Myší hlídka 1: Podzim 1152

26. června 2016 Morzael Diskuze (3)
Myší hlídka 1: Podzim 1152

Comics Centrum se letos rozjelo a valí na nás jedno překvápko za druhým. Jedno z těch nejmilejších bylo za mě rozhodně oznámení o vydání skvělé fantasy série v trochu atypickém formátu – Myší hlídka.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Tři nejlepší členové Myší hlídky (elitní skupiny strážců pořádku v myším světě) dostanou na začátku příběhu vcelku prostý úkol – někde na své cestě se ztratil jeden myší obchodník a Justýn, Boris a Straš ho musí najít. Obchodníka bohužel objeví už po smrti, ale štěstím v neštěstí je jim zjištění, že byl špionem.

Převážel totiž plány pevnosti Myší hlídky dosud neznámému nepříteli. Někdo hlídku zradil a je třeba zjistit kdo, než bude pozdě.

O komiksu:

Už ani nevím kdo, kde ani kdy mi poprvé Myší hlídku zmínil, ale po troše googlování jsem došel k závěru, že je to série, kterou si prostě musím přečíst. Stalo se a hlídkaři tak získali oddaného čtenáře.

To bylo dávno před tím, než nám to tu Comics Centrum vydalo. No dobře, zas tak dávno ne, tak stará série to není - první díl vyšel před 10 lety. České vydání mě jako fandu série fakticky potěšilo a to i přes počáteční rozpaky nad formátem, které Comics Centrum zmiňovalo.

Nakonec to ale přeci jen dopadlo a další atypicky formátová kniha vám zase může nadělat nepořádek ve vaší patologicky srovnané knihovně (nehrajte to na mě, však já vím, že ji máte – já taky).

Myší hlídka je něco jako produkty Steva Jobse. Minimalistická, vyhraněná svému účelu, čtenářsky přívětivá a nenáročná a při troše zkoumání zjistíte, že autor většinu někde okoukal. Myší hlídka je v podstatě digestem známé a fungující hrdinské fantasy tématiky. Motivy příběhu jsou vám už notně známé, ale vkusně zabalené do roztomilého myšího světa. Takže vás baví, aniž by působily provařeně.

Dialogy a vůbec textem se šetří, že by i Hemingway poplácal autora – Davida Petersena – po zádech. Klasické „méně je někdy více“ se tu parádně vyplácí a postavy říkají jen to, co je naprosto nezbytně nutné.

Nemáte proto šanci se nudit, nebo ztratit pozornost. Tohle je samozřejmě primárně příznak toho, že je komiks určený dětem, ale co vám budu povídat - v dnešním ukecaném světě tuhle spořivost sám musím ocenit.

Stejně minimalistickým dojmem působí i kresba. Detailně je vykresleno to nejdůležitější, a tak si čtenář všímá věcí, kterých má, při čemž je pozadí většinou vyobrazeno abstraktními barvami podzimu. Stylizace světa se autorovi vyloženě povedla a na všechny ty myší meče, brnění a pláště byla radost pokoukat.

Dětským komiksům, které si užijí i rodiče, se letos vyloženě daří. Po spíše (rozhodně ale ne nezbytně) holčičí Hildě, je Myší hlídka naopak něco, co se zas víc zavděčí klukům (opět rozhodně ne nezbytně).

David odvedl práci na své sérii poctivě a komiksovým médiem kouzlí opravdu zkušeně. Obratné, výmluvné a vůbec ne přeplácané vyobrazení fantasy světa se mu povedlo skvěle a získaní Eisneři z roku 2008 (právě za tuto knihu) to jen potvrzují.

Pokud máte fantasy tématiku rádi, nebo pokud hledáte něco, co bude bavit vás i vaše dítko, Myší hlídka je jasná volba. 

Verdikt

První díl Myší hlídky je fantasticky pohádková jízda pro malé i velké, která přesně ví, co dělá. Minimalistický text a kresba si udrží vaši pozornosti i po náročném dni a jednotlivé panely jsou navíc skoro výstavní obrázky na zeď. I přes okoukané motivy a lehkou naivitu vás bude kniha bavit od začátku až po bonusový materiál na konci, kde máte vychytaně popsána třeba jednotlivá řemesla v myším světě. Tohle je jeden z těch komiksů, které vyloženě dělají radost, a ke kterým se budete opakovaně vracet.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

S4TW Offline
S4TW 29/06/2016 (29. června 2016)
Odpověd na #7058 příspěvek od Morzael
Nooo těžko říct. Na tohle se celkem blbě staví míra. Už při psaní recenze jsem se nad tím zamyslel a došel jsem k závěru, že to nejde úplně přesně porovnávat. Kůstek je sice takovej naivně dětskej, ale zase má v pozadí vyšší myšlenku a docela komplexně promyšlenej fantasy svět, plus spoustu originální ras. Myší...
Díky, to zní, že by mi Myši mohly sedět víc jak Kůstek :-)
Morzael Offline
Morzael 29/06/2016 (29. června 2016)
Odpověd na #7056 příspěvek od S4TW
Otázka, jak moc je to fantasy a jak moc je to dětské fantasy? Je to třeba svojí naivitou podobné Kůstkovi nebo je to dospělejší? Tohle mě hodně zajímá, ale nechci se spálit jako u Kůstka :-) 
Nooo těžko říct. Na tohle se celkem blbě staví míra. Už při psaní recenze jsem se nad tím zamyslel a došel jsem k závěru, že to nejde úplně přesně porovnávat. Kůstek je sice takovej naivně dětskej, ale zase má v pozadí vyšší myšlenku a docela komplexně promyšlenej...
S4TW Offline
S4TW 28/06/2016 (28. června 2016)
Otázka, jak moc je to fantasy a jak moc je to dětské fantasy? Je to třeba svojí naivitou podobné Kůstkovi nebo je to dospělejší? Tohle mě hodně zajímá, ale nechci se spálit jako u Kůstka :-) 
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku