Skalpy 04: Hryzání ve vnitřnostech

25. května 2016 S4TW Diskuze (0)

Jakmile ti začne ve vnitřnostech hryzat ten hnusný pocit, nikdy se nedá předpovědět, co se může stát...

Skalpy 04: Hryzání ve vnitřnostech

Skalpy, hm, jak bych začal? Je to noirovka jako prase! Jedná se o sérii, která vychází v ČR a je zaměřeně výhradně pro dospělého čtenáře. Za každou takovouto sérii musí být komiksový fanoušek rád a když takový komiks mají na starost takový mistři, jako je Jason Aaron a R.M. Guéra, tak už to musí být fakt něco. Musí se přiznat, že Skalpům jsem propadl již od první knihy a přišlo mi, že kvalita komiksu se s každou další knihou zlepšuje. Je tomu tak i u titulu Hryzání ve vnitřnostech?

Knihy Dobrovský

Příběh začíná tam, kde skončil třetí díl. Opět nás čeká pár útržků z historie, které pomáhají dát děj do širšího kontextu. Vzpomínkové části nám řeknou, jak to měl Dashiell s otcem, jak to měl Rudá Vrána s ostatními aktivisty z rezervace a co ho definitivně poslalo na tu hnusnou a tvrdou cestu, kterou se dnes ubírá.

V současnosti se příběh také vyvíjí. Dashiell a Carol si to mezi sebou rozdávají a Dash postupně klesá ke dnu. Dino Zakrslý medvěd padá ke dnu znovu a zapojuje se do jistého, samozřejmě nelegálního, byznysu. No a Rudá vrána musí řešit všechny ty sra**y s Hmongama a zároveň se snaží pomoci duši Gini na její cestě k Velkému duchovi, což prostě nemůže obojí vyjít. Samozřejmě se toho stane ještě víc, ale tohle považuji za to nejdůležitější.

Abych řekl pravdu, tak v této sérii hraje příběh druhé housle, ale nutno podotknout, že i přesto jsou ty druhé housle světová extratřída. Ovšem to hlavní, o co tady jde, je velmi syrová, hutná, nenávistná a špinavá atmosféra, která je všudypřítomná. Opravdu všechno v tomto díle je prolezlé skrz naskrz, všichni zažívají jen samé zlé věci a žijí v opravdu nechutném světě plném všemožných špatností. Až si člověk říká, že takhle hrozné to snad ani ve skutečnosti být nemůže, že přece není možné, aby tolik lidí v jedné komunitě žili na úplném lidském dnu.

A v tomhle je Aaron mistr, vlastně nejen v tom. Možná ještě důležitější než samotná atmosféra jsou postavy. Takhle bravurně napsané postavy zvládne jen málokterý scénárista. V podstatě tu nemáme jediný kladný charakter (ok, možná někdo jako Babička?), všechny jsou vyloženě až odporné v tom, jak se chovají a co prožívají, ale i přesto je budete žrát a svým způsobem si je zamilujete. Líbí se mi, že Jason postupně rozvíjí víc postav, a Dash se tak trochu dostal do pozadí, i když svou roli pořád ještě má.

Čtenář tak trochu tuší, že se jeho oblíbencům nemůže stát nic dobrého a vše skončí úplně otřesně, ale pořád někde vzadu máte, že třeba to tak nebude a tak otáčíte stránku za stránkou a nadšeně hltáte tuhle krutou jízdu rezervací.

Nastane konec a vy čumíte s otevřenou pusou a pomalu vstřebáváte, co jste to sakra přečetli?! Chvíli vám to hrabe, dáváte si jedna plus jedna dohromady a vyhlížíte, kdy vyjde další díl. Zatím každá kniha totiž končila nějakým krutopřísným vyvrcholením, tudíž to, že budete navnaděni na pokračování je jistota.

Aaron je bůh, to je jasné, ale bez Guéry by to dílo bylo poloviční. Opravdu originální, skvělá, syrová, noirová a úžasně atmosférická kresba, kterou si nespletete s žádnou jinou. Říkal jsem si, že snad nemůže být lepší a výstižnější kreslíř pro tuto sérii, no, když jsem viděl práci Furnóa, tak jsem trochu zaváhal. Jednoduše, oba odvedli opravdu excelentní práci, navíc podpořenou výbornými barvami, které tomu přidali pořádnou třešeň na dort.

Postavy, atmosféra, kresba, barvy, originální prostředí, mistrné noir
Pro někoho může být až příliš drsné, násilné

Verdikt

Skalpy doporučuji úplně všem. Dobře, kdo nemá silný žaludek, tak těm možná raději ne, jelikož ta syrovost a brutálnost je opravdu extrémní. Aaron by mohl v příběhu v podstatě vůbec nepostupovat a pořád by vás to bavilo. Tady totiž nejde o nějaký excelentní příběh, ale o tu úžasnou atmosféru a skvěle napsané postavy, které si oblíbíte i přes jejich evidentní špatnost. Můj názor je, že se jedná o současnou nejlepší sérii, která v ČR vychází a věřte, že váhám, jestli dát plný počet. Je to zcela perfektní ve svém žánru? Bez chybiček? Já si myslím, že je a jestli nedat plný počet tady, tak už nikde...

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku