Zámek a klíč: Časohrátky + Alfa a Omega

1. června 2016 Morzael Diskuze (0)

Klíče fungují oběma směry...

Zámek a klíč: Časohrátky + Alfa a Omega

Zazvonil zvonec a horrorovému thrilleru je konec. Comics Centrum úspěšně dovydalo sérii, kterou před pěti lety začalo (gratulujeme) a fanoušci slaví (jupí). Abychom tedy i na ComixZone tuto sérii patřičně ukončili, přeci jen to byla jedna z našich prvních recenzí vůbec, přinášíme nostalgickou dvojrecenzi na díly 5 a 6!

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror/Thriller/Temná fantasy (do teď si nejsem jistý)

Příběh:

Kulišák, teda Finta, dotahuje svůj démonický plán do finále. Kromě toho, že ze sebe setřásl podezření a má při ruce celý arzenál magických klíčů, získal navíc i osudný klíč Omega. Situace vůbec nevypadá růžově a jedinou šancí, jakou proti němu sourozenci Zámkovi mají, je poučit se z minulosti. Jen aby to stačilo na záchranu přátel, rodiny a vlastně celého světa.

O komiksu:

Narozdíl od občas rozpačitých prodejů Ú.P.V.O. a vždy velmi vypjatého Goona, Zámek a klíč edici Na přání totálně ovládl. Krásná ukázka toho, jak to vypadá, když si fanoušci sami můžou rozhodnout o tom, co chtějí dovydat a nezaseká se to v policích knihkupců.

I když se občas Comics Centrum kvůli edici Na přání setkává s kontroverzí, pro mě byl ZaK hlavním argumentem, proč smysl má a proč jsem za ni rád. Zatímco první tři díly vycházely vždy s rozestupem dvou let, poslední tři přilétly fanouškům do knihovem během jednoho roku. A pokud čtete tak napjatou a nadupanou sérii jako je ZaK, tak to rozhodně uvítáte.

Osobně mi i vydání dvou posledních dílů najednou přišlo také rozumné. Jasně, pro Comics Centrum dobrý obchodní tah, o tom se s nikým hádat nebudu, ale narozdíl od haterů mi to vůbec nevadí. Jelikož je pátý díl vysvětlovací a poslední je epické finále, tak po najpatém cliffhangeru čtvrtého svazku je pro fanoušky jistě úleva se konečně dozvědět, jak to celé dopadne. Pro mě rozhodně byla.

Teď už k samotným komiksům. Jak jsem psal, pátý díl s podnázvem Časohrátky je hodně vysvětlovací. Nikdo tu samozřejmě necestuje časem po vzoru doktora Browna a Martyho McFlye, ale sourozenci mají možnost nahlédnout do minulosti. Dozví se, jak to celé začalo, kde se vzaly magické klíče a co se skrývá za tajemnými černými dveřmi.

První půlka svazku se odehrává v 18. století během války za nezávislost Ameriky. Drsná atmosféra doby, zvěrstva vojáků jejího veličenstva a tajemné zlo v jeskyni dávají dohromady úžasnou atmosféru. Jakmile přijde na scénu pasáž s černými dveřmi, dostane se k vám okamžitě pocit lovecraftovských příběhů. Vesmírné, chapadlovité zlo, které je samé oko a o kterém nikdo nic neví.

Že Joe Hill ale není Lovecraft (to neberu jako mínus) je vidět na dialozích i chování postav. Hillovi hlavní postavy se chovají až moc sebejistě a odvážvě, což mi přijde vzhledem k situaci celkem nevěrohodné, a dialogy jsou skoro až násilně vysvětlovací.

Kolikrát jsem měl problém uvěřit, že by se mezi sebou lidi z té doby takhle bavili a trochu mi přišlo, že tahle pasáž Hilla samotného moc nebavila. Nicméně atmoféra je suprová, démoni zpoza dveří a celá mytologie klíčů je vymyšlena opravdu parádně, takže ve výsledku spokojenost.

Druhá půlka knihy se zase zaměřuje na eskapády taťky sourozenců Zámkových, když on sám byl v jejich nerozvážném věku. Inscenace Shakespearovi Bouře prostřednictvím magických klíčů byla naprosto epická. Následný průšvih, který způsobí parta jejich otce v čele právě se Zámkem je dle mého jedna z nejlepších pasáží příběhu. Hill opět podchytil všechny charaktery party i jejich motivace a situace působila velmi uvěřitelně. Celá tragédie vám objasní velký kus všech záhad kolem Zámkova, Finty a pana Zámka.

Bylo vidět, že naopak tahle část Hilla samotného bavila hodně a dost možná byla jednou z prvních věcí, která ho v souvilosti s příběhem ZaK napadla. Čemuž by odpovídal i posměšný text ze začátku série, že děti si vždy naivně myslí, že přichází na scénu na začátku příběhu a nedochází jim, že přichází spíš až na konci.

No. You can’t understand. Because you’re reading the last chapter of something without having read the first chapter. You’re a little guy, Bode. Kids always think they’re coming into a story at the beginning, when they’re usually coming in at the end.

Poslední svazek s názvem Alfa a Omega je pak vrcholem celé série. Jestli jste si mysleli, že už čtyřka končila dost napjatě, tak počkejte, kam je Hill ochotný své postavy nechat klesnout. I když tak nějak očekáváte hepáč, tak jsem stejně v jednu chvíli už měl pocit, že to prostě nedaj. Autor mi opravdu nedal tušit, jak to dopadne, až do úplného konce, kde mi ukázal, že svůj svět zná velmi dobře a pravidla snad sám koval v pecích pod Zámkovem.

I když je to finále temného fantasy, působivou úlohu tu hraje i ta lidská složka. Konec střední školy, vyrovnání se sám se sebou, ochota nechat odejít duchy minulosti (i když v knize byla tahle metafora braná celkem doslova). Vše vám dává neustále najevo, že je to příběh hlavně o lidech. O postavách, které si oblíbíte a budete s nimi soucítit až do konce.

Joe Hill (je úplně jedno, že je synem Stephena Kinga), si mě omotal už prvním dílem a celou sérií mi jasně vysvětlil, že je to pan spisovatel. Má fantazii i cit pro psaní postav a příběhů. Přidejte mu k ruce Gabriela Rodrigueze s jeho roztomile syrovou kresbou a dostanete dílo, které si zaslouží vytestat do historie komiksového média i vaši pozornost.

Série Zámek a klíč je něco, co doporučuji všem. Je jedno, jestli s komiksy teprve začínáte, je jedno, jestli máte rádi fantasy nebo ne, tohle je dílo, které má pro každého něco a jehož kvalit dosahuje málokterá série.

Určení:

Fanoušci série (asi žádné překvapení). Poslední dva díly jim dají důstojné zakončení a vysvětlení všech záhad, které je při čtení trápily. 

Verdikt

Dlouhá cesta plná zvratů je za námi a my se musíme s úžasnou sérií Zámek a klíč rozloučit, ať se nám to líbí nebo ne (spíš ne). Časohrátky přinášejí atmosferickou jízdu do minulosti, která zodpoví mnoho vašich otázek a varuje vás, co mohou způsobit hříchy otců vlastním dětem. Alfa a Omega je zas tím epickým finálem, na které fanoušci (ne)trpělivě čekali. Nic není přímočaré ani odfláknuté a oba autoři dělají, co umí nejlépe - Joe Hill buduje atmofséru a příběh svými výborně napsanými postavami a Gabriel Rodriguez vše vykresluje tak barvitě a tak tajemně, že finále ještě dlouho z paměti nevymažete. I slzu na konci zamáčknete. Takhle, dámy a pánové, se dělá komiks.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz