Mýty 09: Synové Impéria

8. srpna 2016 Morzael Diskuze (0)
Mýty 09: Synové Impéria

Mýty k nám na začátku léta vtrhly se svými Syny Impéria. Tučný, devátý svazek série nás bere na opravdu rozsáhlý exkurz do světa Billa Willinghama. Připravte se, že svět Mýtů ve vaší představivosti naroste přímo exponenciálně.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Každá akce vyvolá úměrnou reakci, jak by nejspíš sám Newton řekl Wolfimu po jeho zaškodnickém útoku přímo do srdce Impéria neblaze proslulého Nepřítele. Myslet si, že největší říše světa Mýtů se vzdá hrstce odvážných hrdinů, je téměř pošetilost.

Ve zdecimovaném Kouzelném háji se tak setkávají nejvyšší stoupenci samotného Nepřítele – Sněhová královna Lumi, Král skřítků a vládce dobyté země Oz, Rytíř Jasného dne jakožto zástupce Baby Jagy, Generál-Inkvizitor Jeníček a další. Je snad jasné, že z této schůzky nemůže pro Mýtov vzejít nic dobrého. Válka se blíží.

O komiksu:

Mně osobně připadal devátý svazek Mýtů vždy trošku podivný. Je to totiž kniha, kde se v podstatě nic moc nestane a přesto je přímo natřískána skvělými momenty. Držíme se totiž klasické šablony celé série - tedy že každý akční svazek následuje jeden ukecaný. Synové Impéria jsou opravdu spíš tím ukecaným svazkem, ale přesto dávají svému čtenáři hodně.

Tím nejlepším je tentokrát spousta minipříběhů o všemožných postavách této série. S každým hlouběji představeným charakterem se vám v hlavě tento magický svět o něco rozroste. Třeba takový Jeníček je rozhodně jednou z nejzajímavějších postav série.

Jakožto fanatický pronásledovatel čarodějnic vám nebude zdaleka tak sympatický jako brácha Gemmy Arterton, a navíc ukáže, že ne všechny Mýty ve všedňáckém světě ocenily nový začátek. S jeho postavou navíc začíná v Mýtech naplno parádní linie špionážního thrilleru, která eskaluje v následujících dvou svazcích (je se na co těšit).

Zajímavá je také linie Impéria, kde se dozvíte, jak mocný arzenál má říše k dispozici a co hodlají s Mýtovem provést. V rámci představovaček se ještě dozvíte, jak Štědrý večer zvládá Santa Klaus (jo, je to taky Mýtus). No a nakonec se podíváme do mrazivých zemí samotného Severáka, kam se vlci vydají na rodinnou sešlost. A jestli máte někdy pocit, že vaše rodinná sektání jsou otřesná, uvidíte, že by to mohlo být horší.

V knize je znát, že se Willingham zase pěkně uvolnil a daroval čtenářům různé střípky své fantazie a inspirace. Je tu vidět hluboká znalost folklóru a dětské literatury. Ať už bereme klasiku bratří Grimmů nebo třeba knihu Tam kde žijí divočiny od Maurice Sendaka. Tento záměr pak šperkují záverečné minipříběhy, které inspirovali samotní čtenáři série svými dotazy na autory.

Knihu kromě klasického Marka Buckinghama, o kterém vám toho v deváté recenzi příliš nového neřeknu, tentokrát kreslili i jiní. Největší kus práce dostal na starosti Michael Allred, který si vzal na starost poslední dvě části svazku tvořící příběh Otec a syn.

Typicky Mýtovská silná linka je zde ještě silnější a celý styl kresby dostal něco jako přeliv dokonalosti. Všechno je uhlazenější, dokonalejší a postavy mají téměř mangoidní oči. Z Wolfiho místo zarostlého křováka je tu skoro Ken od Barbie s dokonalým sestřihem a vkusnou rozhalenkou. Jestli vám to sedne, nechám už na vašem posouzení. Sice si myslím, že změna je občas fajn, ale nevím, jestli tohle je správný směr. Spíš ne.

Dodatkové příběhy pak kreslili mnozí autoři, kteří sice některým postavám vtiskli svou osobitost, ale hodně se drželi vzoru Buckinghamovi kresby. Tím pádem to působilo velmi povědomě a vůbec ne rušivě. Někdy bylo naopak vidět, že dané postavě jiný styl kresby sedl daleko lépe.

Verdikt

Synové Impéria jsou dalším nabušeným výletem do světa Mýtů. V ději nás sice příliš neposunou, zato nám ale nadělí spoustu minipříběhů různých vedlejších postav, které budou pro každého fandu série vítaným rozšířením jeho oblíbeného univerza. Navíc slouží jako odrazový můstek pro parádní, špionážní příběhovou linii a dopřejí nám i náhled na druhou stranu barikády. Devátý svazek série rozhodně své fanoušky nezklame.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku