Batman 05: Rok nula - Temné město

3. října 2016 Morzael Diskuze (3)

Batman vs roboti, kostlivci a lvi

Batman 05: Rok nula - Temné město

Vesmír je děsivé místo plné chaosu a nejistot. Hodí se proto mít pevné body jako konstanty, kolem kterých si váš život může vytvořit nějaké jistoty. Jednu takovou nabízí třeba náš web - že Morzael bude zase pindat na Batmana od Scotta Snydera. Dělám to vlastně pro vás (a pro vesmír), tak pojďme na to.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský, akční, sci-fi

Příběh:

Navazujeme přesně tam, kde jsme v minulém dílu skončili. Riddler odstřihl Gotham od elektřiny a město se teď utápí ve tmě a chaosu. Bohužel ani tohle nebyl jeho finální záměr. Má s městem ještě velké plány.

Do toho někdo vraždí přední vědce Wayne Enterprises dost podivným způsobem - nechává je zevnitř roztrhat vlastními kostmi. Batman má navíc ve svých začátcích proti sobě nejen dva zákeřné zločince, ale i celou policii, a na vše je sám. Nebo ne?

O komiksu:

Já to nedělám schválně. Fakt ne. Nechytá mě rapl pokaždé, když vidím na obálce jméno Scott Snyder. Wake a Witches, nemluvě o Americkém upírovi, mám fakt rád. Ale ten Batman, achjo.

Takže hned na úvod nás příběh uvádí do Gothamu bez elektřiny a postupně ho odstřihne i od okolního světa. Velmi zajímavá a neprotřelá zápletka. Použil ji jen Frank Miller v Návratu Temného rytíře, jo a Nolan ve filmu The Dark Knight Rises, jo a skoro dvouletý event No Man’s Land (1999-2000).

Ale tak aspoň vytvořil novou postavu do batmanovské mytolgie, která nemá obdoby. Říkají mu Doktor Smrt (Heim tleská) a je to bývalý vědec zhrzený smrtí blízké osoby, který původně chtěl pomoct lidstvu, ale jeho výzkum se jaksi zvrtnul. Jo a dělal původně ve Wayne Enterprises.

Dobrý, ne? Nic takového jsme ještě neviděli. Myslím tedy tento týden, protože jinak jsem popsal schéma asi 90 % všech záporáků v Gothamu od začátku New 52. Body za originalitu ode mě Snyder teda nedostane.

Teď k příběhu. Byly tam místa, kdy jsem měl pocit, že jsem asi někde ztratil panel. Postava je v jedné situaci a najednou je skokově v jiné způsobem, který není plynulý a ani logický. (Např.: Gordon tam stojí na dvorku, kde jsou psí kotce a najednou jsou psi kolem něj a už ho trhají, aniž by stihl tasit zbraň, ale zato si stihl omotat kabát kolem ruky.)

Všiml jsem si tu tentokrát i celkem podivné práce s panely. Občas jsou v parádní sekvenci, která dobře zachycuje akci v příběhu a občas jsou prostě podivně naházené, že to vypadá, jako by Snydera práce na nich ani nebavila nebo příliš nezajímala.

Jinak je to Snyderovská klasika. Barevná akční sci-fárna, kde má Batman auto, které jezdí po zdech (Bond závidí) a ohromnou bat-vzducholoď. Bojuje tu proti Riddlerovo robotům, proti lvům a druhá půlka se odehrává celá víceméně ve dne v džungli, která se z Gothamu stala. Na detektivní akci zapomeňte, jemný záchvěv tu sice je, ale nic zásadního.

To mi spíš přijde jako parketa Green Arrowa, ale asi když CW vykrádá Batmana pro Arrowa, tak to jde i obráceně. Celé to navíc působí jako z koprodukce Michaela Baye, protože na každé druhé stránce něco vybuchuje. Zkrátka nic pro mě.

Plus komiks dostává za některé fakt parádní akční sekvence a silné momenty, za Riddlerovo hádanky a plány, a samozřejmě za kresbu.

Greg Capullo opět zachraňuje Snyderovi zadek a dělá z naprosto podprůměrné a zapomenutelné záležitosti něco víc. Akční sekvence má prostě v malíku a společně s Dannym Mikim a Fco Plascenciou (brilantním coloristou) kouzlí tuhle šílenou jízdu vyloženě krásnou na pohled. Obzvlášť coloring je tu opravdu vydařený.

Verdikt

Není to žádná osobní zášť vůči autorovi, je to zcela objektivní kritika. Příběh není originální, postrádá esenci Batmanovského světa a zbytečně moc tlačí na akci, sci-fi hračky a neustálé výbuchy. Nemůžu v poměru vůči ostatní komiksům, které tu vycházejí, a které jsem letos hodnotil, dát tomuhle víc než lehce nadprůměrné hodnocení. Kromě kresby a solidní akce totiž nemá, co nabídnout.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Mouchal Offline
Mouchal 05/10/2016 (5. října 2016)
Já jsem v komiksovém světě ještě poměrně nový a Snyderovým Batmanem jsem takřka začínal a říkal jsem si, že je to fakt dobrý. Jenže pak sem si opatřil takovou klasiku jako je Návrat temného rytíře a pár dalších starších kousků a musím prostě souhlasit, že tohle není...
Morzael Offline
Morzael 04/10/2016 (4. října 2016)
Je to tak... fakt nevím, že to většina lidi nevidí
arrow Offline
arrow 04/10/2016 (4. října 2016)
Naprosto souhlas tohle bylo fakt hrozný
Minotaur.cz