Komiksy na veletrhu Svět knihy 2012

16. května 2012 Andresito Diskuze (1)

Ticho v bedně, Moebiův Arzach a další komiksové chuťovky.

Komiksy na veletrhu Svět knihy 2012

Od 17. do 20. května se bude na pražském Výstavišti konat 18. ročník Světa knihy a největší česká komiksová nakladatelství tam samozřejmě nesmějí chybět, protože kromě  Literatury černomořské oblasti je jedním z letošních témat i komiks. Dočkáme se premiéry několika nových komiksů a hlavně jedné mňamózní limitované edice. 

Knihy Dobrovský

A tou je u nás už jednou vydaný Batman: Ticho autora Jepha Loeba a kreslíře Jima Leeho. Prvního dvoudílného vydání se dočkal v letech 2004 a 2006 a u příležitosti Světa knihy ho nakladatelství BB/Art vydává v jednom svazku (v měkké vazbě za 590 korun). Nakladatelství ve spolupráci s Comics Pointem připravilo také první limitovanou edici pro české sběratele, kteří by mohli něco podobného sehnat třeba v zahraniční síťi obchodů Forbidden Planet. Všech dvanáct sešitů Ticha tu bude opatřeno tvrdými deskami, elegentní černou krabicí a také certifikátem připraveným Státní tiskárnou cenin. Limitovaná edice bude mít jen 100 kusů, stát bude 1490 korun a začne se prodávat v sobotu 19. května přesně ve 13:00 ve stánku Comics Pointu (ten má číslo P614). Každý zákazník si ovšem bude moci zakoupit pouze jeden kus.

 

 

Další komiks, který také vydává BB/Art a jehož uvedení na čeký trh Svět knihy nabídne je grafický román Craiga Thompsona Habíbí. Thompson je autorem komiksů jako Good-Bye, Chunky rice a nebo česky vydaného Pod dekou, ve kterém autor popisuje své dětství a řeší problémy lidí, kteří byli vychováni na mírně řečeno nábožensky horlivém (a nemírně řečeno fanatickém) americkém venkově. A citlivým tématům se Thompson nevyhýbá ani v Habíbí. Na něm začal autor pracovat po fenomenálním úspěchu díla Pod dekou a na téměř sedmi stech stránkách ve stylu arabských pohádek líčí osudy Dodoly a Zama, dvou uprchlých dětských otroků, kteří prochází mnoha proměnami a čelí mnoha překážkám, jež se staví do cesty jejich lásce. Román je podobenstvím o roli člověka v přírodě, výpovědí o rozdílech mezi vyspělým a rozvojovým světem a líčením společného kulturního dědictví křesťanství a islámu. Thompson dělal na knize tak dlouho, že si mezitím stačil rozmyslet dva další, zatím nepojmenované kousky.

 

 

Ale zahálet nebude ani nakladatelství Crew. To vydalo slavný komiks Jeana "Moebia" Girauda Arzach - snové sci-fi legendárního francouzského tvůrce, které bude na veletrhu poprvé k dispozici. Giraud se proslavil především ztvárněním westernové série Blueberry, nebo ságou Hermetická garáž Jerryho Cornélia. Patrně jeho nejslavnější dílo Incal, na kterém pracoval spolu se slavným surrealistickým režisérem Alejandrem Jodorowským, bylo vydáno v minulém roce také v češtině a roku 1997 ho režisér Luc Besson použil jako inspiraci pro svůj film Pátý element. Moebius sám se kinematografii rád a intenzivně věnoval. Jako výtvarník se dále podílel například na snímcích Propast, Tron, Vetřelec nebo Vládci vesmíru. Tvůrce, který si svým dílem vysloužil přezdívku "Stanley Kubrick komiksu" bohužel letos 10. března zemřel.

 

 

Ale aby tenhle článek nekončil tak smutně, řekne me si trochu víc o působení Crew na veletrhu. To zde bude mít stánek spolu s distribuční firmou Seqoy a bude tam nabízet startovní slevu na komiksy Dilbert 1: Jak vydrhnout velrybě stoličku, Živí mrtví 1: Staré dobré časy a magazín Ultimate Spider-Man a spol. 1. A bude tam také samozřejmě k dispozici Moebiův Arzach.

 

Tak kdo z Vás se na veletrh chystá a hlavně, kdo si jde v sobotu pro Ticho?

O autorovi

Andresito
Andresito

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

vafliik Offline
vafliik 23/05/2012 (23. května 2012)
Tak na veletrh jsem se bohužel nedostal, přestože jsem moc chtěl. Naštěstí se neprodalo všech 100 kusů limitované edice, ale jen 80. Zbylých dvacet bylo (možná ještě je) k dispozici v Comics Pointu v Anglický ulici, tak se mi taky jeden povedlo ulovit.
Minotaur.cz