Plášť: Deluxe Edice

14. září 2016 Ikyy Diskuze (2)
Plášť: Deluxe Edice

Každý správný superhrdina musí mít pláštěnku. Co se stane, když pláštěnka po tatíkovi umí lítat?

Knihy Dobrovský

Díky nakladatelství Comics Centrum je Joe Hill známý českému čtenáři z hororové série Zámek a Klíč. Další komiks s jeho jménem ovšem není ani zdaleka tak dobrý, a dokonce není ani od něj.

Hned na začátek musím nakladateli přiznat geniální kampaň. Komiks Plášť se prodává s nálepkou jména Joea Hilla. Bohužel realita je jiná. Hill napsal pouze povídku, která pak byla pod jeho dozorem přepsána Jasonem Ciaramellou a nakreslena Zachem Howardem do komiksové podoby.

Plášť edice Deluxe je zvláštní, přímočarý komiks, který obsahuje dva příběhy, které na sebe chronologicky navazují, a dohromady nám dávají možnost se začíst do příběhu rodiny Chaseových.

První příběh se soustředí na válku ve Vietnamu a Kapitána Gordona Chase, kterému zbývají dva týdny služby, než se bude moct navrátit do milované země. Všechno se ale pokazí, kapitán je zajat a nucen bojovat o život. Do toho se zaplete vietnamský šaman, který ovládá kouzla a příběh je na světě.

Což o to, příběh o přežití ve Vietnamu zní skvěle, ale bohužel to tu nedostaneme. To, co se děje v Plášti 1969, je čistý slasher s trochou kouzel. Hon za pomstou a touha po krvi zde převažuje nad vším, včetně chápání času a rychlosti opravy spadlého vrtulníku.

Druhý příběh se soustředí na syny Kapitána Chase. Konkrétně na Erika, který v dětství utrpěl incident, kdy při hře na superhrdiny najednou začal levitovat a spadl. Erik pád přežil, bohužel ne bez následků; jak fyzických, tak psychických.

Posuneme se o pár let dopředu a Erik je na dně. Přítelkyně ho opustila, žije v máminým sklepě, závidí úspěšnému bráchovi a kromě toho, že trpí záchvaty hněvu, našel svůj starý plášť, díky kterému může létat. A stejně jako v předchozím příběhu se nám naskytuje podívaná, která je přehlídkou rádoby cool momentů, kdy hlavní hrdina masakruje své nepřátele. 

Rozdíl mezi příběhy je v použití zbraně. V prvním je to plamenomet, ve druhém motorová pila. Tyhle momenty by samozřejmě nemohly fungovat bez kresby. O kresbu se postaral v obou příbězích Zach Howard, který je skvělý, ale bohužel mu přímočarý příběh dělá medvědí službu.

Skvěle stylizovaný coloring a hlavně neobvyklé stínování dávají komiksu ojedinělý nádech, který bych chtěl vidět častěji. Bohužel musím říct, že tečky místo čárek jsou snad tím nejlepším na samotném díle.

Na konci knihy se nachází původní povídka z pera Joea Hilla a je to příjemné rozšíření toho, co člověk již četl v komiksové podobě. Bohužel nepřináší nic nového právě proto, že sloužila jako předloha. Dalším příjemným bonusem je galerie alternativních obálek.

Komiks Plášť po příběhové stránce pochválit nemůžu. Prostě nepřináší nic nového. Balancuje jednou nohou na hranici hororu, druhou v superhrdinském žánru. A ikdyž kniha obsahuje dva příběhy, tak jsou, až na finále, úplně totožné. Což není to, co čtenář chce. Komiks nenutí čtenáře myslet nad absurdním chováním postav, nesoucítí s nimi a hlavně ho kniha neobohatí. To samozřejmě není nic špatného, ale za poměrně vysokou cenu bych čekal víc než jen pár citátů a scény se vzdušnými dopravními prostředky.

Sečteno a podtrženo: nedoporučuju Plášť nikomu, kdo chce těžší čtení, u kterého bude muset alespoň trochu zapojit hlavu. Skvělá kresba to drží skoro v průměru, ale i tak je to zapomenutelná jednohubka, která má přehnaně pozitivní reakce kvůli jménu Joe Hill.

Kresba, provedení komiksu
Průměrný příběh, nepřináší nic nového, nevykreslené postavy

Verdikt

Plášť je krásným komiksem, ale postrádá příběh, hloubku, originalitu a upřímnost toho, že to není komiks od Joe Hilla. Fanoušci budou zklamaní, jelikož komiks je vesměs průměrný a nepřináší nic nového.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Ikyy
Ikyy

Mám rád surikaty.

Poslední příspěvky v diskuzi

Ikyy Offline
Ikyy 15/09/2016 (15. září 2016)
Odpověd na #7125 příspěvek od TonyT
No tato recenze mě poněkud vyděsila, komiks mám doma a stále jsem se do něj ještě nepustil tak uvidíme. Určitě pak napíšu svůj dojem v hodnocení.
Třeba se ti to bude líbit. Když jsem koukal jak komiks hodnotí většina, tak jsem opravdu nechtěl uvěřit tomu, že se mi to tak moc nelíbilo. Já se na to snažil dívat i po prvním přečtení a prostě buď ten komiks není pro mě a zbytečně jsem na něj zlej. Nebo je špatnej a...
TonyT Offline
TonyT 14/09/2016 (14. září 2016)
No tato recenze mě poněkud vyděsila, komiks mám doma a stále jsem se do něj ještě nepustil tak uvidíme. Určitě pak napíšu svůj dojem v hodnocení.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku