Zero 3: Vlčí něha

20. června 2016 Morzael Diskuze (0)

Máš mě zabít? To už je teď dost těžká věc...

Zero 3: Vlčí něha

Tak je to opět tady. Další svazek série Zero od Aleše Kota, který vám zavaří šedou kůru mozkovou. I když jsem si řekl, že tentokrát se nenechám, že si budu všímat detailů a dialogů a že budu mít po dočtení naprosto jasno. No, tak zase nic.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Špionážní, akční, thriller

Příběh:

Zerovi není přáno a ani v exilu na Islandu nenajde klid. Agentura má totiž dlouhé prsty a se svým bývalým agentem ještě neskončili.

O komiksu:

Třetí svazek série sice slibuje něhu, ale mazlení nečekejte. Opět jste vhozeni do děje bez záchraného kruhu a bez slitování. Zorientovat se musíte sami a domyslet si spojitosti napříč svazkem i celou sérií. Jestli máte dost příběhů, kde z vás vypravěč dělá debila a všude vás vodí za ručičku, tak u Zera se bát nemusíte (člověk ho ze sebe udělá sám :-)).

Vlčí něha je jednoznačně nejmíň ukecaný díl série. Kromě první kapitoly tu textu příliš není a zbytek je věnován přímo kulervoucí akcí. Kot opět dává do kontrastu taoistickou filosofii o věčném harmonickém souboji se syrovou, krvavou řežbou, která nemá obdoby.

Pokud vás zajímá, jak by dopadla bitka několika vycvičených hovad v omezeném prostoru, kde budou moct využít všechny chvaty a páky, na které se většinou příliš nedostane – budete uspokojeni do sytosti.

Ke scenáři už vám toho příliš neřeknu, protože ono ani není co. Svazek totiž přečtete beze srandy do 10 minut. Já už se jen nemůžu dočkat, až mi finále série spojí všechny nitky a já si tuhle šílenou, kaleidoskopickou jízdu konečně užiju v celku. Takže na podzim.

Na kresbě se opět podílela celá skvadra kreslířů. Někteří poprvé, jiní jako třeba Jordie Bellair už mají se Zerem svou zkušenost. Sám se nedokážu rozhodnout, jestli se mi víc líbila první kapitola od Ricarda Lopeze Ortize nebo třetí od Alberta Ponticelliho. Zatímco první má velmi tenkou linku a obsahuje lehce mangoidní a lehce cartoonistické prvky, což tvoří ve výsledku dost zajímavý styl, tak ta druhá zase mistrně zachytila Zerovu bitku.

V první kapitole ještě musím vypíchnout výborně vykreslenou atmosféru Islandu v závějích popela po výbuchu sopky. Ono vykreslit padající popel ve vybledlém světle zamlženého Islandu je docela oříšek, takže autorovi tleskám, jak si poradil.

Tahle kniha je především o akci a atmosféře, a ty podle mě podchytila parádně. Už se neřeční a tolik nefilosofuje, což mě na jednu stranu mrzí, ale na tu druhou je pak celý svazek ohromně dynamický.

Zatímco v předchozím díle byla akce vyprávěna pomocí mnoha malých panelů, tady je to přesně naopak a opět to funguje dokonale. Je vidět, jak je komiks všestranné médium a jak ho využívají autoři různými způsoby, ale neméně obratně. Právě práce s médiem je jedna z věcí, které mám na Zeru opravdu rád. 

Verdikt

Třetí díl Zera své čtenáře opět něčím překvapí. Není to tentokrát přeskakování linií, ani změna kreslířů, ale absence textu. Oproti předchozím ukecaným a filosofickým svazkům se zde jede hodně na akci a atmosféru s minimem řečí okolo. Zato ta akce je teda nadupaná. Odpovědi na vaše otázky sice ještě nedostanete, ale knihu slupnete na posezení - to fakt. Každopádně Zero nezklamalo a zůstává pro mě jedním z TOP komiksů, co u nás vychází. Proč? Netradiční podání scénáře, experimentování s kresbou, vyšší myšlenka a syrová akce, zkrátka parádní undergroundová akční série, která tu nemá sobě rovného.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku