Naruto 28: Narutův návrat

27. září 2016 Ikyy Diskuze (0)
Naruto 28: Narutův návrat

Naruto ukončil původní linku, dal si pauzu a vrací se s velkým příběhem a rychlým spádem. Co nám přinesl svazek, který nás posunul na časové ose o dva roky dopředu?

Knihy Dobrovský

Na nejznámější mangu od Masaši Kišimota má každý nějaký názor. Někdo ji miluje, jiný nenávidí a další se jen veze a nezaujatě obrací stránky.  Jakožto fanoušek série jsem si prožil všechna tři stádia a vím, že je na co se těšit.

Teď ovšem není čas se zabývat celou sérií, ale dvacátým osmým svazkem ze série Naruto s podtitulem Narutův návrat. Jak už název prozrazuje, hlavní hrdina se vrací ze svého intenzivního tréninku a zjišťuje, že i ostatní nezaháleli a náležitě se připravovali na nadcházející potíže.

Což o to, na paletě předvádění se, kdo dočůrá dál je to velmi pestré. Nové techniky, komba a řeči jsou pestré a líbivé. V dialozích je to lehce horší, ale i přesto jde vidět určitý posun v myšlení, chování a přístupu k situacím.

I když série prochází jakýmsi „restartem“, tak se zde příjemně pomrkává ke scénám z počátečních svazků a člověka to nutí se nostalgicky pousmát. To ovšem nemění fakt, že příběh je jen tak dobrý jako jeho záporák. Zde se stal snad malý zázrak. Záhadní Akacuki jsou zpět a s ničím se nepářou. A je to tajemné, drsné a skvělé.

Pomalu se nám odkrývá tajemství, po čem organizaci jde, kdo je jejich cílem a jak silní jsou. Představena nám je nová dvojice postav a oba jsou perfektním přídavkem do Narutova světa. Musím zvlášť pochválit Deidaru, který se představil jednoduše, ale naprosto elegantně. Integrování nových záporáků nepůsobí špatně. Netlačí se na pilu, vše je krásně propojené a dává smysl.

Příběh je zatím poměrně jednoduchý, Akacuki způsobí problémy v Skryté písečné a Skrytá listová posílá Naruta a jeho tým na pomoc. Tohle samo o sobě nezní moc komplikovaně, ovšem v jednoduchosti je síla a Naruto dokazuje, že si je toho vědom.

Naruto měl vždy poměrně obdélníkové rozložení panelů. Toho si jde všimnout již od počátečních svazků, zde ovšem nastává znatelná změna. Nevím, zda za to může určitá chuť si zjednodušit formu, nebo naopak je to záměr, ale pokud je čtenář bystrý může sledovat jistý vzor.  Pokud si postavy povídají, jí - v příběhu není žádná akce vyskytují se pouze obdélníkové a čtvercové panely. Tohle rozložení působí klidovým dojmem a čtenář má možnost si odpočinout a čerpat informace.

Naopak když se „něco děje“ a dochází k akci, Kišimoto používá brilantní kontrast a to rozhození své formy. Místo čtverců a obdélníků používá lichoběžníky. Změní úhel o pár stupňů, pootočí panel a hned vypadá vše dynamičtěji a plynuleji. Je to krásný způsob jak vše zdramatizovat a dodat akci spád a Kišimoto si je toho velice dobře vědom.

Další věc, kterou musím vyzdvihnout jsou určité panely, či stránky, které působí, jakoby schválně rozbíjely perspektivu, kterou má normálně autor skvěle zvládnutou. Ony panely dodávají realistický klaustrofobický dojem a nutí nás jakožto čtenáře číst rychle dál, protože se schyluje k něčemu velkému.

Jelikož zde máme skok o dva roky dopředu, tak naši hrdinové vyrostli ze svého starého oblečení a mají nové. Designy postav jsou líbivé a adekvátní. Všechny mě potěšily, zejména u vedlejší postav.

Podtrženo a shrnuto je nový Naruto  velice podařeným svazkem své série. Rádoby restart přináší pořádnou dávku nové krve a svěžesti, které autor využívá naplno. Kresba je pořád parádní, výrazy obličejů jsou překrásné a formu si Kišimoto ohýbá podle svého. Příběh se teprve rozjíždí ale už teď je jasné, že to bude pompézní a velké. 

Nový příběh, časový posun, nová tajemná organizace, restart
Nutná znalost předchozích dílů, rozjetí giganticky dlouhého příběhu

Verdikt

Naruto se vrací po pauzičce a je to s grácií. Akce je super, příběh splňuje očekávání a navnazuje na další díly, tohle se prostě povedlo.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Ikyy
Ikyy

Mám rád surikaty.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku