Ultimátní komiksový komplet #086: Thor - Příběhy z Asgardu

25. září 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #086: Thor - Příběhy z Asgardu

Cca za rok bude mít premiéru film Thor: Ragnarok, který slibuje opravdu zajímavou podívanou. No, my si dnes nebudeme povídat o tomto připravovaném kousku ze stáje Marvel, ale podíváme se na komiks Thor: Příběhy z Asgardu, který vyšel v rámci Ultimátního komiksového kompletu. Jedná se o další kousek ze slavné dílny Stana Leeho a Jacka Kirbyho. Ano, zase to bude retro, ale na to jsme si již v druhé řadě UKK zvykli, takže nepláčeme, ale naopak se radujeme! Navíc tento díl dostal vylepšenou, zmodernizovanou kresbu, takže by si mohli přijít na své i čtenáři, které odrazuje právě starší kresba. Přiblížit toto dílo a dojem z něho se vám pokusí sdělit jardoom, Elhonzo a S4TW.

Knihy Dobrovský

S4TW

U mě je prostě Stan Lee borec. Ať už ty příběhy psal on nebo ne, tak tam, kde je podepsaný, se často můžeme spolehnout na kvalitu, která po těch letech někdy už sice ztrácí na své kráse, ale tohle není ten případ. Po Fantastic Four a Spider-Manovi se jedná (zatím, co jsem četl) o jeho nejlepší dílo. A když se to sečte s dech beroucí kresbou Kirbyho, která díky modernímu předělání získala ještě něco navíc, tak je to jedno z nejlepších děl druhé šedesátky.

Příběh mě vážně moc chytl, teda hlavně první dvě třetiny. Poslední třetina už ztratila hodně ze své údernosti a zajímavosti, jelikož se jednalo o delší příběh a autoři tak dostali dost prostoru k zbytečnostem a dlouhým průpovídkám. Ale předešlé třetiny jsou skvělé, především díky tomu, že se jedná o pětistránkové kousíčky, tudíž museli být struční, což v té době bylo něco neobvyklého.

Dost mě i zaujalo propojení vikingské mytologie se světem Marvelu. Samozřejmě, že si to ze severské mytologie bere jen střípky, ale i přesto mě to bavilo. Okecávání, které ani zde nechybí (i když v o dost menší míře), najednou do toho všeho tak nějak zapadá, jelikož si představujeme, že takhle skutečně dříve Vikingové mluvili a vyprávěli příběhy.

Celkově to považuji za jedno z nejlepších děl od dvojice Kirby & Lee, jelikož je to úderné, zábavné a zároveň zajímavé. Dost pomohlo i zmodernizování kresby a pětistránkový koncept. Bohužel knihu trochu sráží poslední třetina, která upadá do šedesátkového průměru a šedi.

8/10

Elhonzo

Musím se přiznat že o existenci Příběhů z Asgardu jsem se poprvé doslechl až díky UKK. Tyhle pěti stránkové příběhy původně vycházeli  v Thorově samostatné sérii Journey into Mystery, jako takové malé bonusové dobrodružství. 

Celé se to ale zaměřovalo pouze na Thora a na jeho svět. Takže žádní Avengers, žádná návštěva od Fantastic Four, žádný souboj s Hulkem, nic takového. V první půlce knihy jsou nám (volně) převyprávěny některé nejslavnější příběhy ze severské mytologie. Dozvíme se jak vznikl svět, jak se narodili bohové a lidé a spousty dalších zajímavých příběhů. První půlka je vážně skvělá a má parádní tempo. Lee se s ničím nezdržoval, neboť prostor na odvyprávění příběhu měl omezený. Druhá půlka už je ale horší, to co dělalo příběhy tak čtivé (jejich krátkost a uzavřenost) je pryč. Celý zbytkem knihy pak sledujeme příběh na pokračování který už zkrátka není tak zajímavý jako první půlka.Na překážku výjimečně nejsou ani dialogy. Ta archaická mluva k Thorovi a jeho světu zkrátka sedí, takže číst jeho retro příběhy není tak hrozné.

Co ale celému komiksu nasazuje (královskou) korunu je kresba. Ta se dočkala menšího faceliftu v podobě nových barev. A člověk musí vážně žasnout jak úžasný umělec Jack Kirby byl. Nový coloring dává celému komiksu svěží jiskru a bez potíží ho přibližuje modernímu čtenáři. Všechny jeho epické záběry Asgardu, mýtické potvory a božské vymoženosti  tak nádherně prokoukli. Kdyby Kirby ještě dnes žil a pořád kreslil tak by se plno současných umělců od něj stále mělo co učit. 

Kvůli druhé půlce knihy musím sáhnout po nižším hodnocení. Každopádně se ale jedná o retro které by vám nemělo uniknout.

7/10

jardoom

Thorův komiks je českým čtenářům předkládán jen díky UKK, které vydalo jeho šest příběhů. Prozatím mne jejich náplň nějak zvlášť neohromila a tak jsem doufal, že to změní tento komiks, který vytvořilo mistrovské duo Stan Lee a Jack Kirby.

Čtenář, který tohle duo zná, přesně ví, co ho čeká. Ukecané scénáře, které působí jako jedno velké superhrdinské klišé sedmdesátek. K tomu by se měla přidat typická Kirbyho kresba, jenž hýří všemi barvami duhy.

Opak byl pravdou, protože se nyní jednalo o celkem obstojné fantasy ze světa Thora, které předčilo má očekávání. Narovinu říkám, že jsem od toho téměř nic nečekal, takže asi nebylo těžké mne nějak překvapit, pravdou ale je, že Leemu to nějak moc nekecá a Kirby zde nakreslil mnohem lepší věci, než na které nás vždy nechal koukat.

Ke kresbě bych mohl říct snad jen to, že tahle práce je něco mezi tou retro omalovánkou a moderním Kirbym, kterého bylo vidět například v NHM: Spider-Man. Pořád to není žádné umělecké dílo, ale do světa fantasy to jistě zapadlo mnohem lépe, než se dalo očekávat.

Příběh asi není ničím, co by z Leeho udělalo ještě větší hvězdu. V podstatě má hlavu plnou superhrdinů a fantasy není jeho silnou stranou. Určitě se ale shodneme na tom, že když méně žvaní, je to mnohem atraktivnější čtení.

Na komiksu jde vidět, že na něm pracují průkopníci tohoto průmyslu a pracují na něm v době, kdy je dávno úplně někde jinde, než byl. Není to nic extra, ale určitě je to jedna z těch lepších částí toho, co nám Lee, Kirby a Thor předvádí.

5/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku