Živí mrtví 18: Co přijde pak

25. září 2016 S4TW Diskuze (0)
Živí mrtví 18: Co přijde pak

Za necelý měsíc bude mít premiéru sedmá řada televizního seriálu The Walking Dead (Živí mrtví). Tohle ovšem není téma, o kterém bych chtěl dnes psát. V České republice, díky nakladatelství Crew, totiž vyšla již osmnáctá kniha Živí mrtví! Přeci jenom u nás nevychází moc sérií, které by měli již tolik dílů a zároveň si udrželi velmi vysokou prodejnost (Mangu ponechejme stranou). Možná by se dalo říct, že je to díky velkému hype okolo seriálu, ale já mohu s čistým svědomím říct, že to je především díky vysoké kvalitě samotného komiksu.

Knihy Dobrovský

Jelikož již hodnotím sedmý díl z této série, tak jsem nejspíš vyčerpal všechnu možnou chválu, kterou jsem pro komiks Živí mrtví měl připravenou. O tom, že tato série je opravdu světová špička mezi apokalyptickými komiksy, jsem se vás již snažil přesvědčit několikrát a hanba vám, kteří jste ještě nezačali příběhy o Rickovi Grimmesovi číst! Předem se tedy omlouvám, pokud budu chválit něco, co už jsem chválil dříve, ale opravdu si nemohu pomoct, navíc, když po vás jde tlupa mrtváků, tak se nemůžete moc rozmýšlet, ale musíte konat.

Příběh začíná tam, kde skončil. Velký kápo Negan (mimochodem absolutně kule rvoucí padouch) i nadále strká jednu svojí končetinu Rickovi pořádně do krku a bere si od něj všechno, co si zamane. Rick má samozřejmě nějaký plán, ale o tom zase jindy. Mezitím se Ježíš snaží infiltrovat právě k Neganovým Zachráncům. Ti ho chytí a... to si musíte přečíst. Pak rupne v kouli ještě Carlovi (což zdaleka není poprvé) a rozhodne se, že si prostřílí cestu k Neganovi, kterého chce sám sejmout. Hahaha, skvělý nápad Carle. V díle se dozvídáme, jak to ten Negan vlastně vede a musím říct, že to je fakt masakr. Na konci získá Rick nového spojence, Ezekiela, kterému také nevoní to, jak si Negan všechny podává. 

Tak, to jen tak na okraj, kam se celá série posunuje. Čím dál větší roli tu začíná hrát politika a různá uskupení, frakce a komunity. Hlavní kápo tu je ovšem Negan, který si s každým dělá co chce. A je to skvěle napsaný záporák, hajzl až na půdu, který dokáže opravdu skvěle vymyslet, jak si někoho podat, takže se dočkáte několika nových způsobů mučení. Vše doprovází dlaždickým slovníkem, u kterého jsem se nejednou zasmál. Prostě se Kirkmanovi povedlo napsat další výbornou postavu, což není žádným překvapením. 

Postavy, postavy, postavy. To je to, oč tu běží. I ty, které jsou vám nesympatické, jsou skvěle napsané, mají nějaký smysl, vývoj a vy si tak aspoň můžete někoho v klidu proklínat (ovšem Negan to stejně nebude). Dialogy fungují, psychologie postav funguje, mezilidské vztahy se zase posouvají jinam, řeší se především vztah mezi Rickem a Neganem, ale taky Michonne začne trochu šplouchat na maják. Jednoduše mi přijde, že se Kirkman umí neskutečně zavrtat do mysli svých postav, přehrabovat se v jejich chování a myšlenkách a vlastně to celé převézt i na vás, takže se ve finále pěkně přehrabe ve vaší zaplevelené zahrádce. Fakt neznám moc autorů, kteří tohle umí lépe.

Do toho všeho tu máme opravdu dost bitek s mrtváky, kde se zase ukazuje mistrnost Adlarda, díky kterému jsem se přesvědčil, že černobílý kresba neznamená, že je malířské dílo o něco ochuzeno. A ve spojení s Kirkmanem vytvářejí neskutečně hutnou, napjatou a elektrizující atmosféru. Umělecké jedno a dvojstrany, ale především emoce v obličejích postav, to je vyloženě čistá práce s tužkou a papírem. 

I přesto, že se v tomto díle zase tolik nestane, respektive tu není žádá vetší bitva, tak se kniha skvěle čte a je to přesně ten typ, který přečtete jedním dechem, na jedno posezení. Zase dostaneme něco nového, tentokrát zvrácenou komunitu Negana a jedno království. Je vidět, že autoři mají ještě mnoho nápadů a my se tak mám nač těšit, další díl totiž slibuje velkou akci. 

kresba, postavy (hlavně Negan), atmosféra, poetická brutalita
nic

Verdikt

Já si opravdu nemohu pomoci, ale tato série mě nesmírně baví. Ve finále mi je jedno, jestli se jedna o klidnější díl, kde se řeší především vztahy a připravuje se půda pro další díly nebo se jedná právě o ten díl, kdy všechno vybuchne a nastává masakr. Kirkman mě dokáže přilepit k papíru a nepustit, než uvidím stránku, na které je: "Pokračování příště." Tento díl si mě získal především díky Neganovi, Carlovi hlouposti a vůbec svojí atmosférou. Navíc se našlo i pár skvělých bitek, kde jsem si užil nové styly mrzačení. Asi to není úplně top příběh z této série, ale pořád si drží neuvěřitelně vysokou kvalitu a já nenacházím žádné záporné body.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku