Lucifer 10: Jitřní hvězda

2. října 2016 Morzael Diskuze (0)
Lucifer 10: Jitřní hvězda

Je mi to líto, ale blíží se nám konec jedné z nejlepších předních fantasy sérií, co u nás vycházejí. Luciferovi vyšel na začátku léta 10. díl s podnázvem Jitřní hvězda a my v něm dostali ochutnávku, jak bude vypadat konec světa. Takže pokud si nechcete nechat zkazit to překvapení z apokalypsy, varuji vás před spoilery.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Armáda Lilith útočí na Stříbrné město a nemilosrdně ničí řady andělských armád. Lucifer se mezi tím dostává z role nezúčastněného pozorovatele do pozice klíčového hráče. Nicméně ani on nebude tím, kdo výsledek soudného dne rozhodne. Vše je v rukou malé Elaine Bellocové.

O komiksu:

Pokud jste četli mé recenze na předešlé díly, asi víte, že si poslední tři svazky stěžuji na protáhování finále série a neustálé navnazování na přicházející soudný den. Tak s protahováním je konec a my tu konečně máme vytoužené grande finale.

Stálo čekání za to? Za mě rozhodně. Luciferovská série se vrácí zpátky ke spádu svých prvních dílů a tentokrát vám skoro nedá vydechnout. I když jsou i tady klasicky ukecanější pasáže, tak i v nich se skrývá napětí a potenciální energie, která hýbe celým příběhem.

Dalším plusem je zapojení Lucifera do klíčových událostí, konečně. Hlavní postava série si poslední díly spíš připravovala pole a své figurky a to nebylo zrovna dvakrát zábavné. Přeci jen, když čtete sérii Lucifer, chcete číst hlavně o něm, obvzlášť, když je to tak skvělá postava. Zde jsme se dočkali jeho finálního tahu a souboje se vší parádou.

Jak už bývá pro Lucifera typické, tak i přes epickou akci se tu ale i hodně filosofuje - nad podstatou světa, pekla, osudu, atd., takže přemýšlivější jedinci si také přijdou na své. Možná obvzlášť oni. Mike Carey evidentně směřoval k docela zajímavé myšlence svého světa a my konečně dostaneme jeho úplnou vizi.

Aby to ale nebylo vše až tak moc vážné, přichází Gaudi se svou další promyšlenou akcí. Že probíhá konec světa mu neva. Když cítíte možnost, jak si vydělat, musíte se jí chopit. Jenže by to nebyl on, kdyby se celá akce neotočila proti němu samotnému a on nevěnoval peklo a neomezenou moc smrtelnému kouzelníkovi. Gaudiho jsem si oblíbil od prvního panelu, takže jsem rád, že než série skončí, ještě jsme si s ní užili další šáhlou jízdu. 

I když jsem se trochu bál, že Carey ve finále neukočíruje všechny postavy a linie, které si rozjel, ukázaly se mé obavy jako liché. Naštěstí. Každá postava má své místo a něco v příběhu představuje. Mike to měl tedy vše pěkně promyšleno a akční finále proto proběhlo, jak mělo. Teď už nás čeká jen poslední díl, který vypadá, že bude spíš epilogem za sérií a děj už příliš neposune.

Kresba je typicky v podání Ryana Kellyho a Petera Grosse, kteří se na apokalypse vyřádili po svém. K nim vám toho už moc neřeknu, protože bych se jen opakoval z předchozích recenzí. Výjimkou jsou tu dvě kapitoly, z nichž jednu měla na starost Colleen Doran.

Její kresba je té Kellyho a Grossově hodně podobná, jen je uhlazenější a jednodušší. V sérii tak působí skoro přirozeným dojmem. Jelikož se jedná o příběh detektiva Šalamouna, bytosti na pomezí mezi lidským světem a tím andělským, je myslím kresba vkusným podtržením záměru. Sám Šalamoun je vykreslen dost detailně a hrubě oproti ostatním postavám, což ho odlišuje od zbytku postav a odtrhává ho tak od lidí i andělů. Autorka hodně pracuje s pozadím, které má odrážet hroutící se svět lidí, takže vše je potemnělé, depresivní a tíživé. Skvělá práce.

Druhou výjimkou je příběh Gaudiho, který je vždy nutno nějak odlišit. Jednak se příběh nese v jiném duchu než zbytek série a jednak je Gaudiho pohled na svět odlišný od zbytku postav. Do parády si ho vzal Michael Kaluta, který měl v Luciferovi na starost většinou úžasné covery. Ani on se od zavedeného stylu série moc neodchýlil, jen ho udělal trochu grotesknější, což si myslím ke Gaudiho linii sedlo perfektně. 

Verdikt

Jitřní hvězda nás hází přímo do chřtánu poslední bitvy. Kostky jsou vrženy a všechny postavy série směřují vstříc svému osudu. Vrací se nám zpět spád, který posledním dílům chyběl a všem svým fanouškům dopřává důstojné finále. Vše, co máte na Luciferovi rádi - ať už filosofování, akci nebo postavy - tu dostane svůj prostor, takže si každý přijde na své. Sice nám ještě zbývá jeden díl, ale zatím jsem s tím, kam Mike Carey Lucifera směřuje, velmi spokojený.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz