Nostalgický komiksák: Identity Crisis

31. května 2016 Radek Bouřil Diskuze (0)
Nostalgický komiksák: Identity Crisis

Ke čtení obrázkovejch knížek jsem se dostal relativně pozdě. Ale základy superhrdinskýho žánru jsem jako správný panelákový dítě samozřejmě měl. Nejdřív to byl Batman (s luxusním orchestrialním intrem), co běžel každou sobotu na Nově hned po Kačeřích příbězích a Rychlý rotě. Pak, když se nám ve vchodě rozmohla kabelovka a naši pochopitelně nemohli zůstat pozadu, jsem hltal na Supermaxu Spider-Mana (s luxusním kytarovým intrem) a X-Meny (s pěkně přiblblým intrem) na tom kanále, na kterej si za boha nemůžu vzpomenout.

Na stejnym programu vlastně běžel ještě Iron Man, ale asi jsem byl odmala důvtipný, jelikož jsem tuhle kýčovitou, umělou a předvídatelnou postavu neměl rád ani tehdy. Vtipný je, že si marvelovský postavy doteďka pamatuju hlavně díky tomu, že se objevily právě v těchhle animácích a zrovna v období, kdy Marvel Studios málem krachlo. Pamatuju si třeba, jak jsem na jednoho známýho machroval při půjčování původních Sercet Wars, že je trouba, páč nezná Beyondera...jo, kdyby jen věděl, že já ho znám hlavě z kreslenýho Spider-Mana, hehe.

Knihy Dobrovský

Když jsem se tedy až po letech dostal ke knihám s frajerama v trikotech, věděl jsem spíš víc o tom, co se motá kolem mutantů a Spideyho. Z DC Universe jsem znal víceméně Supermana (protože jsem na něj taky koukal na Nově). Na Batmana jsem se mohl koukat jen na animovanýho, protože na Burtonovi filmy jsem měl zákaz, Flashe jsem si zase dlouho pletl s Flashem Gordonem. O zbytku jejich rosteru jsem věděl pouze to, že ty postavy existujou.

Pak se mi do rukou opravdu čirou náhodou dostal právě Identity Crisis. Moralesova kresba byla na první pohled jednoduchá, ale zároveň atkraktivní, tak jsem se do toho pustil. Ten den jsem nakonec celej strávil u týhle knížky a u wikipedie, protože postav se zde objevuje fakt dost. A poprvý jsem měl možnost zjistit něco víc o těch, který jsou v nabídce postav nějaký videohry spíš dole. Prvně jsem měl možnost zjistit, co umí Zatanna, kdo je Hawkman, poznal jsem Atoma a další.

V příběhu nejde o záchranu světa. Objevuje se zde něco, z čeho maj strach všichni maskovaní hrdinové... že někdo půjde po jejich rodině a známejch, toho není uchráněn ani Superman. Je to vlastně obyčejná detektivka a je zábavné sledovat Detektiva, jak sám tápe. Jako první to vodsere ženská Elongated Mana. Jo, Elongated Man je dyžtak chlápek, kerej se umí natahovat. Jo a jeho ženská se jmenovala Susan (to mi něco připomíná, ostatně i záběry na pohřeb jsou dost podobný tomu obrazu, na kterém Alex Ross v Marvels zachytil svatbu právě Richardse a Stormové).

A jako v každé DC Crisis i události této krize mají trvalý vliv na další život mnoha postav. Zároveň jsem poprvý zjistil, že hrdinský příběhy nejsou jen černý a bílý a ta takzvaná šedá oblast, na který se naše postavy běžně pohybujou, není zrovna úzká.

Dějem nás víceméně provází Green Arrow, u kterýho jsem si tady všiml podobnejch povahovejch rysů s dalším lučištníkem z druhý strany barikády, Clintem Bartonem. A musím uznat, že mě tahle postava hodně nadchla, uvěřitelnější a určitě lidštější než Batman.

Králem celého svazku je však někdo úplně jiný. Jestli má Marvel svýho super crazy Merc with the mouth Deadpoola, tak DC má vobyčejnýho žoldáka, kterej tak nemele, Deathstrokea. Týhle postavě je věnováno pouhých 15 stran, ale jakej tanec tam předvede, to jsem do tý doby ještě neviděl. Tak nadupaná akční scéna se do mě zakousla tak hluboko, že si na ní klidně vzpomenu v pozdních hodinách v hospodě (a právě tam jsem Pokymu řekl, že teď budu psát právě o tomhle).

Tahle knížka je výborná pro nováčky, pro lidi, který nemaj přehled a chtěli by ho mít. Budou muset mít velkou trpělivost, protože běžněji se o postavách hovoří jejich civilními jmény a ne přezdívkami. Budou z toho mít guláš, když si k tomu nevezmou na pomoc moji oblíbenou wikipedii. Spoustu novejch věcí jsem se dozvěděl až teď, když jsem to po letech znovu otevřel. Jako například to, že z mrtvýho Hala Jordana se stal Spectre, nebo že ten druhej Ferda, Kyle Rayner, je ten Green Lantern, kterýmu se v Hitmanovi směje celá hospoda, když Tommymu nevotočí pivo.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz