Ultimátní komiksový komplet #109: Život a smrt Captaina Marvela - část druhá

4. září 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #109: Život a smrt Captaina Marvela - část druhá

Vždyť už nás znáte, zpoždění je naše druhé jméno. Ale co naplat... No, nevadí, i tak vám dnes zhodnotím jeden velmi zajímavý kousek. Jedná se o druhou část komiksu - Život a smrt Captaina Marvela. Je to opravdu pozoruhodný komiks, jelikož se jednalo o vůbec první superhrdinský grafický román a jeho kvalita je neoddiskutovatelná. Otázkou je, jestli má své kouzlo i po tolika letech. Téměř vše v této knize má na starost Jim Starlin. Jak komiks obstál před přísným pohledem S4TWa, Elhonza a Drekoriana? 

Knihy Dobrovský

S4TW

Na vyvrcholení příběhu o Mar-Vellovi jsem byl fakt zvědavý a natěšený. První kniha mě zase tolik nevzala, to musím přiznat předem. Tudíž jsem čekal, jestli to druhá napraví.

Popravdě musím říct, že mě první část, která se věnuje dokončení příběhu s Thanosem moc nevzala. Ano, má to super nápad, navíc Thanos je opravdu úžasná a bombarďácká postava, ale přijde mi to takové táhlé a konec to hrozně zabil. Na stranu druhou jsou tam úžasné dvojstrany, prostředí vesmíru je skvělé, psychedelické scény alá jízda na tripu jsou také parádní. Ale styl vyprávění mě nechytl.

Pak ovšem přišlo to, kvůli čemu jsem měl tak vysoká očekávání, první grafický román Marvelu a smrt jeho hrdiny. V prvé řadě musím říct, že nápad s tím, že hrdina zemře na obyčejnou nemoc, jako milióny normálních lidí, je skvělý. Má to prostě své smutné kouzlo a emocionálně to zapůsobí. Je sice pravda, že to místy sklouzává do patosu, ale většinou tomu tak není.

Musím ovšem říct, že už jsem četl jiná superhrdinská díla, který mě vzala daleko víc. Je to smutné, dojemné, ale ne zase tak moc. Prostě dnes je takových děl více a jsou silnější. I přesto si myslím, že se jedná o velmi dobré dílo, především díky perfektní kresbě a skvělým barvám.

Celkově bych dal 6/10 první části a 8/10 druhé, tudíž je to jasné. Komiks, který stojí za to přečíst, ale má očekávání nebyla naplněna.

7/10

Elhonzo

A pokračujeme přesně tam kde jsme Capa naposled nechali. Půlka tohoto komiksu tedy slouží jako ukončení toho příběhu z první knihy. K té první půlce bych se tedy moc nevracel, je to stejně dobré/špatné jako předešlý díl. Co si ale zaslouží pozornost je půlka druhá. 

Jeden a půl knihy jsme se zabývali tím životem Captaina Marvela a ke konci knihy konečně ke slovu přichází i ta smrt. Řeknu to rovnou Smrt Captaina Marvela je super. Je to komiks co vyšel původně v 80. letech takže bych ho snad už ani neoznačoval za retro. Kouzlo celého příběhu je v jeho jednoduchosti. Marvel neumírá v nějaké bitvě s monstrem, neumírá při záchraně nevinných, umírá na prostou rakovinu. A i to dělá z celého komiksu trochu nevšední zážitek. I když jste si k Mar-Vellovi nevybudovali žádný vztah (což není zas tak divné, vzhledem k tomu že byl v obou knihách prezentovaný jako plochý hrdina co jen koná dobro) tak vás jeho smrt zasáhne. Starlin to napsal naprosto fantasticky a lidsky. Promítl do toho období kdy zrovna jeho otec zemřel na tuto zákeřnou nemoc a je to z toho cítit. Ta bezmoc všech zúčastněných hrdinů a přátel. Ten pomalý boj o život který Cap stejně prohraje. Je to zkrátka velmi silné dílo a jedna z nejlepších smrtí v komiksech do dnešního dne. Od Mar-Vellovo smrti uběhlo 34 let a já upřímně doufám že se nikdy nevrátí. Marvel by tím totiž tento výborný příběh velmi podryl.

U kresby je to v první půlce opět stejné. Vše co se mi líbilo na první knize tu Starlin opět předvedl. Samotnou Smrt pak taky z velké části oddřel sám (příběh, kresba,inker) akorát na barvy si pozval na pomoc Stevea Oliffa.  Jeho kresba díky tomu zase vypadá o něco lépe a jinak než před 10 lety.

Samotná Smrt Captaina Marvela je devítková záležitost se zbytkem knihy je to ale pouze osm. 

8/10

Drekorian

Dědictví nejničivější a nejstrašnější války všech dob nutí už několikátou generaci přemýšlet o tom, jak mohou psychopati s pocitem vlastní nadřazenosti uvrhnout svět do neskutečného utrpení. Souboj Captaina Marvela a Draxe (jakéhosi avatara pomsty zcela bez rozmyslu, neschopného najít klid) s Thanosem, jednou z největších hrozeb galaxie je fenomenální, výpravný, dobře kreslený i kolorovaný, snad až na několik hůře čitelných bublin.

Starlin Thanosovi propůjčuje takřka božskou moc, ale i bezuzdnou zpupnost, prchlivost a namyšlenost – „kvality,“ kterých dosahuje každý velký diktátor. Stejně obratně, ale vpašovává aktuální témata (Deep Throat, který zrovná hrají v kinech) nebo vystrčený prostředníček komiksovým cenzorům (ukazatele v panelu s Rickem Jonesem v autě). Krom toho si Starlin půjčuje témata z Bible, jeho Thanos doslova nenávidí celý vesmír a miluje pouze smrt a autor přikládá svou nespornou originalitu, přemýšlivost a hloubku. Akční komiks používá jako médium pro sdělení mnohem abstraktnějších myšlenek, což je úplně stejně bizarní jako fenomenální.

Kdybych chtěl za každou cenu mermomocí vyzdvihovat negativa, uvedl bych, že v polovině Thanosova story arcu má Sterlin rozběhnuto snad až příliš mnoho dějových linek.

Nicméně, ani výpravná bitva proti Thanosovi nemá na druhou polovinu knihy – první grafický román (čili komiks, který nevycházel původně sešitově), který Marvel kdy vydal. Sledovat postupné chřadnutí tak silného hrdiny, jako byl Captain Marvel, jeho loučení se světem a těmi, které na něm zanechá je jednoduše silné.
Přestože atmosféra komiksu je značně depresivní, poslední Captainova bitva, byť není zcela skutečná, je jedno z nejúžasnějších čtení za celou dobu UKK. Bez rozpaků přiznám, že jsem byl dojat.

9/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz