Ultimátní komiksový komplet #073: Ultimate Spider-man - Smrt Spider-mana

19. září 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #073: Ultimate Spider-man - Smrt Spider-mana

Ano, my víme, opět jsme trochu s recenzemi Ultimátního komiksového kompletu trochu zaháleli, ale věřte, že vám to vynahradíme. Do týmu totiž přibyla nová posila, jardoom, se kterým to už půjde jako po másle a my se konečně pokusíme dohonit manko, kterému nám zase trochu narostlo. Každopádně dnes se podíváme na zoubek opravdu zásadní události. A co může být větší než smrt jednoho z nejoblíbenějších a nejdůležitějších hrdinů celého vesmíru Marvelu? Je sice pravda, že se jedná pouze o Ultimate verzi, ale to nic nemění na tom, že je to jeden ze zásadních komiksů, čeká nás totiž smrt Petera Parkera! Navíc komiks má na starost známá dvojice Bendis & Bagley, velikáni Marvelu. Povedlo se jim sprovodit Spideyho ze světa důstojně? 

Knihy Dobrovský

S4TW

Co by mělo přilákat k superhrdinskému komiksu víc, než smrt hlavního hrdiny? Není tedy divu, že má očekávání byla celkem veliká. Na druhou stranu se mi moc nelíbí to, když mě na fakt, že hlavní hrdina zemře upozorní několikrát před tím, než se to v komiksu objeví. Řekl bych, že pak ta samotná smrt má poloviční emocionální efekt.

Příběh také není úplný zázrak, první polovina je taková táhla, nemá moc šťávu a náboj. Zato druhá polovina je velmi slušná adrenalinová jízda. Abych se přiznal, tak musím říct, že ultimátní Spider-Man mi přijde celkově slabší, než ten původní, originální. Každopádně poslední tři sešity jsem se vážně bavil.
Jeden z nesmyslů vidím v tom, že Parkera padouši drtí nějakou chvíli a nejenom, že mu žádný hrdina nepřijde na pomoc, ale ani policie, kterou všichni volali možná i hodinu před smrtí hrdiny, se prostě neobjeví. Ale to už je hold komiks.

Kresba je podle mého vkusu, respektive bych řekl, že je taková správně spidermanovská.  Dvojstrany jsou naprosto parádní, bitvy jsou skvěle zvládnuty a celkově mi sedla.

Komiks hodnotím jako velice slušný, ale až moc předvídatelný, což je způsobenou hlavně tím, že víte konec předem a o tom, kdo ukončí Peterův život také moc nepochybujete. První polovina má slabší tempo, které se ovšem postupně rozjíždí a pak už se vyloženě řítíte po panelech. Také se mi líbí to, že sice komiks má teenagerovský vzhled, ale scénář je i přesto dost drsný a krutý. Dílo není zdaleka dokonalé, ale velmi dobré.

7/10

jardoom

Kolega tento komiks v naší databázi hodnotí slovy „Nejedná se o dokonalý Spider-manovský komiks, ale přesto je velice dobrý“. Já bych řekl, že buďto četl úplně něco jiného, nebo se držel hodně při zemi, jelikož je tohle jeden z nejlepších novodobých Spider-Manů, které si můžete přečíst.

Bendis v Marvelu udělal obrovský kus práce a toto nakladatelství mu za to může líbat ruce do konce jeho života. Tenhle komiks je toho důkazem, protože to co Bendis udělal je nezapomenutelný zážitek pro každého fanouška Spider-Mana či Marvelu všeobecně.

Komiks od začátku do konce drží čtenáře pevně ve svých rukou a právě na tom konci mu připravuje onu pomyslnou třešničku na dortu. Tohle ale nebylo zmáknuté jen po stránce příběhu, ale šlo také o to, že se zde odehrálo něco, co vám prostě muselo urvat srdce a připravit pro vás nezapomenutelný zážitek.

Kresba přinesla něco, na co jsme v rámci Ultimátního Spider-Mana zvyklí. Je to mnohem rychlejší, mnohem ostřejší a hbitější kresba, než nabídl hlavní vesmír a ono to k tomu Ultimátnímu prostě pasuje naprosto přesně. 

Po delší době se mi tedy do rukou dostala Marvelovka, díky které mám důvod číst Marvel pořád dál a dál, protože když se člověk probere vším tím průměrem, má šanci narazit na tyto skvosty, které tam na nás číhají schované.

10/10

Elhonzo

Spideyho můžu ve všech možných velikostech a tvarech. A Ultimate Spider-Mana obzvlášť. Což je sice trochu divné říkat, když jsem nikdy neměl možnost tu sérii přečíst celou (dokonce i v originále je to velmi obtížné sehnat). I tak mi ale tahle verze Spider-Mana přirostla k srdci. 

Bendis je zřejmě můj nejoblíbenější autor a Spidey nejoblíbenější hrdina, takže perfektní kombinace. Právě on (a více méně i Mark Bagley) strávil na téhle sérii 133 čísel a dlouhých 9 let a v určité formě pokračuje i dnes. 

Smrt Spider-Mana je přesně ten typ komiksu který u nás nebudeme schopni docenit, protože to tu nevyšlo celé. Jsou tu vztahy s různými postavami které český čtenář nemůže znát, zmínky o předešlých dobrodružstvích apod. . Do toho všeho je tu ještě ve finále provázanost s další sérií (Ultimates) a je v tom zkrátka velký guláš. Bendis zde naštěstí zúročí všechno co ty dlouhé roky piplal a dává Peteru Parkerovi rozloučení které si zaslouží. Smrt Ultimate Spideyho patří k něm nejlepším v komiksech a Bendis z toho ty emoce dokázal vydolovat. Celé to odstartuje když Ulimate Six (zdejší verze Sinister Six) uteče z vězení a jdou si vyřídit účty se Spider-Manem. Je to jednoduché, ale svou úlohu to plní. Peter pak musí naposledy s vypětím všech sil zabrat, aby zachránil své blízké.I kdyby ho to mělo stát život. 

Máme tu 8 sešitů. První dva kreslila Sara Pichelli. Kresba je to ok, některé obličeje vypadají trochu divně, ale v akčních scénách je hezky dynamická. Třetí pak kreslil můj oblíbenec z Daredevila Chris Samnee. Ten má velmi cartoonovou kresbu (trochu třeba jako Darwyn Cooke) a i když nedostane možnost nakreslit žádnou cool akční scénu, tak je radost na jeho práci pohledět. Zbytek pak obstaral Mark Bagley. Ten kreslil prakticky celou tuhle sérii. Jeho styl je s tímhle Spider-Manem spjatý a do jisté míry tu sérii i definuje. A finální bitva v životě tohohle hrdiny se mu vážně povedla. 

Jsem si jistý že se zbytkem série by si to ty další dva bodíky vybojovalo, ale takhle bohužel. 

7/10

 

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku