Mezi řádky 02: Informátor

10. srpna 2016 Morzael Diskuze (0)
Mezi řádky 02: Informátor

Městského fantasy není nikdy dost a jelikož jsme Sandmana letos dotáhli a Lucifer už má taky na mále, je čas si pomalu najít náhradu. Třeba naskočit na rozjíždějící se sérii Mezi řádky. Tommy Taylor podruhé!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Tommy byl na konci prvního svazku zatčen a obviněn z vraždy. Ve druhém proto sledujeme jeho počínání ve vězení, kde se s ním nikdo nemazlí, a dopady tohoto falešného obvinění na celou společnost. Ani ve věznici Tommy ale nemá klid (samozřejmě relativní – je to pořád vězení), protože ti, kteří po něm jdou, se jen tak před něčím nezastaví.

O komiksu:

Mezi řádky dostalo vloni od čtenářů magazínu Crew pomyslný palec nahoru, a tak jsme se dočkali jejich vydání v podobě celých svazků. A zatímco první díl čtenáři jen neurčitě nastínil, o co asi půjde, tak druhý díl... vám to také příliš neosvětlí.

Z toho, co se kolem děje, může být víc zmatená snad jen hlavní postava příběhu, ze které si život vyloženě udělal rohožku. Teď tu nemluvím o takové té sandmanovské/gaimanovské zmatenosti, ale o té detektivní, thrillerové. Asi jako kdybyste četli Anděly a Démony od Dana Browna. Vše se bortí, každý po vás jde, a vy máte jen matné tušení proč.

No, takže, co nám přinesl druhý svazek s podnázvem Informátor nového? Kromě samozřejmého posunutí v ději nám konečně dodal zrzavého přicmrndávače, který po boku žádného brýlatého kouzelníka nesmí chybět, pak nácky, víc magie, víc literárních narážek a tragickou událost dávající za vznik hlavnímu záporákovi.

Druhý díl trochu zrychluje tempo vyprávění a začíná rozkrývat pravidla svého literárního světa. Já si opět užil momenty spojené s velkými literárními díly. Velkou roli zde hraje píseň o Rolandovi, ke které dostanete i historickou přednášku zbavující vás veškerých iluzí o tomto rytířském eposu.

Dalším důležitým dílem je Žid Suss, který představuje hrozbu pokrouceného storytellingu, jež využili ke své protižidovské propagandě nacisté. Doporučuji se v dnešní době marketingového storytellingu nad tímto tématem zamyslet.

Mezi řádky fikaně využívá i žánrová klisché jako právě rodinnou tragédii, která vás tu opravdu zasáhne. Typicky tento moment dává za vznik hlavnímu záporákovi a to se stane i zde, jen trochu jinak než jsme zvyklí.

Vůbec si myslím, že Mezi řádky je ohromně chytrá (meta) série, která mi dává o literatuře víc než střední škola. Doufám, že to má Mike Carey domyšleno tak dobře, jak to působí a postupem nezklame. Ale jelikož je v tomhle žánru jako doma, obavy nemám. Navíc on s tou svojí tajemností až na půdu si konečně našel svět, kde se může vyřádit do sytosti.

Skvělou třešničkou je pak poslední příběh napasovaný do utopistického zvířátkového světa Pohádek z vrbiček. Tady musím pochválit i překlad Petra Kotrleho, protože vzteklého pana Ušáka zvládl naprosto výborně. To nadávání a vyhrožování mělo fakt říz, až jsem se musel smát nahlas.

Kresbu měl na starost opět Peter Gross, který, mi přišlo, se o něco oproti jedničce zlepšil – lepší stínování a vykreslení detailů. Jinak je Peter samozřejmě kreslířské eso a zvládá své řemeslo naprosto profesionálně. Jen na posledním příběhu pana Ušáka se vystřídala celá řada kreslířů v čele s Kurtem Hugginsem a Zeldou Devonovou, kteří jsou naprosto famózními kreslíři. Doporučuji si vygooglit jejich práci.

Verdikt

Druhý díl pokračuje v laťce, kterou nasadil první svazek a nabízí svým čtenářům moře nových otázek. Napínavá a tajemná atmosféra mystických thrillerů by se tu dala vyloženě krájet a vy jste společně s hlavní postavou vrženi do světa, který má dost nejasné hranice. Zavrtáte se ve známých literárních dílech a odhalíte jejich skrytou tvář. Mezi řádky zatím působí jako velmi chytrá série a milostný dopis velkým spisovatelům napříč historií.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz