Ultimátní komiksový komplet #095: The Incredible Hulk - Nespoutané monstrum

3. srpna 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #095: The Incredible Hulk - Nespoutané monstrum

Je velký. Je zelený. Je naštvaný, ale chce jen svůj klid. Je postrachem celého Marvel Universe. O kom, že je řeč? No přeci o Hulkovi! Řekl bych, že komiksy o Hulkovi, které vyšly v rámci Ultimátního komiksového kompletu, mají většinou hodně vysokou kvalitu a jedná se o parádní kousky. No řekněte sami - Hulkova planeta, Tiché výkřiky či Hulk proti světu. Ovšem to, že tomu tak bylo doposud neznamená, že tomu tak bude i nadále. Jestli se mezi své předchůdce zařadí i Nespoutané monstrum, to se dozvíte díky recenzi Drekoriana, Elhonza a S4TWa. 

Knihy Dobrovský

Drekorian

Zatímco mladší fanoušci zeleného rabiáta znají spíše příběh Hulkova planeta (vyšlo v první řadě Ultimátního komiksového kompletu), tak motiv nepochopení nového prapodivného světa,  ve kterém se radioaktivní bojovník ocitl, pochází už z roku 1968.

Nespoutané monstrum se točí kolem Hulkových neplánovaných dobrodružství, kdy jej tu vědecké udělátko, tu kouzlo, přenese na zprvu neznámé místo a konstantou zůstává jediné: Hulkovy vždy chce někdo ublížit a díky jeho věčnému god-like módu se to nikdy nikomu nepovede.

Zatímco Asgard (první příběh) je fajn, pak nastupuje takové oblíbené klišé, kdy se Hulk musí porvat se svojí levnou (tentokráte čínskou) kopií. Jasně, tenhle motiv funguje dodnes (viz výborný Deadpoolův story arch: The Good, the Bad, and the Ugly – česky Hodný, Zlý a Ošklivý), ale neustále omílat, jak Amíci vymysleli superhrdiny (chápej atomovou bombu) a zlí komouši jim je pořád kradou, už mě dneska fakt nebere.

Plot twist, Hulk si to rozdá s Mandarinem (bacha, na jedno číslo přijde Stan Lee, takže už asi víte, co vás čeká) a ve finále zlatý hřeb: proradní Inhumans v jednapadesátistránkovém annualu, pro které není větší zábavy, než si navzájem bodat kudlu do zad. Míně matoucí.

Na šedesátky překvapivě čitelné, s příjemnou kresbou, jenom, pokud knihu přečtete na jeden zátah, trochu monotónní a opakující se. Překlad Pavla Švandy je povedený, byť v jedné bublině zařádil tiskařský šotek.

5/10

Elhonzo

A máme tu první retro kousek s Hulkem v hlavní roli. Bohužel je to ten typ UKK co vyšlo, prostě jen proto aby vyšlo a nepřináší nic historicky důležitého, nebo zajímavého.  Prvních pár čísel se nečte vůbec špatně. Je to docela příjemné retro. Ale postupně to začíná být stereotypní a ani velmi pestrá paleta hostujících hrdinů a padouchů to nezachraňuje. Hulk se vždy někam dostane, zjistí že ho lidi nemají rádi, někoho porazí a odchází smutně pryč hledat lepší zítřky. Celé to ani není blbě napsané a těch několik autorů kteří se na tom vystřídali (v čele s Gary Friedrichem) odvedli vážně dobrou práci. V jednom čísle přijdou i v celku se zajímavým nápadem, že Hulkova mysl je uvězněna v těle Bannera, ale to je věc která vydrží tak čtvrt stránky. A čím dál čtete tím méně vás to prostě baví. A abych nezapomněl musím pochválit že Inhumans nejsou snad poprvé zprzněni na „Nelidi“, snad se to v dalších UKK chytne. 

Ke kresbě nemám moc co vytknout. Největší část kreslila Marie Severin, taková první dáma komiksu, sice vás to neposadí na zadek jako některé výjevy od Kirbyho v té době, ale je to fajn retro kresba. Více jsem si od ní užil její pozdější tvorbu na Spectacular Spider-Manovi, ale ani ve svých začátcích se neztratila.

Nebýt toho posledního 50 stránkového sešitu, který mě už začal unavovat, tak bych dal o bod víc. Ale ke konci to z vás vážně začne sát energii.

4/10

S4TW

Tohle už je vážně bída, i pro někoho, kdo má starší komiksy rád. Tohle je totiž jedno z mála děl, co nemá v UKK co pohledávat, neb se nejedná o nic převratného, kvalitního ani zajímavého. Jsem fanoušek Hulka, ale co je moc, to je moc.

Scénář je fakt slátanina nejvyššího kalibru. Skáče se z destinace do destinace, úplně bezmyšlenkovitě. Vyloženě tupý záporáci se také střídají jak na běžícím pásu. Kniha se sice tváří, jako nějaký vyvíjející se příběh s návazností, ale je to páté přes deváté, kravina střída kravinu.

To, že se Hulk chová jako nemyslící magor, co chce všechno a každého rozbít, to k němu sice patří, ale tady je to vážně prapodivné. Na jednu stranu se Hulk chová úplně bezmyšlenkovitě, na stranu druhou pořád nad něčím uvažuje a přemýšlí a ve finále působí inteligentněji než jeho oponenti.

Nejvíc mě asi vadí, že tu nic nedává byť minimální smysl, prostě mi to přišlo, jak když si autoři vymýšlí z fleku nějakou absurdnost a snaží se to každé číslo trumfovat.

Bohužel to nezachraňuje ani kresba, kterou považuji za nejslabší, co ve starých UKK byla. Severinová je zajímavá maximálně v tom, že je žena, jinak to je spíš podprůměrná práce.

Tohle dílo nezachraňuje vůbec nic (maximálně úžasná obálka Steranka), možná si člověk užije pár bitek, které sice nedávají smysl, ale Hulk jim stejně naloží. Kdo nečetl, tak se ani nenamáhejte, pro mě možná nejhorší dílo v rámci UKK.

3/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz