Temnými cestami

14. července 2016 Radek Bouřil Diskuze (4)

Tak, jak by to měl rád můj táta

Temnými cestami

Nerozumím celkem třem věcem. Tomu jak funguje svět, tomu, že někdo je schopnej hrát dobrovolně korfbal a taky nerozumim evropskýmu komiksu. Vono to neni tak těžký pochopit, dyž je člověk vodkojenej na spandexovejch krasavcích.

Jasně, českej komiksovej trh je zahlcenej evropskejma autorama, ale víceméně to jsou chlápci z britskejch ostrovů jako scénáristi Ennis, Moore, Gaiman nebo kreslící McCrea, Gibbons či Frank Quitely. Nicméně všechny tyhle známe především díky jejich práci pro Marvel a DC nebo jejich imprinty (a právě díky Anglánům a Skotům a Irům máme takový Vertigo, jaký ho máme rádi).

Knihy Dobrovský

Mistrovská díla evropského komiksu. Edice, kterou vydává Crew, seznamuje zejména s (pro mě mnohem přitažlivější) další větví evropskýho komiksu. A sice s tvorbou kontinentální Evropy. Jedenáctý titul této edice je věnovaný polskému výtvarníkovi Grzegorzovi Rosińskému a obsahuje dva příběhy: Pomsta hraběte Skarbeka (s Yves Sentem) a Western (s Jean Van Hammem).

Na rozdíl od většiny knih, který v edici vyšly, je tohle krásná oddechovka. Nic nesmrdí fenomenologií ani bezútěšností a krutostí válečných či ideologických konfliktů. Ale bacha, žádnou plytkost nebo snad lacinnost tady nečekej.

Pamatuješ, jak měl tvůj táta v knihovně vedle detektivek uložený ještě KODy (Knihy odvahy a dobrodružství)? Tak přesně tahle knížka by se mezi Stevensonem, Mayem a Ransomem rozhodně neztratila. Když jsem si začal po přečtení shánět o autorech víc informací, zarazila mě jedna věc. Western byl udělanej v roce 2001 a Pomsta hraběte Skarbeka v 2004.

Překvapenej jsem byl hlavně kvůli tomu, že tohle téma na mě dýchá spíš stoletím minulým. Nejspíš není úplně vhodný do hodnocení vkládat moc svejch pocitů, který dílo vyvolá, ale je to moje recenze, tak co...Z tohohle jsem si prostě sednul na prdel.

Přebalu knihy vévodí zelený oči, plný rty a ohnivý vlasy, ale všimni si tý palety se štětci v pravým dolním rohu, protože práce se štětcem si užiješ habaděj. Pomsta hraběte Skarbeka je krásnou ukázkou kombinovaný techniky tužky a štětce a já osobně si děj na pozadí viditelných tahů tohoto elegantního nástroje moc užíval.

Podobně je na tom i druhý příběh Western, ale už vzhledem k prostředím, ve kterých se děje odehrávají, si spíše užiješ sytý veselý barvy karibskýho ostrova než nekonečný planiny divokýho západu. Co Ti ale všechny ty tlumený barvy a jednotvárný pole ve Westernu vynahradí, jsou nádherný malovaný obálky, kterejch tam najdeš celkem pět.

Milan Krejčí se v doslovu zmiňuje o tom, že tyto dva komiksy byly pro Rosińského přelomové a že díky nim překonal svou tvůrčí krizi. S tímto kreslířem jsem se setkal vůbec poprvé, takže by bylo dost trapný, kdybych teď papouškoval buď již zmíněný doslov nebo to, co jsem si našel na netu.

Co jsem ale vysledoval sám je značný posun ve ztvárnění tváří i celých postav mezi těmito dvěma knihami. V Pomstě hraběte Skarbeka kreslíř na rozdíl od Westernu ztvárňuje postavy více karikaturisticky a postavám tiskne extrémní vzhled (slizcí obchodníci vypadají fakt slizce atp.). Ve Westernu lidi vypadají prostě jako lidi, kdežto v Pomstě se postavy zjevem blíží zvířatům.

Když jsem tu knížku poprvý dostal do ruky, tak jsem se kouknul na prvních pět stránek a jel si koupit do Albearu sváču. Tam sem potkal na parkovišti kámoše, kerýmu sem o knížce něco řek (něco jakože: Francie, polovina 19. století, záhadný šlechtic plánující pomstu...) a na to mi Standa odpověděl: “Tak to bude asi nějakej Monte Christo, akorát v tom bude víc mr***í.”

Hele, vlastně moc daleko vod pravdy nebyl. Čeká tě svižnej příběh, kterej často mění prostředí a stejně jako u Westernu Ti celej příběh odvypráví hlavní postava. Když jsem pročítal krásné námořní bitvy, tak jsem někde vzadu v hlavě slyšel Karla Černocha, jak zpíva: “Vzhůru na palubu, dálky volají, vítr už příhodný vane nám...”

Když mám v jednom svazku dva příběhy, tak se nemůžu ubránit srovnávání. A jako vítěž mi vychází právě Pomsta hraběte Skarbeka, která je chytře zařazená na prvním místě (i když vyšla později). Předčí Western nejen již zmiňovaným výtvarným zpracováním (a parádním skicákem na konci) ale i atmosférou děje. A děj sám má v obou románech základní nosný témata stejný a těmi jsou pomsta a podvod. Jinde méně či více ušlechtilé samozřejmě.

Verdikt

Četl jsi někdy Watchmeny? Do jejich příběhu je vložen další grafický román, který si čte jeden mlaďas u novinového stánku. Ten příběh se jmenuje Příběhy černé lodě (hroznej překlad) a představuje komiksový mainstream, který ve světě Strážců nahradil superhrdinské téma. Tahle pirátská romance má samozřejmě jiné ambice než Temnými cestami. Zmiňuju to hlavně proto, že mi tato dobrodružná alternativa, která trochu zavání staromilstvím k maskovaným hrdinům a žánrovejm detektivkám, přijde celkem osvěžující a rozhodně bys to měl zkusit taky.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

TonyT Offline
TonyT 16/07/2016 (16. července 2016)
Odpověd na #7068 příspěvek od Morzael
Zdravím, díky za názor, mrzí mě, že se recenze nelíbila, ale aspoň máme nějaké podněty. Co mně se na ní líbilo? Je jiná, než co píše zbytek redaktorů a trochu ty naše stále stejné recenze ozvláštnila. Nebyl jsem si jist, jak bude přijata mezi čtenáři, protože na recenze tu máme obecně velmi málo reakcí, takže pak...
No ale Identity Crisis je dobrý článek. Já nechci nikoho kritizovat a rozhodně ta moje reakce nebyla míněná ve zlém. Ale v tomto konkrétním případě mi to nesedlo a podle Identity Crisis soudím že MDEK nejspíš nebude jeho parketa. Jinak vaše recenze jsou velmi dobré a nejednou mě...
Morzael Offline
Morzael 15/07/2016 (15. července 2016)
Odpověd na #7066 příspěvek od TonyT
Nerozumím tomu co mi chce recenzent říct, nerozumím tomu hodnocení, a ještě se to navíc celkově nějak blbě čte, já nevim. Jediné co jsem pochopil že recenzent je Rosinskim nepolíben a zjevně ani evropský komiks není jeho srdcovka. Z celého toho slintu mám pocit že pisálek se přimotal cestou z KFC do comicspointu a uviděl...
Zdravím, díky za názor, mrzí mě, že se recenze nelíbila, ale aspoň máme nějaké podněty. Co mně se na ní líbilo? Je jiná, než co píše zbytek redaktorů a trochu ty naše stále stejné recenze ozvláštnila. Nebyl jsem si jist, jak bude přijata mezi čtenáři, protože na...
TonyT Offline
TonyT 15/07/2016 (15. července 2016)
Co to je ???
TonyT Offline
TonyT 15/07/2016 (15. července 2016)
Nerozumím tomu co mi chce recenzent říct, nerozumím tomu hodnocení, a ještě se to navíc celkově nějak blbě čte, já nevim. Jediné co jsem pochopil že recenzent je Rosinskim nepolíben a zjevně ani evropský komiks není jeho srdcovka. Z celého toho slintu mám pocit že pisálek se...
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku