Captain Marvel nebo Shazam?

27. června 2016 Elhonzo Diskuze (3)

Podivuhodný případ Billyho Batsona

Captain Marvel nebo Shazam?

Pokud se už v komiksech pohybujete nějaký čas, tak se vám určitě stalo, že jste se dostali do situace, kdy jste přemýšleli, proč se postava jménem Captain Marvel vyskytuje v komiksech od DC, nebo proč se Captain Marvel najednou jmenuje Shazam. Zkrátka jakákoliv kombinace těchto problémů. Nebojte nejste v tom sami. Proto se vám dnes pokusím vysvětlit a shrnout trochu komplikovanou historii, kterou toto jméno a postava má. 

Knihy Dobrovský

První zázrak

První Captain Marvel (kterého jsem se v článku pro lehčí orientaci rozhodl nazývat Shazamem) se poprvé objevil v komiksu od Fawcett Comics v lednu, roku 1940 ve Whiz Comics # 2 a stvořil ho umělec C.C.Beck společně s autorem Billem Parkerem.

Shazam byl jedním z mnoha hrdinů, kteří vznikly díky velkému úspěchu a popularitě Supermana. Čím se však lišil bylo to, že to byl vlastně malý chlapec. V době, kdy děti mohly být pouze sidekickové (Robin, Bucky), to byla tedy svěží myšlenka a je to jedna z věcí, z které o několik let později hojně těžil třeba Spider-Man. Shazam se ještě díky dobré kresbě a zábavným příběhům stal hitem.

Získal několik dalších „Marvel Family“ sérii (Captain Marvel Adventures, Mary Marvel, Captain Marvel Jr. …) a stal se vůbec prvním superhrdinou, který se dočkal hrané podoby ve filmovém seriálu Adventures of Captain Marvel. Odhaduje se, že v roce 1944 se dokonce prodej jeho komiksů pohyboval mezi 1,3 až 2 miliónů sešitů za měsíc. Pro porovnání, nejprodávanějším komiksem roku 2015 bylo Star Wars # 1, které vyšlo v lednu prodalo přes 980 000 sešitů. To vše a mnohem víc pomohlo tomu, že se Shazam stal úspěšnějším a populárnějším než Superman.

To se ale nelíbilo Harry Donenfeldovi (majitel NCP/DC), který využíval zákon, aby se National Comics Publications (tehdejší název DC, v článku budu také pro lehčí orientaci používat DC) zbavilo napodobitelů jejich Supermana a tím i potencionální konkurence. V minulosti tak ukončily příběhy postav, jako byli kupř. Wonder Man (ne ten od Marvelu), nebo Master Man (opět ne ten od Marvelu). Důvod byl prostý, pokud postava měla super sílu, rychlost, nezranitelnost nebo nějakým malým způsobem připomínala Supermana, tak automaticky byla jeho kopírkou a DC se takových postav rychle zbavilo.

Donenfeld tedy poslal dopis, ve kterém Fawcett Comics oznamoval, že pokud nepřestanou vydávat komiksy se Shazamem, tak se celá situace vyřeší soudní cestou. FC takový dopis od DC už v minulosti obdrželo. V něm jim DC říkalo, ať přestanou vydávat svého hrdinu Master Mana (pořád ne ten od Marvelu). Tehdy Fawcet Comics poslechlo, ale tentokrát se rozhodli s DC bojovat. Koneckonců Shazam byl nejpopulárnější a nejvýdělečnější postavou, která se v komiksech tehdy nacházela, takže jen blázen by podříznul takovou zlatou husu. Donenfeld tedy Fawcet Comics v roce 1941 zažaloval za porušení autorských práv.

(Teď se dostáváme do fáze, kdy se budu ohánět spoustou fajnových pravnických výrazů, takže se předem omlouvám a mějte prosím na paměti, že nejsem právník. Jsem si tedy jistý, že něco přehnaně zjednoduším nebo popletu.)

Případ samotný však nešel k soudu až do roku 1948. Během prvního procesu soudce sice uznal, že Shazam určitým způsobem porušuje Supermanův copyright, ale hlavní pozornost se ve finále přesunula jinam. Zjistilo se totiž, že DC vypršela autorská práva na Supermana a on se tím pádem stal volným dílem (v originále public domain). To zjednodušeně znamená, že určité elementy Supermana mohl kdokoliv svobodně využívat.

Jelikož DC nemělo na Supermana copyright, tak nemohli žalovat Fawcett Comics. Ve finále tedy vyhrálo Fawcett Comics a na krátkou chvíli bylo možné, aby absolutně kdokoliv začal vydávat svůj vlastní komiks se Supermanem. Ne s kopírkou ale s tím „pravým“ Supermanem.

Nicméně Fawcet Comics vyhrálo pouze bitvu ne válku. DC se obratem odvolalo a u dalšího slyšení soudce Learned Hand rozhodl, že DC o svůj copyright nepřišlo. Zjistilo se, že aby k takové situaci došlo, tak se musí daná osoba (nebo společnost) vědomě vzdát svého copyrightu, ne že jednoduše zapomene na jeho prodloužení. Hand došel k závěru, že Shazam samotný Supermanův copyright neporušuje, ale příběhy, ve kterých se vyskytoval, ano.

Tou dobou však byl už rok 1952 a superhrdinský komiks se po konci druhé světové války dočkal velkého propadu v popularitě. Shazam už nebyl tou zlatou husou co dřív. Od začátku 50.let se v příbězích se Shazamem začali používat hororové prvky, které v té době byly populární. Fawcett Comics došlo k závěru, že už pro ně není finančně výhodné se s DC dál soudit. Došlo tedy k mimosoudnímu vyrovnání. FC zaplatilo DC 400 000$ (dnes cca 4 000 000$) a museli přestat vydávat komiksy se Shazamem. Tím příběhy s mladým Billy Batsonem na nějaký čas zmizely.

Souboj zázraků

O pár dekád později se však doba změnila. Superhrdinové byli díky Flashovi (který nastartoval Silver Age of Comics), především díky svěžímu pohledu na celou věc od Marvel Comics, zase na vrcholu popularity. DC se tedy v roce 1972 rozhodlo oslovit Fawcet Comics a začít vydávat reprintové příběhy se Shazamem.

FC na nabídku kývlo a pronajalo DC práva na Shazama. DC však narazilo na problém a to problém v podobě toho, že nesměli hlavní postavě (Captain Marvel) říkat Captain Marvel. Nebo tedy spíš nesměli to jméno používat v názvu komiksu. Důvod byl prostý, Marvel Comics, který se stal od začátku 60.let velkým konkurentem DC, už měl svého hrdinu, který se jmenoval Captain Marvel.

Po soudním procesu, který DC vedlo s Fawcett Comics byl trademark na jméno Captain Marvel prakticky volně k využití. FC ho nesmělo používat a DC nevědělo že ho chce/bude chtít používat. A tak tedy celé situace ve roce 1967 využil Stan Lee, který spolu s umělcem Genem Colanem vymyslel vlastního Captaina Marvela, který se poprvé objevil v Marvel Super-Heroes #12. Lee byl známý tím že rád vymýšlel jména která čtenáře zaujmou hned jak je uslyší a taky mu přišlo patřičné aby postava se jménem Captain Marvela vycházela u Marvel Comics (z obdobných důvodů kupříkladu vznikla i postava Spider-Woman) .

Marvelovský Captain Marvel měl však s Shazamem společné vážně jen jméno. Jejich Captain, skutečným jménem Mar-Vell (čteno Marh-vel), byl kapitán z mimozemské rasy Kree, který byl vyslán na Zemi aby připravil půdu pro invazi. Mar-Vell však našel zalíbení v lidské rase a stal se jejím ochráncem.

Celá tato věc tedy DC komplikovala vydávání jejich Shazama. V komiksech se mu normálně mohlo říkat Captain Marvel, ale nesmělo se mu tak říkat v názvech komiksů a jakýchkoliv propagačních materiálech. Když tedy DC v 80.letech kompletně koupilo práva na Shazama (a všechny s ním spojené postavy), tak ho začlenili do svého vesmíru a jméno na jeho komiksech zůstalo „Shazam!“ .

Když DC v roce 2011 přišlo se svým rebootem v podobě New 52, tak Geoff Johns učinil rozhodnutí postavu kompletně přejmenovat na Shazam. To jméno bylo použito na všech propagačních materiálech a většina lidí té postavě tak stejně začala říkat. Ve světě New 52 si tedy Billy Batson nikdy neříkal Captain Marvel.

Marvel Comics od svého původního Capa přišlo s celkem se šesti dalšími hrdiny, kteří si tak říkaly. Naposled to byla Carol Danvers, která si předtím říkala Ms.Marvel ( a Binary a Warbird…) a jméno Captain Marvel začal používat na památku původního Mar-Vella, který zemřel po boji s rakovinou. Takový je alespoň důvod ve světě Marvelu, realný důvod je samozřejmě jiný. Aby si Marvel udržel trademark na jméno Captain Marvel, tak musí každých pár let vydat nějaký komiks, který bude mít v názvu jméno tohoto hrdiny. Od roku 1979 kdy skončila první pravidelná série s Mar-Vellem tedy Marvel přerušovaně vydával komiksy s postavou, která se jmenuje Captain Marvel. Není přesně jasné jaký časový interval musejí plnit, ale zatím nejdelší pomlku měli v mezi lety 1989 až 1994.

To tedy Marvel staví do pozice, kdy musejí každých pár let vydat komiks s Captain Marvelem pokud nechtějí o trademark přijít. Problém je v tom, že Captain Marvel nikdy nebyl žádný komerční trhák. Ale pokud nechtějí aby trademark propadl a DC se po něm vrhlo rychleji než letící kulka, tak musejí pokračovat ve vydávání. Celá věc se ale určitě zlepší, až do kin dorazí film s Carol Danvers jako Captain Marvel.

A to je celý problém, který obklopuje to zázračné jméno Captain Marvel. Jakého Capa máte nejraději vy, případně které jméno (Captain Marvel nebo Shazam) máte raději? 

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Poslední příspěvky v diskuzi

captain wundar Offline
captain wundar 29/06/2016 (29. června 2016)
Odpověd na #7055 příspěvek od Elhonzo
Marvel může jít i do bažiny Man-Thinga. Má to blíž :-D
Elhonzo Offline
Elhonzo 28/06/2016 (28. června 2016)
Odpověd na #7053 příspěvek od captain wundar
Jedinej pravej CAPTAIN MARVEL je Billy Batson !!!  Marvel se může jít třeba utopit do bažiny SWAMP THINGA !!!
Marvel může jít i do bažiny Man-Thinga. Má to blíž :-D
captain wundar Offline
captain wundar 28/06/2016 (28. června 2016)
Jedinej pravej CAPTAIN MARVEL je Billy Batson !!!  Marvel se může jít třeba utopit do bažiny SWAMP THINGA !!!
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku