KNIŽNÍ KOUTEK: Bez slitování

26. července 2016 fm.tua Diskuze (0)

Za každým tajemstvím se skrývají lži.

KNIŽNÍ KOUTEK: Bez slitování

Zatímco v anglofonních zemích se Tim Weaver těší obrovské oblibě již několik let (a to hlavně v jeho rodné Anglii), u nás poprvé vychází jeho pátá (a zatím i nejoceňovanější) kniha s hlavním hrdinou Davidem Rakerem „Bez slitování“, v originále „Fall from Grace“. 

Knihy Dobrovský

David Raker je bývalý novinář středních let, který se po smrti manželky zaměřil svoji životní cestu - hledání ztracených lidí. Po dlouhé době a nutné rekonvalescenci, se vrací do „práce“, zvláště proto, že ho o pomoc žádá inspektorka Melanie Crawová z Metropolitní policie.

Ztratil se vysloužilý vážený policista Leonard Franks. Beze stopy. Odešel jen pár metrů od svého domu v Dartmooru, který si se ženou pořídili před odchodem do důchodu, a už se nevrátil. Navíc je onen vážený policista otcem inspektorky Crawové, která se nesmí do případu vměšovat. Po více než půl roce od jeho zmizení jí nezbývá nic jiného než zavolat Davidu Rakerovi.

Policie, a zpočátku i Raker, si neví rady. Nic nenasvědčuje únosu, přepadení ani jinému násilnému činu. Proč by ale spokojený rozvážný Franks opouštěl svoji dlouholetou ženu a dosavadní život? Nebo jsou věci úplně jinak, než je vidí okolí? Má jeho zmizení něco společného s tím, že se snažil policii pomoci s vyřešením starých případů nebo jde o přízraky z minulosti? Raker ani netuší, že se pouští do věcí temnějších než bezesná noc a dostane tak do smrtelného nebezpečí nejen sebe, ale i jediné lidi, na kterých mu záleží….

Přes pět set stran mrazivého příběhu nám ukáže, že život dokáže být černobílý. Dokonalé popisy situací, při kterých můžete cítit záchvěvy vzrušení, s další a další stranou rostou. Bez slitování je promyšlený originální příběh, ve kterém můžete cítit nádech starých dobrých thrillerů, a přesto je svěží. Takto by se dala popsat několika větami tato kniha. Pokud nejste fanoušci rodinných tajemství, spletitých lží a téměř neuvěřitelných rozuzlení, není tento kus pro Vás. Avšak pokud se přesně v těchto věcech vyžíváte, vítejte v ráji!

Tim Weaver udává příběhu správné tempo. Ze začátku sice pomalejší než by bylo třeba, ale brzy pochopíte, že jsou zápletky, do kterých je lepší se ponořit postupně a s klidem. Pokud jste nečetli ani jeden z příběhů o Davidu Rakerovi – a předpokládám, že nečetli - nezoufejte, autor s touto skutečností počítá. Přirozeně vysvětluje detaily z hrdinova života.

Přestože se zápletka zpočátku může zdát složitá, není tomu tak. Jde o logicky, až mistrovsky poskládanou skládačku. Hlavně pokud se jedná o celkovou složitost příběhu – je téměř nemožné se v knize jen na vteřinu ztratit. Retrospektivní pasáže jsou velmi dobře odděleny, nadpisy i jiným fondem, což beru jako obrovské plus.

Přijde mi, že autor šetřil na počtu vedlejších postav, které by dokreslovaly pozadí knihy na úkor pasáží s hlavními hrdiny. Co je u většiny knih v pořádku, zde beru jako mínus, jelikož si autor mohl více pohrát s psychikou zúčastněných. Dalším mínusem je docela rychlý spád ke konci příběhu, jakoby se autor snažil co nejrychleji přejít ke konci a uspěchaně čtenáři vysvětlit veškeré myšlenky a pohnutky hlavního hrdiny. Tak či tak, kniha „Bez slitování“ je určena pro náročnější čtenáře, nejen co se počtu stran týče.

Na závěr si dovoluji vyzdvihnout větu: „Někdy člověk prostě musí nechat druhé být a jít dál.“, která, předpokládám nejen mě, uvízne v mysli delší dobu.


Tim Weaver

Bez slitování (5. kniha v sérii David Raker)

ISBN: 978-80-88096-19-1

Mystery Press, 2016

překlad: Kristýna Ševčíková

pevná vazba, 512 stran

379 Kč
 

Tim Weaver

Britský spisovatel, zaměřující se zejména na žánr - krimi thriller. Tim Weaver byl původním povoláním novinář a redaktor řady časopisů, přestože byla jeho kariéra úspěšná, rozhodl se vstoupit na dráhu spisovatele. "Bez slitování" je jeho první knihou vydanou v České republice a současně nejoceňovanějším románem v sérii David Raker.

David Raker

Série thrillerů sepsaných Timem Weaverem s Davidem Rakerem v hlavní roli. Tento soukromý detektiv se zaměřuje zejména na hledání pohřešovaných osob. Ve světě, zvlášt v Anglii, je tato řada velmi úspěšná a aktuálně obsahuje 7 knih.    

promyšlený příběh; přehlednost knihy
více vedlejších postav by nebylo na škodu; příliš uspěchaný závěr

Verdikt

Kniha svojí rozmanitostí a příběhem potěší především náročného čtenáře, ale chytí za srdce i začínajícího nadšence. Bez slitování je příjemný a zároveň mrazivý thriller Tima Weavera, který rozhodně stojí za přečtení.

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku