Ultimátní komiksový komplet #076: X-Men: Schizma

5. července 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #076: X-Men: Schizma

Opět čtete recenzi populárního Ultimátního komiksového kompletu. Dnes budeme hodnotit moderní kousek, konkrétně se bude jednat o oblíbené X-Meny a jejich Schizma, kdy si půjde Wolverine po krku s Cyclopsem. Scénář napsal nekompromisní Jason Aaron, kterého známe především díky jeho Skalpům. Kresbu obstaral skvělý Frank Cho. Takhle podle pár slov by se mohlo zdát, že se nemůže jednat o nic jiného, než výborný komiks. Jestli tomu tak skutečně je, to se vám pokusí nastínit S4TW, Elhonzo a Drekorian. 

Knihy Dobrovský

S4TW

Tady se krásně ukazuje, že Aaron není typický superhrdinský scénárista. To, že je mistr svého oboru, to jsem si již mnohokrát potvrdil. Ovšem fanoušci superhrdinů čekají především závratný děj, který je jak na horské dráze a pořád jede a frčí. No, tady to tak úplně není, i když i v tomto směru se Jason snaží.

Jeho nejsilnější stránkou jsou totiž samotné postavy, to, jak je dokáže napsat a přiblížit, jak je neustále mění a vyvíjí, v tom je dle mého nejlepší ze všech. A i tady to potvrzuje, už jen to, že se jedná o vůbec první komiks s X-Meny, kde jsem si fakt oblíbil Cyclopse, to se ještě nikomu jinému nepovedlo. Dokonce jsem byl na jeho straně! Ale i ostatní postavy jsou super, i když trochu jiné, než jsme zvyklý.

Ale fakt, že příběh není úplná extra třída zůstává. Kvalitní pasáže střídají ty nudnější, místy až klasické vaťáky, ale jako komplexní dílo to funguje a autor splnil to, co si vytyčil. Jo, abych nezapomněl, dětský Hellfire Club? Naprostá paráda!

Kresba je taková všelijaká, respektive v 80% případů je špičková, ale já prostě nemám moc rád, když jeden event nemá na starost jeden, maximálně dva kreslíři, ve výsledku totiž nevím, jak to celé hodnotit. Ale řekněme, že se jedná o téměř dokonalé umění, především dvojstrany (Cyclops vs. Sentinel – mazec!).

Není to ten nejlepší Aaron, ale pořád to je Aaron a řekl bych, že dílo je více než povedené a hlavně posunulo a změnilo svět X-Menů na několik let.

8/10

Drekorian

Může Židovka zachránit islámskou republiku?

Jason Aaron, Frank Cho a Wolverine! Tohle přece musí být komiks roku, tady přece nejde šlápnout vedle! Začátek excelentní – Cyclops a Wolverine jdou vyjednávat o globálním sentinelovském odzbrojení, celý příběh působí hrozně jinotajově a meta. Pecka.

Pak jeden metrosexuální frajírek donutí vyžvatlat nejvyšší hlavouny světa svá nejtemnější tajemství, díky čemuž všechny země světa vytáhnout z garáže zaprášené Sentinely, kterým hrábne, a dál to už asi znáte. Jo a do toho je zamotaná kinderverze Hellfire clubu.

Ale kde je tu ten rozkol, že? Cyclops se rozhodne bránit Utopii (ostrov, který slouží jako útočiště X-Menů) do poslední chvilky, protože je prostě rapl. Wolverine, přestože nemůže umřít, tvrdí, že žádný ostrov nemá cenu, pokud by kvůli němu někdo umřít měl. A samozřejmě zase skončíme u Jean Greyové, protože znáte to.

Dost kontroverzní je frenetické střídání kreslířů. Carlos Pacheco na výbornou, Frank Cho tady má trochu slabší den, hodně dobrou kresbu předvádí Billy Tan. Zbytek… nic moc. Rozhodně už jsem viděl u Marvelu o dost větší a výraznější talenty.

Oceňuji na vydání od Hachette Fascicoli, že zařadilo také tie-iny a epilog, to se mimochodem nevlezlo ani do hardbacku od Marvelu.
Přehršel postav, rozvláčný děj a nakonec zprvu zajímavá zápletka, která je alegorií na náš svět vysublimuje někam do ztracena a Aaron vsadí radši na klasiku. Škoda.

5/10

Elhonzo

Pokud se nepletu, tak tohle je Aaronovo Marvelovská premiéra v našich krajích. Aaron má mezi fanoušky takovou přezdívku „Jason Fu****g Aaron“ a po přečtení komiksu vám bude jasné proč. Prakticky cokoliv tenhle týpek napíše je totiž nehorázná pecka.  A X-Meni nejsou výjimkou.

Aaron nám v rozmezí 5 sešitů překopal X-meny tak, že jsou překopaní prakticky dodnes. Schizma by se dalo označit za takovou X-menskou Civil War. Akorát je mnohem více osobnější. Počáteční nenávist mezi Cyclopsem a Wolverinem se postupně vyvinula ve velké přátelství a vzájemný respekt.  A to tady Aaron navždy (no ne navždy, ale trvá to do dnešního dne, takže zatím to je navždy) zničí. Po sérii událostí rozdílné názory na výchovou X-dětí, Scotta s Loganem nenávratně oddělí. Aaronovi se povedlo celý rozkol perfektně vybudovat. Čerpá z historie obou postav a nemáte pocit že jedna postava je zlá a druhá ta dobrá. A panel kde si Cyke s Wolviem vjedou do vlasů, prostřednictvím společného vztahu s  Jean, považuji za naprosto skvěle napsaný.

Na kresbě se vystřídala velká spousta jmen a každý odvedl svůj díl práce na jedničku. Cho servíruje krasné ženy, Davis přehlednou a dynamickou akci, Kubert skvěle vypadající hrdiny a tak dále. Každý vnáší do komiksu svůj osobitý styl a každý je něčím jiný a zajímavý. A na bitku kde obří Sentinel ničí Utopii a Cyclops s Wolverinem  se během toho řežou, budete vzpomínat ještě hodně dlouho.

10/10

 

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz