Mé aktuální čtení #24: Spawn/Batman

10. srpna 2016 jardoom Diskuze (1)
Mé aktuální čtení #24: Spawn/Batman

Další díl Mého aktuálního čtení nebude o až tak aktuálním počinu. Vlastně to není vůbec aktuální záležitost jelikož se jedná o komiks, který je jen o dva roky mladší než já. Tak nebo onak je tento komiks záležitostí, která mne oslovila už v mých komiksových začátcích. 

Nedávno jsem si dělal pořádek v sešitovkách (však to asi znáte, přerovnání, roztřízení, čuchání a bag and boarding), když v tu ránu jsem narazil na mou vůbec první sešitovku. Okamžitě jsem ji otevřel a na posezení přelouskal. Byl to zážitek stejně úžasný jako tenkrát poprvé a proto o něm zde nyní píšu.

Jedná se o počin z roku 1994 a má 60 stran o které se postaral kreslíř Todd McFarlane a scénárista Frank Miller. Mluvím o díle, které vyprodukovalo nakladatelství Image společně s DC, a jedná se o první ze dvou crossoverů Spawna a Batmana.

Knihy Dobrovský

Příběh je velmi jednoduchý a i když se v něm strašně moc kecá, neustále se něco děje a vůbec se nejedná o komiks plný ukecaných, kýčovitých momentů a statických scén. Batman prostě jednoduše hlídkuje nad městem, když najednou přichází na scénu obří robot a uštědří mu pár ran. Batman si ale poradí a hledá robotova majitele. 

Stopy ho zavedou do New Yorku, který je teritoriem jiného nočního monstra. New York je teritoriem mrtvé příšery, která usiluje o vykoupení z pekel tím, že likviduje kriminálníky. Při jedné takové likvidaci ho ale najde Batman a tomu se určitě nelíbí styl Spawnova jednání. Poprava upálením není nic, co by Batman podporoval a tak se pokusil mu udělit lekci.

Tato lekce ale nedopadá podle představ Temného rytíře a jejich souboj se line téměř celou knihou až do doby kdy zjistí, že se za jejich zády děje něco, co ohrožuje město. Právě proto jejich souboj skončí a začíná menší spolupráce která, jak už to ve většině případech bývá, končí úspěchem a záchranou města.

Nakonec příjde ještě rozmluva mezi Batmanem a Spawnem, ve které Batman uznal porážku, ale zároveň splozenci pekel slíbil, že se příště lépe připraví, načež mu zarazil Batarang do čela. Tohle je ten skvělý Batman kterého známe. Je to člověk a postaví se čemukoliv a komukoliv, důležitá je jen individuální příprava, kterou on prostě zvládá. 

Komiks není úplným ternem ale určitě má v sobě ty nejlepší prvky, které jsou mistrům autorům vlastní. Miller je skvělý vypravěč a hrdiny v komiksu staví do role rivalů. I když je to čistá mainstreamová řežba, nechybí tomu ani vtip, který by čtenář od těchto autorů nečekal a už vůbec né v letech, kdy komiks vyšel. Ostatně i závěr byl o hláškách, které slibují další nářez mezi Spawnem a Batmanem. 

Miller byl v době, kdy tento crossover napsal, již tím velikánem, ke kterému teď vzhlížíme. V té době už se dávno "stranil" od Marvelu, jenž v jeho počátcích útočil spíše na mladší obecenstvo a začal psát a kreslit komiksy pro dospělé, které jsou mu vlastní (stranil je v uvozovkách proto, že v té době napsal Daredevilův Rok jedna a Elektru, což ale nebylo čtení pro děti).

Scénář i atmosféra je stejně temná a podobně laděná jako v Návratu temného rytíře, který napsal ještě o osm let dříve. Také je z komiksu cítit verva, se kterou se vrhl na Sin City a ten, kdo má rád oba tyto tituly, tak ten byl měl tenhle komiks sehnat a přečíst.

Todd McFarlane v tomhle komiksu není úplně ve své kůži, ale dávám to za vinu tomu, že se snažil do své kresby natlačit Millerův styl, který by tomuhle dodal šťávu. Určitě nebyl daleko od pravdy, protože větší šťávu by to mělo, jenže pouze v podání samotného Millera. Bohužel se tedy McFarlane neprosadil na sto procent, což je škoda protože on prostě kreslit umí dokonale a kdyby to vzal sám na sebe, dokonalé by to určitě bylo.

Tím nechcu říct, že si kresbu neužijete ale mělo by to větší váhu, kdyby kreslil sám za sebe a né za Millera. Navíc si myslím, že byl McFarlane v tomto projektu jen proto, že je tvůrce Spawna a bylo vhodné aby crossover Spawna a Batmana psali jejich nejvýznamnější autoři.

Verdikt

V tomto komiksu je vidět vše, co kvalitní komiksový mainstream v tehdejší době zdobilo. Je to sice opravdu dost stará věc, ale pokud budete plánovat objednávku sešitovek, těch pět doláčů za tenhle kousek opravdu utraťte. Jména autorů i postav hovoří sami za sebe.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Poslední příspěvky v diskuzi

captain wundar Offline
captain wundar 11/08/2016 (11. srpna 2016)
mám ho taky a je dobrej..ta kresba opravdu mohla bejt lepší, ale i tak je to pohodovka...
Minotaur.cz