Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů

18. září 2016 S4TW Diskuze (4)

Ne, nejsem hodnej kluk. A ostatní členové týmu jsou ještě horší.

Sebevražedný oddíl 1: Kopanec do zubů

Není tomu příliš dlouho, kdy byl Sebevražedný oddíl (Suicide Squad) v kinech. Nutno podotknou, že byl kolem tohoto filmu celkem velký rozruch a boom, podobně jako třeba u Deadpoola. A podobně zareagovalo komiksové nakladatelství, tentokrát BBart, které neváhalo a vydalo komiks s tímto neobvyklým týmem. Na rozdíl třeba od Deadpoola je tento komiks dost podobný filmu, respektive film se jím nechal velmi inspirovat. I přesto se tam najde celkem dost rozdílů, tak se nedivte, že občas budu sklouzávat ke srovnání.

Knihy Dobrovský

Hned na úvod bych rád zdůraznil, že komiksové zpracování považuji za minimálně o třídu zdařilejší, než tomu bylo u filmového. I když si jsou komiks a film velmi podobné, tak v komiksu to celé působí lépe, jakoby přirozeněji, nenásilněji (i když toho násilí tam je opravdu hodně, aneb když se King Shark rozhodne, že má hlad) a prďáčtěji.

Příběh začíná v nejstřeženějším vězení, kde jsou ti nejnebezpečnější padouši, jací se v DC světě vyskytují. Jelikož DC svět je velmi drsné místo, které vyžaduje spousty špinavé práce, kterou superhrdinové prostě dělat nemohou, neboť to neprojde přes jejich etické chování, tak se tajná vládní organizace, vedená Amandou Wallerovou, rozhodne sestavit tým ze superpadouchů, kteří pod záminkou, že se jim rozstříkne hlava (což nejsou žádné plané sliby), plní ty nejhorší úkoly. Nejdřív se musí vypořádat s jakou zombie-cyborg nákazou, najít dítě, pak dítě ubránit, zabránit vzpouře ve vězení a nakonec chytit jednoho člena týmu, kterému se záludně povede utéct. 

Jednoduše řečeno, příběh neustále jede a nedá vám ani na vteřinu vydechnout. Akce střídá akci a my se tak vrháme z jedné akční scény do druhé. Vlastně je občas akce proložena nějakou fakt brutální scénou, jako třeba, když King Shark někomu ukousne hlavu, nebo Wallerová nechá vybuchnout hlavu některému z členů. Na druhou stranu se v komiksu najde i menší prostor pro psychologické rozebrání některých postav - především Harley Quinn a Deadshota. I když o nějakou vyloženou hloubku se nejedná, ale je to příjemné zpestření.

V komiksu se sice vystřídá celkem dost postav a členů týmu, ale stejně jako ve filmu hrají hlavní roli především Deadshoot a Harley Quinn. Deadshoot je zde úplně jiný, tentokrát je to ten správný badass, který nemá vůbec problém někoho sejmout, jen aby si zachránil kejhák a je mu úplně jedno, o koho jde. Ale i když je to především o těchto dvou (což není vůbec na škodu, jelikož jsou to prostě skvělé postavy), tak prostor dostanou i ostatní a já musím říct, že mi vesměs všechny postavy sedly - King Shark a Diablo, to jsou také týpci jak sviň.

Komiks rozhodně nemá nějakou velkou hloubku, ale o to tu ani nejde. I přesto je dobré, že každá postava má nějakou svou motivaci, ať už sebeabsurdnější, a není to jen bezmyšlenkovité mlácení kolem sebe. Kniha má především pobavit a dostat vás do varu pomocí opravdu drsné akce, ve které se naši hrdinní padouši vůbec nedrží zpátky a nikomu to vlastně moc nevadí. Je sice pravda, že humor tu nějak zvlášť nefunguje, ale na rozdíl od filmu se ani o to příliš nesnaží. Baví hlavně svou akcí. O tom, že se jedná o Sebevražedný oddíl, se přesvědčíme hned několikrát, což je také super. 

Kresba není žádný zázrak, sice neurazí, ale ani nějak zvlášť nenadchne. Ona se vůbec těžko nějak komplexně hodnotí, jelikož se zde objevuje hned několik kreslířů (v sedmi sešitech) a každý má trochu jiný styl, ale hlavní kreslíř Dallocchio mě neohromil. Ale obálky? Na těch jsem si opravdu pošmáknul a nemohl jsem se jich vynadívat. Také velmi dobře hodnotím barvy, které svojí temnotou skvěle podtrhují atmosféru, o kterou se komiks snaží, klasická DC temnotaaa ]:->. 

Jako takovou třešinku na dortu, která by v žádném komiksu neměla chybět (a zde nechybí), je minipříběh, který se věnuje vztahu mezi Jokerem a Harley. To je asi nejlepší pasáž v celé knize a já teď prostě chci sérii, která by byla jen o nich.

akce, akce, akce, postavy, příběh Harley+Joker, nespoutanost, barvy
kresba, humor

Verdikt

Já prostě nemám komiksu moc co vytknout, jelikož jsem dostal přesně to, co jsem očekával (a co jsem chtěl i od filmu), ale nedostal jsem ani o píď víc. Pobavil jsem se, užil jsem si skvělou akci, kochal jsem se trháním a boucháním hlav, slintal jsem nad Harley, střídavě jsem fandil a proklínal Deadshoota. Rozhodně nečekejte Eisnerovský příběh, ale fungující spád akcí, které mají nějaký smysl. Kdo má rád boj bez zábran, padouchy a temnější atmosféru, tak si stoprocentně přijde na své. Navíc mám pocit, že se tato série může ještě posouvat a překvapit nás. Určitě kupujte a čtěte.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 19/09/2016 (19. září 2016)
Odpověd na #7138 příspěvek od Morzael
jestli to je opravdu na podobný úrovni jako film, tak se tomuhle komiksu vyhnu obloukem
Eh, jak se to vezme... Podle mě je to podobný styl, ale dělaný prostě daleko lépe... Nevím, jak to správně popsat, ale film se mi fakt nelíbil, komiks jsem si užil... ale jestli vyžaduješ něco inteligentního nebo náročnějšího, tak to určitě ne, přirovnal bych to k...
Morzael Offline
Morzael 19/09/2016 (19. září 2016)
jestli to je opravdu na podobný úrovni jako film, tak se tomuhle komiksu vyhnu obloukem
S4TW Offline
S4TW 18/09/2016 (18. září 2016)
Odpověd na #7128 příspěvek od batcat
nemyslim si, ze hocijaky pribeh v ktorom figuruje nasilie bez vacsej pointy je dobry pribeh. prepac, ale musim sa opytat. toto si pisal z vlastnej vole alebo ti za to niekto platil?
He, kéž by mi za to někdo platil.... Ale mám pocit, že jsi recenzi nečetl nebo sis to špatně vyložil, já jsem naopak tvrdil, že příběh je přímoarý, jednoduchý... prostě tohle není vůbec o příběhu... Asi myslíš tu pasáž, kde píši, že příběh jede, to je myšleno...
batcat Offline
batcat 18/09/2016 (18. září 2016)
nemyslim si, ze hocijaky pribeh v ktorom figuruje nasilie bez vacsej pointy je dobry pribeh. prepac, ale musim sa opytat. toto si pisal z vlastnej vole alebo ti za to niekto platil?
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku