Nejmocnější hrdinové Marvelu 002: Spider-Man

21. září 2016 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 002: Spider-Man

Nová komiksová kolekce, Nejmocnější hrdinové Marvelu, se pomalu, ale jistě rozjíždí. Po prvních Avengerech tu máme další velké jméno z továrny na zázraky, tentokrát nás čeká Spider-Man. Asi se tu nemusí moc dlouho příst o tom, že se jedná o jednu z největších a nejoblíbenějších postav Marvelu, možná dokonce úplně tu nej. Ať už je originalita Marvelu jakkoliv sporná, tak Spider-Man je prostě originální a lidi baví již přes 50 let. Za tu dobu se u něj vystřídalo mnoho tvůrců, ale Stan Lee a Joseph Michael Straczynski patří mezi ty nejzásadnější. A oba jsou podepsáni i pod tímto bookem. Jak se kniha líbila jardoomovi, Elhonzovi a S4TWovi? Na to se podíváme právě...teď!

Knihy Dobrovský

S4TW

Každý velký superhrdina má dva-tři tvůrce, kteří k němu neodmyslitelně patří, kteří se nějak v historii dané postavy nesmazatelně zapsali. Například u Daredevila je to Frank Miller, u Hulka Peter David, u Thora Walt Simonson, no a u Spider-Mana to je J. Michael Straczynski.

Tato kniha ovšem obsahuje ještě dva staré příběhy od Stana Leeho. První je původní sešit, Spideyho origin, který jsem již četl několikrát a stále budu tvrdit, že ho považuji za jeden z nejlepších, možná i nejlepší vůbec. Tentokrát byl zpestřen tím, že dostal počítačově upravenou kresbu, která vypadá parádně. Na jednu stranu si zachovává své původní kouzlo, na druhou stranu má moderní nádech. Skvělá práce.

Další sešit od Leeho je opět origin, tentokrát jedněch z největších a nejnebezpečnějších nepřátel Spideyho, Sinister Six. Ditkova kresba je pěkná, nádherné retro. Příběh je klasicky naivní, na jednu stranu velmi akční a celkem dobře se čte, ale těch iracionalit je tam celkem dost, ale s přihlédnutím na tu dobu ho hodnotím nadprůměrně. 

No a nejdůležitější bod je právě Strazcynskiho příběh. Když jsem četl Návrat, tak jsem byl neskutečně nadšený, po Odhalení a Dokud hvězdy nezhasnou moje nadšení poněkud ochladlo. A do třetice musím říct, že... je to opět Návrat!

Nejprve nám je naservírován parádní příběh, kde se vyskytuje několik jiných velkých superhrdinů, Dormammu a prim hraje cestování v prostoru a čase. Zní to možná až příliš ne-spider-manovsky, ale opak je pravdou. Je to ten klasický, hlášující, vtipný Spidey. Příběh je zajímavý, chytrý, originální a připomněl mi časy, kdy jsem sledoval TAS Spider-Mana (pamatujete příběhy s madam Pavučinou?). Navíc jsem si tam našel i nějaké poselství, což je vždycky něco navíc.

Poslední dva sešity jsou takové oddechové, bonusové, ale mají také své kouzlo. Na Spider-Manovi je totiž strašně super, že baví, i když zrovna nemlátí nějakého padoucha. Ke kresbě řeknu jen to, že Romita Jr. je kreslíř, který mi na tuto postavu absolutně sedí a dokáže jí parádně vystihnout. Je sice pravda, že některé pohyby vypadají příliš krkolomně, ale jak říkám, mě to na Spideyho sedí.

9/10

jardoom

Druhá kniha o Nejmocnějších hrdinech Marvelu přinesla Spider-Mana a to rovnou třikrát. Jednou jde o rychloorigin, který na pár stranách splácal Stan Lee a Steve Ditko, poté se podíváme na Sinister Six, kterou nám představí totéž duo autorů. Třetí příběh je dílem J. Michaela Straczynskiho a Johna Romity Jr.

Člověk tímto kouskem rázem dostane naprosto jiný koncept komiksu, než byl zvyklý u UKK. Zde se netáhne příběh přes celou knihu, ale i tak dostaneme ucelené díla, která jsou zajímavá a baví.

Rychloorigin není nic, co by nikdo z vás neznal. Je to pojato opravdu letem světem Spider-Manem a svěží je na tom fakt, že zde vidíme Ditka kreslit úplně jinak, než jsme zvyklí.

Sinister Six je klasika, ze které jde cítit, že je starým dobrým Spider-Manem, kterého píší staří dobří hrdinové Marvelu. Mluvím samozřejmě o duu Lee/Ditko, kteří si v roce 1964 řekli, že dají požehnání teamovce Sinister Six a tak vzniklo ta nejsilnější záporácká partička, která Spideyemu zavařila.

Příběh ale trpí tím, že je klasikou. Je to totiž ukecané přesně tak, jak to nemám rád a to samé platí o kresbě, která moc pohledná není, za to barevná až až. Hold komiksům z tohoto období moc nefandím a uznávám je jen proto, že jsou to prapůvodní stránky našich nejoblíbenějších autorů a komiksových legend. 

Poslední příběh mi ale udělal obrovskou radost. Spidey a Romita? To k sobě sedí do poslední čárky v komiksu. Romitu a jeho kvality opěvovat nemusím, ale tenhle komiks, ten doplnil moje vzdělání a říkám vám, kdo má Romitu rád, po tomhle budeme mít ještě radši.

Scénář od Straczynskiho není o nic horší. Je to opravdu zajímavé a já si to užil. Navíc jsem velmi rád, že do tohoto komiksu nakouklo mnoho jiných hrdinů a to tomu dodalo ještě větší šťávu.

8/10

Elhonzo

Se Spider-Manem je to těžké, na rozdíl od jiných hrdinů nemá jeden vyloženě super příběh, který by si měl každý přečíst. Má jich totiž hned několik. Vybrat z jeho dlouhé historie jeden důležitý příběh který by do téhle kolekce patřil není nic jednoduchého, ale myslím si že  Šťastné Narozeniny to splňují dokonale.

S číslem 500 se blížila oslava Spideyho čtyřicátých narozenin. A tak se Straczynski rozhodl udělat takový hezký průřez jeho bohatou historii. Díky nepovedenému kouzlu Doctora Strange je Spider-Man uvězněn v časoprostoru a postupně navštěvuje nejdůležitější okamžiky svého života a prožívá je znovu. Je tu vše co vás napadne, první souboj s Lizardem v bažinách, moment kdy je uvězněn pod sutinami v podvodní skrýši Doctora Octopuse, souboj s Hulkem v jeskyních a dokonce i smrt jeho první lásky Gwen. Straczynski nás tímhle vším protáhne a celé to ošperkoval textem který hezky shrnuje co dělá Spider-Mana Spider-Manem.

Celý příběh doprovází parádní ilustrace od Johna Romity Jr. . Ten stejně jako jeho otec zanechal na Spider-Manovi nezapomenutelný otisk. V tomhle retrospektivní příběhu dostal možnost, aby posvém předělal spoustu ikonický momentů které původně kreslil Steve Ditko. A třeba již zmíněný moment kdy Spidey zvedá sutiny pod kterými je uvězněn je i po těch letech stále boží. V závěru pětistého čísla se dokonce zastaví i John Romita Sr. aby ukázal že Petera Parkera a jeho přátelé a rodinu stále zvládá na jedničku.

I tentokrát tu máme nějaké ty retro sešity. První je Spider-Manovo debut z Amazing Fantasy 15 který už vyšel v UKK. Tentokrát ale v novém coloringu, takže koho zajímá jak by Ditkovo klasika mohla vypadat dnes má jedinečnou možnost to zjistit. Druhým sešitem je pak Spider-Manovo první annual (každoroční číslo se zvetšeným počtem stran), v kterém se Spidey poprvé střetne s padoušským týmem Sinister Six. Místy je to takové utahané, ale minimálně jednostránkové panely kde Spide-Man bojuje s jedním ze šesti padouchů jsou skvělé. A palec nahoru i za bonusy, kde najdeme kupříkladu žebříček síťomilovo největších bitek a nebo jeho stručnou historii.

9/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz