Ultimátní komiksový komplet #065: Avengers - Elita

7. června 2016 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #065: Avengers - Elita

Elitní trio se vrací, aby zrecenzovalo další UKKáčko. Tentokrát vás necháme odpočinout od starších kousků a podíváme se na něco novějšího. Jedná se o komiks z roku 2010, takže opravdu je to nové. Napsal to Brian Michael Bendis a nakreslil Alan Davis, takže by se mělo jednat o velmi kvalitní kousek. Ale vidí to tak i S4TW, Elhonzo a Drekorian? 

Knihy Dobrovský

S4TW

Bendis je bezesporu jeden z nejlepších scénáristů, kteří v současnosti působí u Marvelu. Co dílo, to perla, všechno má hlavu a patu, skvěle se to čte a neskutečně to baví. Ovšem i mistr občas napíše něco trochu slabšího, ale vždy se jedná o nadstandardně kvalitní dílo.

A to je případ i tohoto booku, skvěle se to čte, stránka ubíhá jedna za druhou. Příběh má hlavu a patu. Navíc je originální svým fantasy pojetím, které se u týpků jako Iron Man či Captain America nevidí. Prostředí je originální, máme tu dokonce skřety, elfy či dokonce draky. Takže fantasy se superhrdinskými prvky. 

Vše doplňuje absolutně úžasná kresba mistra svého oboru, Alana Davise. Jeho skvělé bojové a živé akční scény, plus krásné vyobrazení Jotunheimu, dělají z této knihy vizuální orgie. Navíc ty dvojstrany? Lahoda!

Tak v čem je teda problém? No, v podstatě v ničem, ale celé to na mě působí jako takové béčko, ač bravurně zvládnuté. Nejedná se totiž o nic zásadního, úchvatného, revolučního či epického. Prostě to na mě působí jako takové komornější dílko, které si s chutí přečtete a užijete. A na můj vkus si kluci vjížděli do vlasů dost málo a v tomto se autor až moc krotil. Ale to, že Bendis a Davis jsou mistři svého oboru, to je zjevné. 

7/10

Elhonzo

Tahle mini série měla za úkol jednu jedinou věc. A to zase spojit vůdčí osobnosti Avengers dohromady. Po událostech Civil War spolu Cap, Iron Man a Thor nemluvili. Nebo teda spíš oba nemluvili se Starkem ale to je jedno. Bendis zde dostal jasný úkol a ten splnil. 

Vytáhl tedy celou trojici na fantasy dobrodružství skrz Asgard a přilehlé říše. Rovnou řeknu že to není žádné úžasné dílo které se snaží přijít s něčím novým. Řekl bych že o to se Bendis ani nepokoušel, neboť mám z celého komiksu pocit že jel na neutrál. Ale i Bendisovo neutrál je lepší než vyšší rychlost některých jiných autorů. Takže děj má aspoň hlavu a patu, je zábavný i když jednoduchý. Každá z trojice hrdinů má nějaký cool moment a mají i několik pěkných scén pohromadě. 

Kresbu zajistil Alan Davis kterého už jsme v UKK mohli několikrát vidět. Jeho kresba není ta, na kterou budete několik minut udiveně koukat a obdivovat každý detail, ale je oku líbivá. Hezky zachycuje postavy v pohybu, takže akce má ty správné grády. Zvěčnit veškerou tu havěť, kterou člověk může najít v devíti říších se mu také povedlo dobře. 

Celý komiks je tak ve finále okay dílo. Není to nic co budete pravidelně doporučovat známým ať si okamžitě přečtou, ale je dost možné že se k němu jednou vrátíte když nebude do čeho píchnout.

6/10

Drekorian

Kapitán Amerika, drakobijec

Zatímco filmové marvelovky jsou veselá rodinná zábava, ve které nikdo neumírá, nikdo se na nikoho moc dlouho nehněvá a vrchol podrazů je drobná rozbijdržka ve třetím Captainovi, komiksy jsou o mnoho, mnoho temnější plné robotických klonů, honů a epických bitev.

Protože ale hrdinové musí táhnout za jeden provaz, neshody, které mezi ně vtlačil Bendis se musí jednoho dne zahojit v prospěch všemocného statusu quo. Tu plní právě Elita, kdy se Steve Rogers, Tony Stark a Thor ocitnou uprostřed nefalšovaného fantasy dobrodružství plného magie, draků, skřetů, elfů, lepých děv, podrazů a nepravděpodobných spojenců.

Na pět čísel je toho víc než dost. Za sebe musím říct, že mi úplně nesedla kresba Alana Davise. Navíc panely tady tancují ve všech možných úhlech a tvarech a vůbec si nezadají s ranou tvorbou Image Comics.

Celkově mě Elita ale bavila. Hodnotím ji jako příjemný, mírně nadprůměrný komiks. Lze číst i bez znalosti předcházejících dějových linek.

7/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz