Marvel 1985

4. září 2016 Elhonzo Diskuze (0)

Excelsior !

Marvel 1985

Určitě už jste někdy přemýšleli, jaké by to bylo, kdyby existovali superhrdinové. No tak přesně s tímhle námětem pracuje Marvel 1985 z pera Marka Millara. I když ne tak docela, tenhle ne moc známý příběh, nám totiž ukazuje, jak by svět vypadal, kdyby oživli superhrdinové z komiksů. 

Knihy Dobrovský

Příběh sleduje třináctiletého chlapce jménem Toby Goodman, který je velkým fanouškem komiksů od Marvelu. Toby žije v malém městečku kdesi v Americe a jeho rodiče se nedávno rozvedli. Matka si našla nového přítele se kterým Toby moc nevychází a raději tráví čas se svým otcem se kterým má podobné zájmy.

V Tobyho městě se ale začnou dít podivné věci. V televizi se objevují zprávy, že byl spatřen postarší muž v zeleném obleku s křídly a další nezvyklosti.  Když však Tobyho svět začnou zaplavovat zástupy superpadouchů, tak začínají být lidské obranné složky bezmocné a Toby musí vyrazit pro pomoc někam jinam.

Millarovi se zde povedlo několik věcí. Co zaslouží zejména pochvalu, je jak dobrý a uvěřitelný vztah mezi Tobym a jeho otcem dokázal na pár stránkách vytvořit. Dále tu je to, jak se člověk, který v dětství četl komiksy, dokáže vcítit do mladého Tobyho. Okolí na něj pohlíží jako na podivína, nemá moc přátel a je uzavřený ve svém vlastním světě.

Konec, který bývá u podobných příběhů ožehavý, zvládnul Millar také na jedničku. A i když se v komiksu objevuje spousta nadpřirozených věcí, tak to ve finále zvládne být především o lidech a jejich vztazích.

Výtvarnou stránku obstarával Tommy Lee Edwards a jeho styl kresby k příběhu výborně sedí. Jeho kresba je temnější a není tak čistá jak je u dnešního mainstreamu zvykem. Celé to má parádní atmosféru 80. let a místy to trošku (opravdu jen trošku) získává hororový nádech. A když se na scéně eventuálně objeví komiksové postavy, tak je hezky znázorněn ten kontrast mezi reálným a fiktivním světem. 

Verdikt

Marvel 1985 je kousek, který sice nemění vesmír Marvelu a ani nepřináší nic revolučního do komiksového žánru, ale i tak by jste si ho neměli nechat ujít. Je to komiks plný nostalgie, který si užijete i když jste v roce 1985 nežili. Hezky ukazuje jaké místo mají superhrdinové v našem běžném životě a také to, jak se komiksový svět od toho období změnil.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku