Superman: Země jedna 1

7. září 2016 jardoom Diskuze (2)
Superman: Země jedna 1

Před začátkem léta BB/art vydal komiks Superman: Země jedna, který vyplnil díru na trhu poté, co "konkurenční" Crew vydala Batmanův Earth One, který před dvěma lety sklidil v našich končinách úspěch. 

Já jsem na ComixZonu pasovaný do role odborníka přes Supermana a tak jsem si tento Supermanův počin vzal do parády a ohodnotil ho. Do rukou se mi dostal teprve včera ale recenzi musím napsat okamžitě po přečtení dokud mám vše v hlavě a můžu vám zde vypsat každý detail a postřeh, který mě u čtení tohoto komiksu napadl. Jaký tedy byl další restart Muže z oceli?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský, Akční

Příběh:

Příběh nám, v našich končínách, již poněkolikáte převypráví příběh Supermanova zrodu. Mladý Clark neví, jestli chce být slavným sportovcem či váženým vědcem nebo žurnalistou, který odhalí korupci a jiné nekalosti.

Dále je tu také poslání, které si on sám nechce připustit, ale jeho adoptivní rodiče jej vidí jako jedinné možné řešení jeho života. Poslání stát se Supermanem. Tento rozpor ale vyřeší záporák, kteřý jej příjde hledat pod pohrůžkou zničení celé planety.

O komiksu:

Straczynski je skvělý vypravěč a důkazem je například série Amazing Spider-Man, která zde byla velmi oblíbená. Dalším názorným příkladem je Krajina půlnočních stínů nebo Před Strážci. Několikrát byl vidět také díky UKK a všechny zmíněné díla opravdu dokazují, že je tento scénárista obrovskou osobností.  

On je to scénárista, který umí vytvořit atmosféru a v té vás koupe od počátku až do konce. To se mu povedlo i v případě tohoto Supermana. Bohužel ale zajímavost naráží na fakt, že tohle už čtenář jednou viděl.

Konkrétně se bavím o snímku Man of Steel, který v roce 2013 zaútočil na naše kina a byl hodně inspirován právě Straczynskiho příběhem. Pokud to tak není, tak má u mě Zack Snyder omluvu, ale já v tomhle prostě viděl právě jeho film.

Dle mého názoru na tohle komiks doplatí, protože čtenář (ačkoliv obeznámený tím, že Straczynski přišel s tímto komiksem o tři roky dříve) prostě uvidí tu podobnost a tudíž ho to již nebude bavit tak moc, jako by ho to bavilo, kdyby film neviděl.

Zde ale musím podotknout, že Straczynski nepostavil před Supermana tak kvalitního záporáka, jakým byl Zod ze Snyderova filmu. Vše ostatní ale bylo dle mého názoru lepší verzí filmového Supermana, kterého nyní WB s DC vytváří. Straczynski totiž lépe zmákl Clarkův charakter, vedlejší postavy a také atraktivnost příběhu počínaje okénky do minulosti a kvalitním koncem, který komiks měl konče.

Komiks totiž není jen o muži s eSkem na hrudi. Příběh vypráví mnohé také o jeho rodině a lidech, které nyní poznává. Není to moc užvaněné a člověk dostává vyvážený poměr informací ze všech stran a o všem, co ho zajímá. Moc se nemluví o Kryptonu a ani o dětství ve Smallvillu, což je jenom dobře, protože tohle všechno čtenář prostě zná. Vše je opravdu hezky napsané a čtenář dostává přesně tolik, kolik potřebuje a je schopen snést.

Kresbu obstaral Shane Davis, který se tímto komiksem dostal do mého povědomí, jelikož jsem jeho práci nejspíš ještě neviděl a u nás mu ještě žádný nakladatel nedal prostor a neotiskl komiks s jeho kresbou.

Kresba byla skvělá a já si ji opravdu užil. Dost mi připomíná kresbu Ragse Moralese z New 52 Action Comicsu, jenže Davis přináší do komiksu trochu víc, než Morales do Morrisonova runu. Kresba je bohatší o lépe zmáknuté akční scény, které gradují ihned po nástupu záporáka, který sice mnoho soubojů se Supermanem nesvede, ale na prezentaci kvalit kreslíře tohle bohatě stačí.

Za co musím BB/Artu upřít minimálně jeden bod je rub knihy, který nepasuje k Earth One s Batmanem, který vydala Crew. U New52 jsem tohle přehlédl a prominul oboum stranám barikády. Bohužel zde už to překousnout nemůžu, jelikož mě to hlodá při každém pohledu do knihovny, protože vím, že tyhle knihy patří k sobě. Pokud si tohle některý ze zmíněných nakladatelů čte, tak by mi mohl odpovědět, proč se nemohou domluvit a série vydávat ve stejné formě.


photo by Stanislav Akař Pavlík via facebook page comics čtu, šířím, sbírám, miluju

Verdikt

Tenhle Supermanův restart nebyl ničím, co by vás mělo urazit nebo ohromit. Není to nic nového a spíše se jedná jen o dobře zmáknuté omlazení, které nabízí dobrou atmosféru kýčovitého příběhu, který doprovází skvělá kresba. Určitě je to jeden z těch lepších příběhů, ale těchto restartů už mají čtenáři určitě až moc a samo DC to také ví. Proto se nakonec vydal cestou Rebirthu, který se k tomuto postavil úplně jinak.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

jardoom Offline
jardoom 07/09/2016 (7. září 2016)
No, jak jsem řekl v recenzi, u New52 jsem to zkousnul, jelikož Crew vydává jen Batmana a zbytek si BB/art vydává sám, takže se to dá přehlédnout. Bohužel at je kazitelem kdokoliv, domluvit se mohou. Přecijen jde v prvé řadě o konzumenta a pokud je konzument nejen čtenář, ale i...
Elhonzo Offline
Elhonzo 07/09/2016 (7. září 2016)
Tady (a u dalších) to vyjímečně kazí Crew. Oni ty komiksy totiž vydávají s obráceným písmem na hřbetu než  je to v originále.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku