Morzaelovo zamyšlení #23: Suicide Squad – aneb vaříme s Babicou

20. září 2016 Morzael Diskuze (13)
Morzaelovo zamyšlení #23: Suicide Squad – aneb vaříme s Babicou

Dlouho jsem váhal, jestli tenhle článek vypustit, ale nakonec jsem si řekl - proč ne? Třeba tím někomu poskytnu pohled na film, který pro něj bude zajímavý (nebo třeba někomu zkazím den). Kdo film chtěl vidět, už ho dávno viděl, takže nikoho ovlivňovat nebudu. Hned z kraje bych si rád ujasnil pár věcí. Vzhledem k tomu, jak si podle ČSFD u nás film vede, nevyjímaje naši vlastní recenzi, je mi jasné, že za tento článek sklidím hodně kritiky. Jenže ve světě komiksů se pohybuji už mnoho let a jejich filmové adaptace (ač nejsou filmy mou specializací tak jako literatura a komiksy) mám zkrátka rád (a kdo taky ne, že?).

Knihy Dobrovský

Z toho důvodu nemůžu mlčet, když vidím něco nepovedeného. Obzvlášť, když to sklízí nezaslouženou chválu. Samozřejmě bych mohl mlčet. Co je koneckonců špatného na tom, když se film líbí, vydělá a dá tak šanci vzniknout dalším, třeba lepším, filmům ze stejného univerza?

A to je právě ono. Pokud si nenalijeme čistého vína, nezvedneme svá očekávání a necháme se opít rohlíkem, můžeme počítat s odfláknutými, nekvalitními blockbustery, které na nás budou studia valit, dokud to aspoň něco vynese. To je směr, který se mně ani trochu nelíbí.

Chci, aby se tvůrci opravdu snažili nám předat něco, čemu věří, že je dobré, co je jiné, co je zkrátka své. Proto je mi stokrát milejší Snyderův epicky přemomentovaný BvS než blýskavé šidítko, kterým je Suicide Squad.

Druhou věcí, kterou bych rád před samotným článkem ujasnil, je můj postoj vůči DC a Marvelu. Na nějakou rivalitu kašlu. Nemyslím si, že člověk musí mít rád buď to či ono. Pro ty, kteří to o mně nevědí, jsem spíš fanda DC, mám k němu zkrátka blíž, takže tohle není článek zhrzeného Marveláka. Byl jsem naopak jeden z mála, kteří do krve obhajovali BvS i přes chyby, kterých si jsem vědom, že film má. Viz má recenze a zamyšlení.

Co mi na tomto filmu strašně vadí je ta neuvěřitelná vtíravost, jak moc se vám snaží zalíbit. Je tam úplně cítit, že veškerá svéráz šla pryč na úkor líbivých prvků okoukaných od Marvelu nebo jiných divácky úspěšných filmů. Průšvih je, že sem nepasují.

Že to většina fanoušků vidět nechce, je skoro pochopitelné. Všichni už chceme konečně pořádný DC film a v tom očekávání a doufání je někdy těžké si udržet odstup. Těžko říct, jestli tohle s filmem udělaly až dodatečné rychloúpravy po kritikách BvS (na což se nedá svést vše), nebo byl film takový od začátku. Nechce se mi věřit, že by Ayer po svých precizně odvedených filmech udělal takovýhle přešlap. No, ale stává se, Shyamalan o tom ví své.

Záporáci z katalogu

Zde se evidentně DC Marvelem inspirovalo, protože největší slabinou Marvelovských filmů jsou právě záporáci. Většinou generičtí, s motivací zničit nebo zotročit svět/lidstvo/vesmír (nepočítám skvělé seriálové záporáky).

Tak tam prostě prdnuli bohyni, která chce se svým bráchou zničit lidstvo. Proč proboha? To jste to nemohli udělat trochu komornější na první jízdu? Inspirovat se třeba animákem Assault on Arkham, který je kvalitou hodně napřed. Ne, na první dobrou tam prostě hodíme něco epicky nesmyslného, plochého, s monology vycucanými z příručky „Jak být správným padouchem ze 60. let“.

Že ta superrychlá a supermocná bytost (někam do Teheránu do superzabezpečeného sejfu a zpět během 2 sekund) nedokázala zabít blbečka s bumerangama, pipinu s pálkou a pár dalších zoufalců, už ani řešit nebudu.

Koho zajímají postavy

Největší průser Suicide Squad, který se rýsoval od začátku, ale pořád jsem doufal. Jo, partička hajzliků může být divákovi sympatická, pokud jsou to antihrdinové, zkrátka postavy na hraně mezi dobrem a zlem. Proč to u GotG fungovalo a tady ne? V Guardianech jste měli jednoho zlodějíčka, zlomeného týpka na cestě za pomstou své rodiny, námezdní lovce z nichž jeden je roztomilý mýval s bouchačkou a druhý zase bezelstný chodící strom, který umí říkat jen jedno slovo. Přijdeme otrokyni, která se chce pomstít za svého otce a máme tu postavy, které chápeme, které nejsou úplně zkažené. Nejsou to chladnokrevní nebo vyšinutí vrazi.

A teď Suicide Squad: Deadshot – jediný charakter, který měl ve filmu nějakou hloubku díky svému vztahu s dcerou. Nicméně stejně je to chladnokrevný, nájemný zabiják, který by zabil kohokoliv za dostatečnou částku (dobře, děti a ženy ne – jak šlechetné). Díky podání Willa Smitha, zmíněnému vztahu s dcerou a pár cool momentům to ale stejně byl jediný týpek, kterému jsem byl ochotný fandit.

Harley Quinn. Já přesně věděl, že nás tenhle hype čeká. No nic. Harley je cool postava na objednávku. Sexy herečka, která vyřeší většinu filmových děr, protože jí stejně půlku filmu civíte na zadek. K tomu řekne pár nucených hlášek, které jsme viděli ve všech trailerech, a tím to hasne. V čem je bývalá psycholožka s pálkou a pistolí lepší než příslušník SEALů sice furt nechápu, ale to bych musel rýpat i do komiksů, takže budiž (kde byla ale aspoň lehce naboostovaná díky Poison Ivy). Nechme to. Harley tam prostě je, běhá tam v podstatě v kalhotkách, mlátí svojí zázračnou pálkou příšery do hlavy a občas řekne nějakou strašně vtipnou hlášku.

Jenže tohle není ta post-Jokerovská Harley. Ta, kterou můžete mít rádi. Tohle je ta svině, ten Jokerův poskok, který s ním páchá bez zábran ty nejhorší zvěrstva (a teď tím nemyslím nic sexuálního). Jak se nám může taková postava upřímně líbit, jak se s ní můžeme sžít?

Vůbec její vztah s Jokerem byl hovadina, které nasadila korunu ta dojemná scéna, kde jí všichni soucitně dávali najevo, že je mrzí, že jí Joker umřel. Do hajzlu! Kdyby Joker takhle zařval v komiksu, všichni bouchaj šampáňa. Vždyť ten magor ještě pět minut zpátky po nich střílel z kulometu! Nic, nechápu, jedem dál.

Teď to bude rychlé: El Diablo – no jo, do komiksového filmu potřebujete týpka, kterému umřela rodina, jenže jak soucítit s někým, kdo vraždil pro prachy a moc a pak si zabil vlastní rodinu. Kdyby toho tak moc litoval, měl si hodit mašli. Slipknot – je potřeba někdo, kdo prověří nastavená pravidla. Killer Croc – ani kanibalové nejsou zrovna moje krevní skupina. Je mi jedno, že je hnusnej a nemůže za to, žere lidi.

Captain Boomerang – klasický týmový klaun, který vůbec ve filmu nedává smysl. Vykradete pár bank, umíte docela dobře házet boomerangy a už vás zavřou do vězení s nejvyšší ostrahou (America, fuck yeah!) a přidělí do týmu, který má bojovat s metabytostma Supermanova formátu? A vůbec, proč se vracel, když jim Flag v hospodě řekl, že můžou jít po svých? Nevypadal zrovna jako někdo se svědomím. Rick Flag – nejdebilnější postava filmu. Od výběru herce přes zelené dialogy až po jeho romatický vztah. Měl jsem chuť si vrazit brčko do oka pokaždý, když promluvil.

Katana – Japonci jsou snad kromě Skandinávců nejvíc známí odměřeností a skrýváním svých emocí. A ona tu přede všema bulí, když oznamuje svému mrtvému manželovi, že se brzy shledají. Kdyby se nad tou postavou trochu zamysleli a pojali ji víc samurajsky, tak by to řekla tvrdě a skoro s nadšením, že se blíží finální souboj. Podívejte se na pár japonských filmů, přečtete pár knih a pak budete nad touto postavou plakat stejně jako ona nad svým mrtvým mužem. Jak známo, pro samuraje není většího štěstí než smrt v boji při výkonu služby. Takže jen trapné hraní na city. Postavy zkrátka nemají hloubku, motivaci a divák o nich nic neví. Jsou tam, protože tam musí být a jednají strojeně tak, aby se děj posouval, kam má.

Hraní na city a klisché, kam se podíváš

Ubulené postavy, které jsou i navzdory svému vraždění ostatních lidí vlastně strašně ublížené a milé dušičky. To bych blil. Ale co mě teda nejvíc vytočilo, byly ty kecy o rodině a kamarádech, které tam všichni hulákali při finálním souboji. Parta sociopatů, která se potkala poprvé v životě před pár hodinama, je najednou strašně sehraná skupina. Tmelení Guardianů trvalo několik dní, to samé Avengers, ale ne – magoři jsou hned upa best friends eva, protože proč se babrat v něčem jako je dynamika skupiny nebo psychologie postav? Na to stejně dneska nikdo nekouká, no ne?

Joker

Jo, díky tomuhle se film pro mě dostal ze škatulky „špatný film“ do „no to si snad ze mě dělaj prdel“. Ještě chápu, že se tahle inkarnace mohla líbit 13 letým holkám, co nikdy nečetly žádný komiks s touto postavou, ale tam moje tolerance končí.

Joker je v komiksech nevyzpytatelný, neúplatný, nemateriální, praktický a vypointovaný záporák. Je mi jedno, že si pán tvorstva Jared Leto nechal při natáčení říkat jen Mr. J, že posílal svým kolegům mrtvé krysy a použité kondomy, tuhle postavu teda fakt nepobral. Chodil prý na konzultace k Morrisonovi, což je jeden z hrstky autorů, kteří podle mě tuhle postavu opravdu pochopili (Klaun o půlnoci, Batman – Arkham), ale odnesl si z nich evidentně velký kulový. Teatrální, přehrávající debílek. Vyloženě mě fyzicky bolelo se na něj dívat.

Morrisonův Joker (creepy as fuck)

K tomu přihoďte fialové Lambo, kvádra, řetězy, prsteny a zlaté hodiny a máte tu gangstera, který utekl z nějakého hip hopového klipu, ne z komiksu. Joker je kolikrát nejděsivější oblečený jako mechanik, uklizeč, zkrátka jako úplně obyčejný chlapík, ne jako finalista nějaké reality show. (Sakra, už bych asi měl udělat to video s filosofií Jokera, aby bylo vidět, jak moc je tento film mimo.)

A ještě když tam na konci přijde převlečený za swaťáka a má na vestě napsáno „Joker“, asi aby to pochopil i ten největší kretén v sále. Při tom si Joker v komiksech potrpěl na různé slovní hříčky a symbolická jména.

Otázka, jestli Ledger nebo Leto, je úplně zcestná. Leto je zdaleka nejhorší Joker v historii.

A ke vztahu s Harley. Joker ji má zneužívat ke svým cílům, neustále ji od sebe odhánět a testovat její vůli. Má pro ni být osvobozující najít samu sebe po jejich odloučení. Tahle nudná variace na Bonnie a Clyda je fakt hovadina. Důvod už jsem zmínil – nemůžete pak k Harley přilnout, ona je rovnocený partner toho zmetka, co tam vraždí děti (soudě dle těch dupaček, co tam Joker měl).

Soundtrack

Taková poslední tečka. Všichni chválí soundtrack, ale podle mě to byl srabácký a vypočítavý tah než původní záměr. Je stašně easy vybrat populární písničky od Queenů nebo Eminema a mít pozitivní ohlasy. To zvládne opravdu každý, kdo si umí na Youtube vyhledat TOP písničky za posledních 30 let.

Průser je, že ten soundtrack by tam měl být víc než jen pro líbivost. Měl by dokreslovat děj a ideálně do něj pasovat. Přesně jako u Guardianů, kde byl dokonce součástí příběhu. To je pro mě dobrý soundtrack, nebo takový, že z něj neznám ani jednu písničku, ale hned jak přijdu domů, jdu ho hledat, protože mě naprosto ohromil.

Sečteno podtrženo

Věřte mi, mám ještě látky pomalu na celou knihu. Od stavby příběhu, přes dialogy postav – tam bych se vyřádil – až po krátery v logice. Ale myslím, že už jste pochopili, co se mi na příběhu nelíbilo.

Byl to film sestavený z cool věcí, aby působil cool, nic víc. Beru ho jako výsměch všem, kteří mají rádi dobře napsané a chytré příběhy (ne intelektuální, ale takové, které z vás nemají tendenci dělat debila). Film pro masy, který zazdil veškerou snahu udělat originální film odlišný od Marvelovek. Naopak se v nich tak moc a tak nesmyslně inspiroval, že se stává jejich chudším bratrancem. Jako když vaříte s Babicou a nemůžete si dovolit kvalitní suroviny, tak tam naházíte vše možné a doufáte, že nikdo nepozná, že to jídlo je nesmyslný humáč.

Prosím tedy všechny o trochu víc objektivní kritiky vůči filmům a komiksům. Ať si studia nemyslí, že nás opijí laciným vínem a budou znásilňovat naše peněženky dalších X let jen proto, že se naučili jednoduchý návod, jak udělat líbivý film, který je ale mělký a hloupoučký.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

batcat Offline
batcat 24/09/2016 (24. září 2016)
v skratke. je to uplna, ale uplna blbost. 
ZoubyZR Offline
ZoubyZR 22/09/2016 (22. září 2016)
Tenhle článek budu přeposílat když se mě někdo zeptá na hodnocení. Z Leta jako Jokera je mi fakt příšerně zle. Kouknul jsem na to ještě jednou, jestli jsem při prvním shlédnutí nekoukal na špatný film, když jsem četl další recenze ale fakt ne. Tohle je bílej gangster z...
Morzael Offline
Morzael 22/09/2016 (22. září 2016)
Odpověd na #7150 příspěvek od TonyT
Přeně !!  Nenapsal bych to lépe. Suhlasím ve všem. A na ČSFD bych se neohlížel, už dlouho se ví, že ty zvěrstva tam páchá pseudointelektuální mafie (vlastně taky takový sebevražedný oddíl). A Jaret Leto za stvárnění Jokera by měl dostat místo honoráře tak deset let nucených prací v gulagu.
Přesně tak :D ale rozumím, že se tenhle emouš náctiletejm pipinám líbí
TonyT Offline
TonyT 21/09/2016 (21. září 2016)
Přeně !!  Nenapsal bych to lépe. Suhlasím ve všem. A na ČSFD bych se neohlížel, už dlouho se ví, že ty zvěrstva tam páchá pseudointelektuální mafie (vlastně taky takový sebevražedný oddíl). A Jaret Leto za stvárnění Jokera by měl dostat místo honoráře tak deset...
Morzael Offline
Morzael 20/09/2016 (20. září 2016)
Odpověd na #7148 příspěvek od arrow
Mám to dost podobně, čím víc nad tím filmem přemíšlím tím horší mi příjde.
Jo na to bacha... :D
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku