Přízraky na Devíně (Černý Rogan 3)

4. října 2016 fm.tua Diskuze (0)
Přízraky na Devíně (Černý Rogan 3)

Nedávno vyšel další příběh o černokněžníkovi Roganovi s podtitulem Přízraky na Devíně. Tento díl ze série Černý Rogan od Juraje Červenáka u nás vydalo nakladatelství Brokilon. Pojďme se společně podívat na postřehy a dojmy ze čtení tohoto příběhu.

Knihy Dobrovský

Třetí kniha vypráví o dalším dobrodružství Černobohova potomka Rogana. Nitranský kníže Pribina se jede ucházet o ruku dcery Devínského vládce a požádá černokněžníka o pomoc. A dobře dělá, Devín je umístěn na strategickém místě, proto jsou námluvy lákavé i pro Moravského knížete Mojmíra. Úkolem, kterým jsou nápadníci pověřeni, je vyhnat běsy řádící na nedalekém kopci. Není vše tak jednoduché, jak to vypadá... 

Vědomostmi ze slovanské mytologie a česko-slovenské historie je Juraj Červenák pověstný. Všechny své znalosti úročí v příbězích nejen o černokněžníkovi Roganovi. Co se týče čtivosti, neměl jsem problém se do příběhu dostat a hladce jsem jím proplouval. Zápletka, ač o hodně jednoduší než epický dvojdíl Zlato Arkony, mě do sebe vtáhla a nepustila do té doby, než jsem dočetl poslední stránku. Dějová linka mě však neuspokojila, tak jak bych očekával, jelikož se mi zdála neúplná, ale to jí neubíralo na zajímavosti. Tak nějak jsem tušil, co se stane a příběh byl pro mne předvídatelným. Musím však říct, že první půlka měla pomalejší tempo, a pro mě ne moc zajímavý rozjezd, druhá část příběhu se však pěkně rozjela a vše vynahradila. Do děje začíná zasahovat rozšiřující se křesťanství, což mi narušuje hlavně pěkný obrázek o slovanské mytologii a začínám si říkat že ti křesťani byli fakt na přes držku.
 
Jde-li o postavy, samozřejmě se setkáme s Roganem a jeho věrným přítelem a vůdcem záhrobní smečky Goryvladem, přesně tak, jak je máme rádi. Na Černém se mi líbí to, že nejedná podle nějaké mustru, ale svými rozhodnutími dokáže čtenáře překvapit a současně naštvat. Tleskám proto autorovi, jelikož jde vidět, že se svým postavám opravdu věnuje. Dále narazíme na Nitranského kněžice Pribinu a jeho otce, u kterých se nemůžu zbavit dojmu, že jsem je v nějakém příběhu potkal, ale nedokážu si vybavit v jakém to bylo. Ostatně dobrodružství o černokněžníkovi jsem začal číst cca 5 let dozadu. Na stranu nepřátel/přátel se tentokrát postavil Moravský kníže Mojmír. Hlavní gro příběhu se však týká Devína jako takového a zde roli přebírá Jarmila, dcera vládce Devína.

Juraj Červenak

Přízraky na Devíně (Černý Rogan 3)

ISBN: 978-80-89718-62-7

Brokilon, 2016

paperback, 252 stran

248 Kč

Juraj Červenak

Slovenský spisovatel, který je znám jako autor fantasy děl, filmový recenzent nebo redaktor časopisu Pevnost, kde má nastarosti rubriku filmových novinek. Mezi jeho další počiny patří příběhy o Conanovi, trilogie Bohatýr nebo série Bivoj.

Černý Rogan

Jedná se o triologii, která pojednává o Černém Roganovi, posledním černokněžníkovi, a jeho dobrodružstvích.  Autor vydal další dvojdílný román - Zlato Arkony - ve kterém se Rogan objevuje, tento počin dokazuje že obliba této postavy je mezi čtenáři velká. 

slovanská mytologie; známý svět a hlavně Rogan
slabší příběh po předchozím dvojdílu

Verdikt

Na další díl o strastech a radost Černého Rogana jsem se neskutečně těšil. Příběh tam byl, ale že by to byla zas taková pecka, to si nemyslím. Laťka byla nastavená příliš vysoko předchozím dvojdílem, logicky ji však není možné udržovat a zvyšovat donekonečna, tak musel přijít nějaký sešup. Po příběhové lince slabší díl, avšak máme tu Rogana a svět, který mě bavil (i když byl narušován křesťanstvím), takže není potřeba si zoufat.

Brokilon
Za spolupráci a poskytnutí recenzního výtisku děkujeme nakladatelství Brokilon, které přináší na český trh díla původních i zahraničních autorů se žánrovou specializací na science fiction a fantasy.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku