Parker: Lovec

2. října 2016 Morzael Diskuze (0)
Parker: Lovec

O klasické noirovce podle románu Richarda Starka jsme od Crwe slýchali už nějakou dobu, až jsem skoro přestal doufat. Nakonec jsme se ale přeci jen letos v létě dočkali a užili jsme si první jízdu s tím nechvalně známým Parkerem.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Noir, akční, krimi

Příběh:

Parker si užívá svůj jednoduchý život: Jednou za čas udělá nějaký ne zrovna legální kšeft a pak z něj určitou dobu i se svou ženou žije po letoviscích, kde si společně dopřávají všechny radosti života.

Žádná idylka ale netrvá věčně a jedna taková akce se mu stane osudnou. Ne doslova, protože to bychom neměli, o čem číst, ale téměř. Parker se pak vydává na klasickou cestu pomsty, aby všem těm podrazákům zakroutil krky. A možná ani to mu nebude stačit.

O komiksu:

Jak jste si výše přečetli shrnutí příběhu, asi jste si všimli, že je něčemu podobné. Asi tak každému druhému noirovému filmu nebo příběhu o pomstě. Já bych vám teď měl asi říct, že Parker je ale v něčem jiný. No, vlastně není.

Možná jsem jen trochu otrávený všemi těmi filmy o mlčenlivých drsných týpcích, které není radno vytočit, a kteří na cestě za pomstou povraždí vše, na co narazí (96 hodin, John Wick, Equalizer,... a to jsem jen u filmů poslední doby). Parker je v tomto směru naprosto provařená, vyvařená a odvařená látka. Příběh odhadnete v podstatě na začátku a moc twistů vás v něm nečeká. Co z něj tedy dělá tak oblíbené dílo?

Podle mě jsou to tři věci. Geniální kresba Darwyna Cooka (k ní se ještě dostaneme), obratný jazyk autora a netradiční charakter hlavní postavy.

Richard Stark (pseudonym pro Donalda Westlakea) má prostě vybroušený jazyk noirovek a drsných detektivek. Příběh vám umí podat tak, že hltáte každé slovo, dialogy mají říz a vše se drží celkem uvěřitelně při zemi. I když Westlake rozhodně nepřišel s ničím novým, podání látky má na mistrovské úrovni. No a podle citátu: “Dobří umělci kopírují a ti výborní kradou” můžeme v jistém smyslu považovat Westlakea za výborného umělce.

Co dělá příběh celkem netradiční, je nejspíš hlavní postava. Tenhle týpek se vám nemá líbit, nemáte ho mít rádi, protože je to vlastně hluboko uvnitř dobrý člověk. Ne, Parker je pěkný hovado. Máte s ním soucítit jen na té nejelementárnější úrovni - na úrovni pomsty. Za celý příběh neudělá jedinou dobrou věc a všechny jen využívá k tomu, aby dosáhl svých cílů. Musím říct, že i Lucifer od Careyho má víc spásných vlastností než Parker.

Možná tím je postava osvěžující. Možná, že apeluje na naši přirozenou lidskou zvědavost, kterou tajně vzbuzují špatní lidé a špatné události. Chceme vidět tu odvrácenou stranu života z bezpečných prostorů našeho bytu. Všichni bychom občas chtěli být mlčenlivými drsňáky, kteří si berou vše, co chtějí a nehledí na následky. Vlastně se jim dokonce vysmívají.

V tomhle je nejspíš Parker trefa do černého. Na druhou stranu mi přijde zbytečně moc frajerský. Když si vezmete Torpeda od Jordiho Berneta, tak máte velmi podobnou postavu, ale Torpedo má své slabiny a rozhodně to není drsňák a playboy bondovského ražení. Proto mně osobně přijde Torpedo skutečnější a zajímavější. Ale asi je otázka, co od tohoto žánru očekáváte.

Darwyn Cooke (budiž mu země lehká) dodal nejzajímavější prvek této knihy - kresbu. Jeho původně animátorský styl je dnes už ikonický a k tomuhle příběhu skvěle sedl. Je zajímavé, že nepotřebujete temnou, atmosferickou kresbu Franka Millera ani brutálně detailní orgie Geofa Darrrowa, abyste mohli poutavě vyprávět noir.

Absence barev jen podtrhuje atmosféru 60. let, kterou má Cooke v malíku a v doprovodu výborných pasáží od Westlakea se jedná o něco, co vás naprosto pohltí. Škoda, že u nás jsme zatím neměli moc možností se s Cookem setkat, jen v Minutemanech z Před Strážců a Green Lanternovi.

Verdikt

První etapa spolupráce Darwyn Cooke / Donald Westlake proběhla výborně. Příběh je sice otravně provařený a předvídatelný, zato mistrně podaný. Po stránce jazyka a dialogů je to lahoda, plus kresba a atmosféra je naprosto famózní. Vedle Criminalu, Sin City a Drsné školy tu máme dalšího silného hráče na poli noir školy a krimi příběhů.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku