Živí mrtví 17: Důvod se bát

3. srpna 2016 S4TW Diskuze (0)

Rick už si myslel, že to zvládá, že ví, jak přežít - ale přichází Negan a jeho Zachránci a smrt si opět začíná vybírat svou daň.

Živí mrtví 17: Důvod se bát

Za pár dní bude vycházet osmnáctá kniha série Živí mrtví a jelikož jsme ještě nezrecenzovali ani tu sedmnáctou, tak to musíme honem napravit. Tato série je tu s námi již opravdu dlouho, první sešit vyšel v USA v roce 2003 a v současné době má již na kontě 156 čísel. U takovýchto dlouhých sérií bývá častým problémem, že si nedokáží udržet stabilní kvalitu, ta buď kolísá, popřípadě postupně uvadá. Tohle ovšem není případ komiksu, který píše Robert Kirkman a kreslí Charlie Adlard. Aspoň nebyl do šestnáctého booku. Zdali si prodlouží svoji šňůru, se pokusíme nyní zjistit.

Knihy Dobrovský

Začněme, jako obvykle, příběhem. Rick a část jeho party se vrací z Hilltopu, což je celkem stabilní a bezpečná společnost lidí. Mají vysoké zdi, dostatečné, možná i větší množství zásob a zdánlivou pohodu. Ovšem něco je trápí. Trápí je Zachránci. Název možná trochu mate, ale věřte, že se jedná o pořádné hajzly, proti kterým i skupinka kolem Guvernéra vypadala jako školní rošťáci. Vede je Negan, který sice na první pohled vypadá jako sympaťáka, ale vzápětí vás vyvede z omylu.

Rick a navrátivší se skupinka se střetne se skupinkou Zachránců, no moc se s nimi nepárali. Pak se objeví další Zachránci před branou Alexandrie a opět dostanou po čuni. No, to si někdo jako Negan nenechá líbit a já vám jen prozradím, že to někdo z Rickovi skupiny šeredně schytá.

Pokud mám shrnout děj, tak řeknu jen, že se opravdu pořád něco děje a tentokrát se jedná přesně o to, na co jsme již několik předešlých dílů čekali. Začátek pořádného průseru. Musím říct, že mě pořád Kirkman dokáže překvapit a tentokrát se mu povedlo mě i trochu psychicky vydeptat. Přeci jen scéna, kde Negan rozm... No, je to silné.

Ano, je zřejmě, že autoři jedou pořád podle nějaké šablony, čili pár čísel ukolébávají čtenáře, zaměřují se hlavně na mezilidské vztahy (které ovšem nechybí ani zde) a naznačují, že už by konečně mohlo být lépe. To je ovšem jen iluze. Nastane totiž další zvrat, smrt nějaké postavy, pořádný masakr a velká změna. A to začíná právě v tomto čísle.

Musím říct, že postava Negana zatím vypadá velmi nadějně. Jasné je, že to je pořádný hajzl, proč má tak velkou podporu a tolik kumpánů, to doufám, že bude dále rozebráno a snad to nezůstane jen u toho, že to je obyčejný parchant. Vůbec mi přišlo, že tento díl je jistým způsobem nějak krutější. Zombíky už málokdo vnímá, je to už jen taková kulisa. Jak čtenáři série, tak především hlavní hrdinové se s nimi naučili žít a hlavně se s nimi vypořádat. To lidi tu dělají největší problémy. No a Negan a jeho skupinka si nebere absolutně žádný servítky. Jedna ze scén je opravdu hustá, ale víc neprozradím.

Akce tu sice je a  není ji ani málo, ale velkou část tu stále tvoří mezilidské vztahy a jejich vývoj (Maggie a Glenn, Rick a Andrea, Rick a Carl...). To je jednoduše nejsilnější Kirkmanova zbraň a tak není divu, že jí neustále využívá. Pro mě osobně jsou jeho postavy uvěřitelné. Na jednu stranu se chovají, jak se dá čekat, na stranu druhou dokáží i překvapit, vyvést nějakou kravinu či naopak se zachovat jako hrdinové. Dobré je si uvědomit, že tohle není o zombie apokalypse, ale o lidech, kteří se musí vyrovnat s absolutní změnou svého způsobu života. A to nám potvrzuje i tento díl.

O kresbě netřeba již více hovořit. Je totiž stále parádní. Tentokrát se nám dostaví větší dávka opravdu nechutných obrázků.

V podstatě nemám nic, co bych tomuto dílu vytkl. Fakt se snažím něco vymyslet, ale nejde to. Ono se vlastně jen velmi těžko jednotlivé knihy od sebe oddělují a hodnotí zvlášť, jelikož jsou velmi úzce spjaty, ale subjektivně říkám, že tenhle díl měl vše, co od této série chci (možná jen větší scénku s mrtvákama bych uvítal). Kvalita je neustále velmi vysoká, takže si můžeme říct, že se šňůra prodlužuje.

nový záporák, vývoj stávajících postav, překvapivé zvraty, velká surovost, neustálý posun příběhu
snad jen málo zombíků

Verdikt

Jedná se o díl, který mě dokázal opět šokovat. Jedna scéna, kterou jsem několikrát připomínal, mě vyloženě šokovala (i když se dala čekat), především tím, jak se stala. Asi minutu jsem dokázal jen zírat s otevřenou pusou. Vůbec to, kam se příběh dokázal v této knize posunout velmi chválím a jsem doslova nadržený na další pokračování. Nové postavy přinášejí parádní osvěžení a staré nám mají pořád co nabídnout. Kirkman jednoduše umí a mojí pozornost si pořád drží.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku