Ultimátní komiksový komplet #092: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u - část první

20. srpna 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #092: Nick Fury - Agent S.H.I.E.L.D.u - část první

Dnes se podíváme na oblíbeného ředitele S.H.I.E.L.D.u, Nicka Furyho, kterého velmi zpopularizoval především Samuel L. Jackson v rámci MCU. Jenže Nick Fury se objevuje ve světě Marvelu (toho komiksového) již mnoho let. Nutno podotknout, že v šedesátých letech se docela dost lišil od Nicka, jak ho známe dnes. Teď se podíváme právě na začátky této postavy. Dvojice Kirby & Lee samozřejmě nechybí, ale tento komiks se proslavil především díky práci Jima Steranka a my se pokusíme zjistit, proč se mu to povedlo. 

Knihy Dobrovský

Drekorian

Šedesátá léta byla neopakovatelným obdobím v historii lidstva. Studená válka dosáhla svého vrcholu v Karibské krizi a svět nikdy nebyl blíže naprosté destrukci. Podobně jako Spojené státy, tak i Sovětský svaz zuřivě investoval do zbrojního průmyslu, špionáže a kontrašpionáže. Perfektní prostředí pro vykopnutí série zabývající se špionáží a bojem s tajnými agenty. A když stojí u kormidlo někdo jako je Stan Lee, výsledek musí stát za to.

No, jak se to vezme. Špionáž v podání Stana Leeho je trochu něco jiného, než na co jsem zvyklý. Superudělátka samozřejmě zůstala, ale jinak jde o čistou akci.
Fury se na panelech, častěji než je zdrávo, prohání bez košile a je tak takovým podivným hybridem Davida Hasselhoffa na pláži a Toppera Harleyho ze Žhavých výstřelů. Bojový styl připomíná Billa Shatnera v dobách největší slávy (vygooglete si Captain Kirk vs. Gorn) a jeho bitevní taktika je znalcům Azerothu známá pod názvem Leeroy Jenkins. Fury vehementně odmítá doprovod, záložní plány a občas dubluje jako testovací panák.

Nicméně pokud přistoupíte na pravidla hry (Strange Tales jsou do značné míry ujetá řada a je nutné trochu popustit uzdu své fantazii), tak si ji dokážu docela užít. Sterankova kresba se vám zlepšuje sešit od sešitu a dvoustránkový spread, ve kterém se poprvé ukáže hlavní záporák ve své pravé podobě je jednoduše fenomenální. Hodnoceno s přihlédnutím k dobovosti.

7/10

S4TW

Zkusím to trochu jinak a prostě na vás vyplivnu své pocity. Tak zaprvé. Nick Fury je tak hustě krutopřísněj badass, že má ke všemu ‘vtipný‘ komentář, na všechno odpověď a z každé situace se vymlátí. Prostě v tomhle díle je Fury fakt přehnaný a místy jsem měl chuť, ať mu Baron konečně ustřelí palici.

S tím souvisí další nešvar. Nick Fury měl na malé (bez většího přehánění) asi dvacetkrát! Vždycky byl na lopatkách... teď je s tebou ámen, ty hajzle... ale vždycky najde nějaké udělátko, které ho zázračně zachrání. Ano, to už je úděl superhrdinů, ale když to je každých 5 stran, tak už je to vyloženě opruz.

Sice je příjemné číst špionážní drama, ale když je něco plán plánu v plánu, který překazí jiný plán, což byl vlastně plán jiného plánu, tak už to s logikou také nemá moc společného. V podstatě měl Nick a Strucker všechno naplánováno a bylo to jen o tom, který z nich viděl dál (už na začátku)... no, hádejte sami...

Inspirace Jamesem Bondem je zřejmá, ale některé vychytávky byly už moc. Navíc mi nesedělo to, že je tenhle komiks až moc fantasy. Invaze (vlastně ani nevím, jestli to byli mimozemšťané), supermoderní pevnost Hydry, čtení nějakých mozkových elektro cosi a neviditelné, co se zrovna hodí.

Ale jinak je to svižné, má to spád a akce je v podstatě neustálá. Od doby, co komiks převzal plně Steranko se kvalita mírně zvýší. Ale co je bomba, tak je inovativní sterankova kresba, kvůli ní to stojí za přečtení (nebo aspoň prohlédnutí).

4/10

Elhonzo

Na Nicka Furyho jsem se těšil. Po přečtení komiksu jsem tedy zjistil že jsem se více těšil na pozdější fázi tohohle komiksu, neboť právě na ty čísla jsem slyšel největší chválu, ale i tohle v celku ušlo. 

Příběhově to není vůbec nic složitého. Nick Fury je šéf S.H.I.E.L.D.u a bojuje s Hydrou. Celým komiksem se táhne linka s novým tajemným vůdcem Hydry, který Furymu tajně škodí. Při velkém odhalení se pak i hezky zužitkovala Furyho historie z druhé světové. Dialogy v celku ujdou ale jak jsem říkal, nečekejte nějaké příběhové terno. Struktura příběhů je taková že Nick Fury je frajer, objeví se problém a Fury ho díky tomu že je frajer vyřeší. Ale i tak je to pořád velmi příjemné, nenáročné, špionážní retro.

Co určitě bavilo nejvíce je kresba. Ze začátku je to mix Kirbyho a Steranka, protože v Marvelu takhle ze začátku musel kreslit každý. No každý kdo nebyl Kirby nebo Ditko. Kresba Krále Kirbyho byla v té době nejpopulárnější, takže se mu musel každý autor podobat. Kirby tedy stránku vždy rozvrhl a autor pak přes něj kreslil. Dá se na to koukat, ale je to Kirby bez Kirbyho. Když ale Steranko převzal otěže celé série tak šla kvalita velmi nahoru. Má mnohem tenčí linku a jinak si hraje s panely. Všechny jeho nesmyslné špionské hračky jsou naprosto cool a Fury je předvádí s lehkostí kterou by záviděl i James Bond. 

6/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz