DC Rebirth

27. května 2016 Elhonzo Diskuze (0)

Pryč s novým, zpět se starým

DC Rebirth

Uběhlo zase pár let a v DC došlo na další tvůrčí krizi. Od roku 2011 kdy (znovu) restartovali svůj vesmír pod záštitou New 52, šla kvalita a prodej jejich komiksů dolů. Počet vážně suprových sériích šel spočítat na prstech jedné ruky. Spousta fanoušků (včetně mě) se tedy na současné DC komiksy vykašlala a šla hledat zajímavé příběhy o mužích a ženách ve spodním prádle o dům dál.

Knihy Dobrovský

Co se tedy DC rozhodlo udělat? Povolalo svůj all star tým v čele s Geoffem Johnsonem a naštěstí nešlo cestou dalšího rebootu. A povedlo se? Za mě určitě ano, i když válku ještě rozhodně vyhranou nemají. Následují lehké spoilery!

Z každé stránky Rebirthu je doslova cítit snaha přitáhnout zpět své dávné čtenáře. Všechno, na co si fanoušci na New 52 stěžovali, tady Johns doslova žehlí stránku po stránce. Chyběl vám původní Wally West, bývalý a pro mnohé stále nejoblíbenější Flash? Tak je zpět. Celým komiksem nás provází právě on. Chyběly vám vztahy a přátelství mezi některými postavami? Jsou zpět, nebo tedy budou. Chyběla vám bohatá historie DC světa a odkaz různých hrdinů, který sahá až do dob druhé světové války a možná ještě dál ? Ano, hádáte správně, je to zpět.

Celé by se to dalo označit za prachsprosté skákání šipek do zadků fanoušků, ale musím říct že na člověka, kterému všechny výše zmíněné věci chyběly a kvůli kterým přestal DC číst, to funguje. Rebirth zvládá skvěle opravit to, co se za posledních pár let pokazilo, ale také připravit cestu pro budoucí události. Garantuji vám, že až se prokoušete na konec tohoto téměř 80 stránkového komiksu, tak budete sedět s otevřenou pusou a chtít vědět víc. Cliffhanger funguje perfektně a už teď je jasné, že vyvolá spoustu rozporuplných reakcí.

Scénáři nemám, co vytknout. Johns měl jasný cíl a ten do puntíku splnil. Je vidět že DC zná skrz na skrz a těm postavám zkrátka rozumí. Hraje skvěle na nostalgickou notu a bez mučení se přiznám, že u scény, kdy se Wally potká s Barrym, mi ukápla slzička. Je možná až trochu děsivé, jak DC spoléhá z velké části pouze na Johnse, aby je tahal z malérů a psal jim úspěšné série (a nově „zachraňoval“ i filmy), ale znáte to „Když to není rozbité…“ . Teď jen doufat, že DC směr, kterým je Geoff nasměřoval, udrží.

Na kresbě se vystřídala smetánka DC comics, mezi které patří: Gary Frank, Ivan Reis, Phil Jimenez, Ethan Van Sciver a další. Ani kresbě nemám, co vytknout. Celé je to epické, hravé a barevné. Kdykoliv je na stránce nějaká scéna, kde je Wally a všude lítají blesky, tak je radost, na to celé pohledět.

Pro koho je tedy Rebirth určený? Z velké části určitě pro lidi, co New 52 ignorovali. Od roku 2012 jsem kromě Batmana (a JL v češtině) nečetl snad žádný současný DC komiks a přesto jsem neměl nejmenší problém do Rebirthu naskočit. Ano, je tam několik událostí, které mají původ na stránkách Supermana a Justice League, ale nic tragického. Nicméně budoucnost DC zase vypadá trochu nadějněji. Protože nerad něco známkuju po jednom čísle, tak se číselnému hodnocení vyhnu a shrnu to v plusech a mínusech.

Návrat starých osvědčených věcí a postav, Johnsův scénář, kresba, konec a nástin budoucích událostí
Budoucí potencionální linka s Jokerem, možná to celé hraje moc na jistotu a vybouchne to někomu do obličeje

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz