KNIŽNÍ KOUTEK: Drobná laskavost (Harry Dresden 10)

12. září 2016 fm.tua Diskuze (0)
KNIŽNÍ KOUTEK: Drobná laskavost (Harry Dresden 10)

S další knižní recenzí zavítáme do Chicaga na návštěvu za místním čarodějem. Na desátou knihu v naší mateřštině jsem si museli počkat něco přes 2 roky. Osobně jsem se na další dobrodružství Harryho Dresdena neuvěřitelně těšil. Pojďme se tedy podívat, zda se čekání vyplatilo. 

Knihy Dobrovský

Příběh začíná v okamžiku, kdy je Harry na návštěvě u rodiny své učednice. Rodinnou atmosféru však naruší vpád ranařů léta, kteří si rozhodně nepříšli jen popovídat. Současně je čaroděj povolán ke zvláštnímu požáru budovy a v neposlední řadě požádán královnou Mab k poskytnutí drobné laskavosti. Je unesen boss místního podsvětí a je v Harryho nejlepším zájmu ho zachránit. Rozehrává se bezpečná hra, při které se objeví pár známých tváří...

S každým dílem dostává Dresdenův svět hlubší rozměr a líbí se mi, jak je celý příběh provázán. Rozhodnutí učiněná v předchozích dobrodružstvích mají dopad na děj v dalších knihách. I když musím uznat, že některé z události si musím připomenout. Možná je to tím, že knihy vychází s tak velkým časovým odstupem, ale přikláním se k variantě, že je těch zvratů a událostí tolik, že se v tom nelze jednoduše orientovat.    

Od příběhu jsem se nemohl odtrhnout a hltal nadsvětelnou rychlostí každou stránku. Harryho buď milujete nebo nenávídite, já ho doslova žeru. Je to postava, která se rozhoduje v rámci možností poměrně racioálně a nedělá nesmyslné kiksy jako hrdinové jiných autorů. V desáté knize jde vidět jeho vývoj a pokud se zpětně ohlédnu je chicagské očko komplexní postavou, která ušla nějaký kus cesty.

V ději se potkáme se starými známými. Krom stálice Karrin Murpyhové, policistky a  dobré Harryho přítelkyně, se setkáme s rytířem Kříže Michaelem a jeho rodinou. Opět se ukáže Sanya, což jak jistě tušíte je předzvěstí toho s jakými padouchy se setkáme. V neposlední řadě se objeví magický arbiter Archiv nebo-li Ivy, jenž se dostane do prekerní situace. Dostáváme se na stranu zla, protivníci jsou v této knize navrátivší padlý andělé zvaní Deneriáni.   

Jim Butcher se s každým dalším příběhem stává lepším a lepším vypravěčem a jeho autorský um je dokonalejším. Jak samotný Harry, tak i děj má hlavu a patu. Kapitoly jsou docela krátké, takže například při cestě MHD neztratíte nit a až budete mít čas, tak se bez problému vrátíte k příběhu. Velký kus práce odvedl Zdeněk Uherčík, kniha je čtivá a až na pár drobností, jako jsou chybějící písmenka v několika slovech nebo rozdělovaní slov (měl jsem elektronickou verzi) tak byl text bez problémů.  

Pokud vás příběhy chicagského čaroděje nějakým způsobem oslovily, ale ještě jste neměli odvahu se do nich vrhnout, ať už z obavy, že má tato série spoustu knih a bojíte se, že jejich úroveň bude z každou další knihou klesat nebo proto, že nevyjdou všechny knihy v češtině, tak vězte jedno. S každou další knihou je svět Harryho Dresdena lepší a vyspělejší a jelikož se počet vydaných knih v českém jazyce přehoupl silně přes polovinu, je více než pravděpodobné, že postupně v češtině vyjdou všechna dobrodružství. Tak směle do čtení!


 Jim Butcher

 Drobná laskavost (Harry Dresden 10)

 ISBN: 978-80-7553-126-1

 Nakladatelství Triton, Praha 2016

 překlad: Zdeněk Uherčík 

 paperback, 464 stran

 299,- Kč
 

Jim Butcher

Americký autor fantasy, jemuž kariéru nastartovala série Harry Dresden, se k fantastice dostal jako čtenář knih J. R. R. Tolkiena. Po prvních neúspěších se vrhl na již zmíněnou sérii, po jejímž úspěchu začal psát románovou trilogii Kodex Alera, která se na poli klasické fantasy těší oblibě. 

Harry Dresden

Série Harry Dresden vypráví dobrodružství chicagského čaroděje. Knihy jsou napsány odlehčeným, mnohdy akčním style, díky němuž si série našla mnoho fanoušků. V originále vyšlo zatím 15 knih. U nás tuto sérii od roku 2008 vydává nakladatelství Triton, v českém překladu vyšlo 9 knih.

příběh; čtivost; propojení s předchozími knihami
nic

Verdikt

Desátý příběh o Harrym Dresdenovi byl zatím tím nejlepším, co jsem ze série četl. Děj mě neuvěřitelně pohltil a byl nekřesťansky čtivý. Rozhodně mě potěšilo projení z předchozími knihami a český překlad poměrně na vysoké úrovni. Drobná laskavost je plnokrevná městská fantasy se sympatickým hrdinou, která vás chytne a nepustí.

Triton
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Triton, které přes dvatcet let vydává především lékařské, psychologické, filosofické, historické a pedagogické knihy. Z krásné literatury pak biografie, sci-fi a fantasy a pohádky.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku