Ultimátní komiksový komplet #108: Život a smrt Captaina Marvela - část první

26. července 2016 S4TW Diskuze (1)
Ultimátní komiksový komplet #108: Život a smrt Captaina Marvela - část první

Znáte to. Období dovolených, redaktoři jsou na prázdninách a nám se opět nepovede stáhnout manko, které v Ultimátním komiksovém kompletu máme. Nicméně i když jsou prázdniny a léto, tak se povedlo dát dohromady minimálně jednu recenzi této stále nekončící série. Dnes se podíváme na velice zajímavé dílo, neboť se jedná o vůbec první grafický román, který v Marvelu vyšel. Ano, je to Život a smrt Captaina Marvel - část 1., kterou má na svědomí zejména duo Jim Starlin & Mike Friedrich. Recenze se opět chopila trojice: S4TW, Drekorian, Elhonzo.

Knihy Dobrovský

S4TW

Asi půjdu proti davu, ale pro mě je čtivější Stan Lee než Jim Starlin. Možná k tomu přispívá i fakt, že v tomto konkrétním čísle nemá scénář plně v rukou a musí spolupracovat ještě s Friedrichem, což zapříčiňuje trochu kostrbaté vyprávění, které se od čísla, které převzal již Starlin, hodně zlepšilo.

Musím říct, že Starlinovi se excelentně povedlo vzít poměrně nezajímavou postavu a přetvořit jí v něco epického a zásadního, na co se ještě dnes vzpomíná. Vůbec myšlenka a nápad tohoto díla je skvělý, což podtrhuje úžasný záporák jako je Thanos, kterého považuji za jednoho vůbec z nejlepších, jaký se u Marvelu vyskytuje.

Líbí se mi, že je v příběhu inteligentní zápletka kosmických rozměrů, ovšem pořád logicky související se Zemí. Celé to na mě působilo trochu psychedelicky a nadpřirozeně, což umocňuje velmi zajímavá a originální, doslova kosmická kresba.

Trochu slabší mi přišly bojové scény, naopak jsem si užíval panely, ve kterých se řešily filozofické otázky a otázky ohledně kosmu. Zde je totiž cítit silná stránka autora.

Ovšem pokud to vezmu kolem a kolem, tak musím říct, že mi dílo, až na epického Thanose, zajímavý nápad a kosmickou kresbu, úplně nesedlo. Přišlo mi to takové kostrbaté a chvílemi až nečtivé (i když jsem obdivovatel starších kousků). Ale mám takový pocit, že to pravé přijde s druhým dílem, kde dojde na Smrt Captaina Marvela, od toho díla mám velká očekávání, tak uvidíme.

 6/10

Drekorian

Čtu komiksy už nějakou dobu a obzvlášť za poslední půlrok mívám problém s tím, aby mě komiks nějak (pokud možno příjemně) překvapil. Prokoukl jsem základní techniky scénáristů, jejich triky a berličky a postupně jsem nabyl dojem, že je toto médium pod útokem zuřivých grafomanů.

Podobně jsem se cítil i u prvních stránek Captaina Marvela. Tuctovější rubačka, občas proložena nějakým (docela dobrým) vtípkem, akční scény, dialog, konec čísla. Postupně se ale Jim Starlin se skrze několik vpašovaných hlubších myšlenek ve vysvětlovacích rámečcích dostal skrze složitější filozofické otázky (Kdo jsme? Kam směřujeme? Proč bojujeme?) až k totální psychedelice.

Zamysli se nad sebou v předivu času a vesmíru. Co bys udělal jinak? Nezničilo by tě, kdybys dosáhl toho, po čem toužíš? Dokážeš se změnit tak, abys nesloužil jen svému nejhoršímu já? I když to bude znamenat tvoji vlastní zkázu a smrt? Na jedné straně zanikneš a na druhé se obrodíš jako ty? Nebo už vlastně někdo jiný?

A přes toto báječné zmatení, Sterlin krásně obrodí postavu kosmického válečníka, aby nakonec skončil zase u akce a vysekl klasický konec, kde záporák dostane na prdel a hrdina se usmívá z posledního panelu.

Krásně rozpolceno mezi superhrdinskou akcí a přemýšlivou esejí. Kresebně přinejmenším příjemné, byť tu a tam je znát nějaká anatomická nedokonalost nebo nepřesnost. V rámci druhé řady Ultimátního komiksového kompletu růže mezi trním.

9/10

Elhonzo

Captain Marvel (ten od Marvelu) nikdy nebyl nejznámějším nebo nejpopulárnějším hrdinou. A tento komiks to asi nezmění,  ale neznamená to že by byl špatný. 

Starlin je známý hlavně díky svým příběhům které se odehrávají v kosmu. Takže postava Captaina Marvela je pro něj jako dělaná. Části příběhu které se odehrávají ve vesmíru jsou super, když se ale děj přesune na Zemi, tak to trochu skřípe. Kvalita příběhů je taky proměnlivá. Stalo se mi že mě z jednoho sešitu několik stránek nebavilo, pak následovalo několik skvělých stránek a pak zase nuda. Zřejmě za to může potřeba dělit sešit na kapitoly. Také je nám tu poprvé v Marvelovské historii představen Starlinovo nejslavnější výtvor, Šílený Titán Thanos. Sice nic pořádného nepředvede, ale jeho přítomnost mě bavila. Dialogy jsou v pohodě, sice je to retro ale dá se to v pohodě číst i dnes. Postavy mluví normálně a myšlenkových (neboli vysvětlovacích) bublin také moc není. Sem tam se sice objeví nějaké přihlouplá situace, třeba jako kdy nějaký loser porazí celý tým Avengers tím že je mlátí po hlavě když nevědomě vcházejí do temné místnosti, ale dá se to odpustit.

Kresba se mi hodně líbila a je správně oldschool. Co musím především pochválit je Starlinova práce s panely. Hlavně Marvelovo setkání s Eonem v čísle 29 bylo velmi parádní číslo. Je trochu škoda že Mar-Vell nemá moc vizuálně zajímavé schopnosti, takže se Starlin nemohl pořádně vyřádit. Ale pak to zase vynahradí momenty jako ten, kdy Thanos drží Cosmic Cube. 

7/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

erini22 Offline
erini22 27/07/2016 (27. července 2016)
Som na strane Drekoriana, mňa zaujal a nevedel som sa dočkať pokračovania. Preto je moje hodnotenie tiež  na 9. 
Minotaur.cz