All Star Western 2: Válka vládců noci

12. září 2016 S4TW Diskuze (0)

Náš příjezd poznamenala tragédie. Podobné událostí visí nad Hexem takřka neustále, jako ponurá mračna.

All Star Western 2: Válka vládců noci

Když se řekne superhrdina a western v jedné větě, tak se většině komiksem políbeným lidem vybaví Jonah Hex. Máme štěstí, že komiksy s tímto "ne tak úplně hrdinou" vycházejí i v ČR. Posledním takovým komiksem je All Star Western: Válka vládců noci, což je již druhým pokračováním této série. A my si dnes zrecenzujeme právě tento komiks.

Knihy Dobrovský

Již tradičně začneme příběhem. Jonah Hex a Amadeus Arkham se vypravují do New Orleans, kde pokračují v hledání Thurstona Moodyho. Při jejich příjezdu vylítne do luftu jedna budova, následně se tam objevují Nighthawk a Cinnamon, kteří pomáhají zraněnému Hexovi. No, nakonec to skončí tak, že jsou Hex a Arkham přemluveni, aby jim pomohli při jiném vyšetřování. Padoušská banda se nazývá Sedmý srpen a nemá zrovna v lásce přistěhovalce. Po vyřešení této zápletky nastává jiná se Sovím tribunálem (která vzniká, když se konečně Hex dostane k Moodymu), no a aby toho nebylo málo, tak se do toho ještě zamotávají Uctívači Bible zločinu.

Pokud vám to přijde málo (o čemž pochybuji), tak na konci nás čeká ještě bonus v podobě takových seznámení se čtyřmi dalšími postavami - výše zmiňovanými Nighthawkem a Cinnamon, dále pak s Bat Lashem a Dr. Terrencem Thirteen. Jedná se o tři sešity mimo hlavní sérii. První nám představuje dvě postavy, které v hlavní příběhu sehráli důležitou roli, takže to vítám. Další dva považuji za tak nějak zbytečné, ale vlastně proč ne, když to berete jen jako něco navíc - bonus.

Možná se to celé zdá jako velký zašmodrchaný spletenec, ale ve finále musím říct, že jsem se v příběhu vůbec neztrácel a orientace v něm mi nedělala sebemenší problém. Vlastně se nejedná o jeden velký ucelený příběh, ale spíše několik různých kapitol, které na sebe nepřímo navazují a postupně nám odhalují svět, ve kterém Hex žije - DC svět z konce devatenáctého století. Řekl bych, že tento formát je vhodný pro nováčky v této sérii. Na druhou stranu si myslím, že tři, celkem dost si podobné, zločinecké organizace je na  sešitů už trochu moc. 

Je sice pravdou, že se nejedná o nějaké příběhové terno, ale na stranu druhou se jedná o svižnou detektivku se silným nádechem westernu, což je něco, co se v superhrdinském komiksu téměř nevyskytuje a co mi přišlo jako velmi příjemné osvěžení na superhrdinském trhu. Zápletky sice trpí svou šablonovitostí, kdy hrdinové (což není úplně ideální označení postav, které dostanou pod drn desítky padouchů) odhalí nějaký zločinecký kartel, který je následně chytí a oni se z toho pak nějak vystřílí, ale na stranu druhou nikde nedrhne a kniha se velmi dobře čte.

Jonah Hex je sice zajímavá postava, ale myslím si, že její potenciál je ještě o několik tříd výše. Ve finále se v tomto komiksu nějak zvlášť zajímavě neprojevuje a spíš je to jen o něco málo drsnější cowboy, ale takový se objevují v každém druhém westernovém filmu. Naopak musím říct, že doktor Arham mi přišel daleko zajímavější postavou. Příjemný zpestřením je i zapojení takových postav, jako je Alan Wayne či starosta Cobblepot.

Co mě na knize asi nejvíc bavilo je samotné prostředí. Ten nápad, kdy je děj zasazen do konce devatenáctého století a ještě k tomu do prohnilého Gothamu, to se povedlo. Když se nad tím tak zamyslím, tak maskovaní hrdinové se pro tuto dobu hodí víc než pro tu moderní. Ve finále mi to přijde takové důvěryhodnější. Je také fajn, že se tu trochu více upouští od nějakého moralizování a chování hrdinů dle norem. Prostě když je potřeba někoho dostat pod drn, ta ho sakra sejmu, ne? 

Zajímavou kapitolou je i samotná kresba, která také není úplně klasická. Po pravdě jsem si na ní musel asi dva sešity zvykat. Nejdřív mi přišla taková neúplná, jakoby nedodělaná, nedotažená. Po těch dvou sešitech jsem si uvědomil, že je vlastně skvěle atmosferická. Ale i tak bych jí neřadil mezi to nejlepší, co je dnes na trhu. Navíc některé obličeje postav na mě působili skoro jak z mangy. Barvy bych uvítal o něco temnější, méně barevné a depresivnější.

Kdo má rád superhrdiny a zároveň western, tak není o čem. Kdo má rád superhrdiny, ale už ho nudí klasické a ne moc se měnící koncepty, také neprohloupí. Kdo si chce jen odpočinout od těšího čtiva a zažít jízdou, která smrdí střelným prachem a krví padouchů, také neprohloubí. Ostatní prostě musí zkusit a příliš neočekávat. 

atmosféra, prostředí, rychlá akce
barvy, příběhová šablonovitost, nenaplněný potenciál

Verdikt

Kniha se sice snaží být místy vtipná, ale o tom to vlastně ani moc není. Spíše se snaží být takovým bad-ass western komiksem s nádechem superhrdinství, ale to bad-ass... no nevím. Ale já osobně jsem rád, že jsem komiks četl, jednalo se o příjemnou změnu a série má určitě velký potenciál, který se třeba časem povede naplnit. Gotham z jiného století je prostě super a atmosféra té doby také celkem funguje. Pokud bude tato série dále rozvíjet vše okolo Sovího tribunálu a možná ještě malinko přitvrdí a ještě trochu zlepší postavu Hexe, tak se máme nač těšit. Pro tyto poslední horké dny komiks určitě doporučuji, nečekejte žádný velký zázrak, ale příjemnou a neotřelou jízdu s trochu posunutými hranicemi.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku