Simpsonovi: Koblihová Kalamita

28. července 2016 jardoom Diskuze (0)
Simpsonovi: Koblihová Kalamita

Crew patří ke komiksovým Simpsonům stejně tak jako ČT (nyní Cool) k těm televizním. Proto také další komiks se žlutou rodinkou o žlutém obyvatelstvu ze Springfieldu, přišel právě z tohoto nakladatelství a nese název "Koblihová Kalamita" a já vám nyní servíruji její recenzi.

Knihy Dobrovský

To, že je tato série nenáročná již poněkolikáté říkat nemusím. Každý komiks je originálem ve kterém najdete větší či menší várku příběhů, které mají za úkol pobavit. Tento svazek jich má jedenáct a to na chvályhodných 178 stranách pestrobarevného čtení.

Komiks baví a Simpsoní humor a styl vyprávění příběhu je totožný s tou hranou verzí. Ten kdo tištěné Simpsony zná, tak ten ví do čeho jde. Ten kdo né, tak ten se vůbec nemusí bát, protože se jedná opravdu o obdobnou záležitost. 

Simpsoni prostě nenudí ani v tomto svazku a komiks opět ukazuje, že kultovka, ve které vždy uvidíte Homera škrtit Barta, inspektora Chalmerse křičet na Skinnera či Burnse s jeho věčným hnidopichem Smithersem po jeho boku, vás prostě nikdy neomrzí.

Zábavnost či jakási atraktivnost jednotlivých příběhů je totožná, jen se každý příběh jinak vyvíjí. Jednou vás na začátku příběhu pozdraví Lincoln a na konci už vás honí zmutovaní křečči, jindy se zase přenesete ze stromového Bartova bunkru až k Homerovu kvantovému generátoru. Příběhy vás provedou místy, kde vás ještě nikdy seroš ani jiný komiks nevzal.

To je právě na komiksovém Simpsoním světe tak fajn. To, že nabízí nové příběhy a neodráží se od těch seriálových je bonus, který v jiných značkách málokdy vidíte. Tohle ale dokazuje, že Simpsoni jsou nevyčerpatelným zdrojem zábavy, který nás baví od dětství a bavit bude nejspíš ještě naše děti.

Zatím je to samá chvála či nějaké vyzdvihování komiksů či série samotné, ale s politováním musím říct, že to až takové terno ve všech případech není. Z jedenácti zmíněných příběhů můžu směle označit tři nebo čtyři, které při opakované četbě tohoto svazku klidně přeskočím. Né vždy vám totiž sedne humor, který si scénáristé připraví.

Není to ale jen o kvalitě humoru ale velkou roli hraje právě kvalita scénáře, která občas vykonstruuje zápletku z banálnosti. Poté marně hledáte spojitost a nakonec vše ve finále postrádá jakoukoliv logiku, za kterou se nepostaví ani celková atraktivnost daného tématu.

Tohle je ale prvek, který je Simpsonům vlastní i v hrané verzi, což ale není žádnou omluvou. Tohle je ale problém, který nemusí každý čtenář vidět stejně. Jde totiž o to jak čtenář pojme daný vtip nebo jaký najde vztah mezi příběhem a pointou. Celkově je to hodně pocitová věc a jde také o vnímání. Komiksy se Simpsony totiž obsahují mnoho odkazů, ester eggů a opírají se o hodně popkulturních záležitostí a mnohokrát také sahají do politiky. Tenhle mix všeho tedy nemusí čtenář vždy po prvním přečtení pobrat a to potom může kazit dojem.

 

Verdikt

Tento přírůstek do komiksové rodiny Simpsonů vás rozhodně nemůže minout. Pokud Simpsony znáte, určitě vás tento komiks potěší i když si určitě vzpomenete na lepší díly. Nováčka tohle určitě neurazí a myslím, že pokud komiksové Simpsony nikdy nečetl, tento komiks ho k němu jistě může přivést.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší a zároveň největší komiksové nakladatelství v ČR. Už mnoho let poskytuje českým čtenářům světové komiksy česky a vydává svůj vlastní magazín Crew2 zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Do pozornosti veřejnosti se také každoročně dostává svým vlastním festivalem Crwecon.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz