Ultimátní komiksový komplet #066: Secret Avengers - Mise na Mars

9. srpna 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #066: Secret Avengers - Mise na Mars

Ed Brubaker je autor, kterého není třeba dlouze představovat. U nás se zviditelnil především díky sérii Criminal a komiksu Captain America: Zimní voják. I Mike Deodato patří mezi známější kreslíře. Tyhle dva se dali dohromady a vymysleli novou odnož Avengers. Tentokrát se jedná o Secret Avengers, jak už název napovídá, bude se jednat o utajený, špionážní tým. Jestli je jejich Mise na Mars úspěšným komiksem, na to se podívá klasická trojice S4TW, Drekorian a Elhonzo. 

Knihy Dobrovský

S4TW

Brubaker je bezesporu mistr svého řemesla, což lze i místy vycítit v tomto díle, ale i přesto si myslím, že tohle není komiks, kterým by si fanoušky nějak extra získal. Nejedná se vůbec o špatný komiks, ale určitě to není ani nějaká bomba, po jejímž dočtení byste chtěli hned přídavek.

Zajímavá je především hlavní myšlenka, a to konkrétně vytvoření tajné odnože Avengers, kteří se budou zabývat věcmi, které nikdy nevyplavou na povrch. Jednoduše tajní agenti, což je v kombinaci s týmem Avengers zajímavé, ale možná se to k sobě prostě tolik nehodí. A to především proto, že i přesto, že se má jednat o takovou tajemnou detektivku, tak si autor (možná Marvel) nedokáží odpustit dalekosáhlost a velkolepost. Opět se totiž zachraňuje celá galaxie...

Prostě ten koncept tajné organizace ano, ale scénář, který Brubaker týmu napsal, to se k tomu stylu moc nehodilo. Proč tam prostě musí flákat Mars, konec vesmíru, Pozorovatele a podobně? Je to zbytečné a kazí to celkovou atmosféru.

I přesto si myslím, že se jedná o poměrně příjemné a oddechové čtení, neb Ed je mistr a má cit pro psaní. Vše hezky ubíhá, dočkáme se i pár superbitek (opět, proč?) a knihu máte za chvilku přečtenou. Nejlepší je úžasná kresba (Deodata i ta v posledním sešitu) a poslední sešit, který konečně jde tím směrem, kterým by tato série měla jít!

7/10

Drekorian

Secret Avengers míří na Mars, kde se skrývá tajemný artefakt, který může zničit celou Zemi. Pokud vám tato slova připadají pronikavě originální, pravděpodobně jste nikdy žádný komiks nečetli, nebo k Marvelu přicházíte rovnou ze stránek Čtyřlístku nebo Kačera Donalda.

Splácané tak nějak dohromady z klasických formulí a z toho, co je zrovna dobově marvelovské (děj se odehrává bezprostředně po Obležení). Strohá žánrovka jede přesně podle naučených vzorců: krok-sun-krok.

Záporáci oděni do uniforem se zlatým drakem vypadají, jako by Brubaker nabral brigádníky z řad Purple Dragons, které už nebavilo dostávat nakládačku od Želv Ninja. Comic relief Ant-Man, který spíš jar-jar-binksuje. Nějaká ta rozbijdržka, klaďas posedlý zlem, atakdále.

Scénář není vyloženě špatný (což byl příklad třeba nedávno recenzované Říše stínů), jde spíš o to, že je tak nějak zbytečný a neobohacující. Cenami ověnčený Brubaker, tak vypadá jako grafoman. Chtěli jste čtyřdílný story arc? Chtěli. Tak tady je. Nebrblejte.

Deodadova kresba je jedním slovem zvláštní. Na jedné straně typicky mainstreamově líbivá, ale zároveň tak nějak bez náboje, bez duše nebo stopového množství umění. Hodně dává prostoru inkerovi, takže se jednotlivé panely tak nějak utápějí v černé. Tentokrát na mě nefungovala ani děvčata s hodně bujným poprsím (Valkyrie, Black Widow a holka Steva Rogerse).

Na poslední číslo střídá dvojka Aja a Lark, ale přiznám se, že jejich styl kresby není úplně můj šálek kávy.

4/10

Elhonzo

Máme tu zase trochu novější komiks a bohužel  trpí tím co je v UKK časté. Dá to čtenáři ochutnat kus nějaké série a zbytek už  si nikdy (alespoň u nás) nepřečte.

Steve Rogers se po událostech Siege stal šéfem S.H.I.E.L.D.u a také založil vlastní tým Avengers aby prováděl akce které nejsou vhodné pro klasické Avengers.Berte to jako takovou Avengerskou obdobu X-Force.  Píše to Ed Brubaker který má s Capem spoustu zkušeností. Více než superhrdinský komiks je to spíše špionážní komiks se superhrdiny. I když ani to špiónství tady není v nějaké velké míře zastoupeno. Je tu jasně vidět že je připravována půda pro budoucí příběhy, ale tady v té knize si je nepřečtete.  Brubaker sice po 12 čísle odešel ale tým pokračoval i bez něj. V dalších číslech je ta série vážně dobrá, ale tady těch prvních 5 čísel vás ničím neohromí.

První 4 sešity kreslil můj oblíbenec Mike Deodato Jr. a alespoň po výtvarné stránce je komiks perfektní. Deodato si hezky hraje se světlem a stíny a každá jeho akční scéna je pastva pro oči. Nepoužívá ani moc křiklavé barvy, takže je celý komiks v takovém ponurém duchu. Poslední (a asi nejlepší číslo) kreslil Michael Lark a David Aja. S oběma pány Brubaker už v minulosti spolupracoval (Daredevil, Gotham Central). Oba mají sice trochu podobný styl kresby, ale je to ten styl který by se výborně hodil k té čistokrevné špionážní sérii, třeba i s Nickem Furym v hlavní roli. 

Chtěl jsem dát o bod míň ale celé se to četlo dobře a rychle. Takže v zápalu čtení to zabaví.

6/10 

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku