracMana?

D: Byli jsme na Siliconu tady v Chotěboři před rokem v zimě a hráli jsme fotbálek. A hráli jsme ho strašně špatně, fakt strašně mizerně. A měli jsme z toho hroznou srandu. Tak jsme si o tom povídali, jak jsme špatný…

N: samý vlastňáky

D: Samý vlastňáky, přesně tak, o našich bodech rozhodovala náhoda a nerovnost podlahy. Tak jsme si řekli, že kdyby tam někdo postavil matraci, tak by byla lepší než my. No a nějak se nám to zalíbilo. A byl tam i Mortal Kombat, kterej jsme občas hráli (taky dost špatně), a tak jsme si řekli, že by bylo dobrý, kdyby tam mezi těma Škorpionama a mezi těma hrozně divnejma postavama byla Matrace. Všichni by do ní bušili a s ní by to ani nehlo. No a takhle to vzniklo.

M: Tak už chápu, jak jste přišli na postavu, ale co ten svět plnej zombie koček a draků?

N: Zombie kočky vznikly v podstatě tak, že jsme si říkali, co maj lidi rádi, co by se jim líbilo? Kočky, zombici…

D: Tady je ještě třeba zmínit, že spousta slavnejch postav z komiksů a ze stripů jsou kočky. Těch koček je strašně moc.

M: Tak to jsou kočky, ale co draci, automat na pivo a tak dále.

N: To se jenom snažíme zavděčit fanouškům :), aby je to bavilo, aby to byl fakt dobrej brak.

D: Jakmile dáš nějaký základy toho světa, tak už to pak roste.

N: Budeme tam samozřejmě poukazovat na nedokonalosti světa a nastavovat zrcadlo společnosti. Hluboký otázky jako třeba: proč se na hlaváku v Praze neprodávaj párky? :)

M: Myslíte, že jsou čtenáři připraveni na takového hluboké společenské otázky?
D: Já myslím, že to trápí spoustu z nich.

N: A jestli ne, tak určitě vyhrajem cenu.

M: To je pravda :) A jak funguje ta vaše spolupráce?

N: Většinou nakreslím nějaký scénář a ten dám Danovi.

M: Kreslíš teda přímo nějaký náčrt?

N: Jo jo, nakreslím takový jednoduchý storyboard, k tomu vedle napíšu, co tam mají ty postavičky říkat, a Dan se to pokusí potom hrozně hezky nakreslit. A pak mi to celý změní. Třeba, že postavičky musí jít z téhle strany a ne z támhletý :)

To by bylo z mé strany a ze strany autorů zhruba vše (pak už jsme náš rozhovor nedokázali udržet příliš koherentní), pokud je vám MatracMan sympatický, tak sáhněte po časopisu Pevnost, kde zatím pravidelně vychází. A najdete tam mimochodem i rady, jak kreslit komiks, přímo od Dana.

Já jsem si rozhovor parádně užil a ještě jsme pak nějakou dobu kecali mimo záznam o české komiksové scéně a já se dozvídal super poznatky ze zákulisí. Je vidět, že Dan se ve své branži vyzná a proto doporučuji i jeho YouTube kanál, kde zajímavě recenzuje staré i nové komiksy z pohledu kreslíře. Na konec připojuji ještě první stránku z MatracMana!

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku