All you need is Kill

30. května 2016 jardoom Diskuze (0) 1 palec
All you need is Kill

Crwácký manga nášup pokračuje a tento rok si ke všem těm megadlouhým sériím můžeme do knihovny zařadit i jednu hodně velkou jednohubku. Slovo jednohubka ale není výrazem, který by tuto 420 stran velkou bichli přesně charakterizoval. Jedná se o legendární mangu, která, spolu se stejnojmenným románem, stála za zrodem úspěšného scifi snímku Na hraně zítřka. Teď už musí být všem jasné, že se jedná o All you need is Kill: Stačí jen zabíjet.

Je škoda, že u nás manga nepřišla zároveň se zmíněným filmem, protože tohle dopřává čtenáří možnost srovnávat obě verze (samozřejmě pokud film viděl). Problémem je, že člověk (čti: český čtenář) podvědomě vidí film jako tu pravou verzi i když ví, že román, ze kterého čerpala manga, byl předlohou právě pro něj. Já se ihned přiznám, že jsem hodně srovnával a v následující recenzi se budu snažit srovnávat co nejméně.

Čtenář, který už film viděl, si ale velmi brzo uvědomí, že ono tohle moc srovnávat nejde, protože se samotný film předlohy moc nedržel. V podstatě by se dalo říct,  že film vlastně jen převzal (spíše vykradl) zápletku. Emzáci, časová smyčka a boj o přežití, to jsou všechny věci, které mají tyto díla společného.

Příběh je svižný, a i když je All you need is Kill opravdu pořádným kouskem o 420-ti stranách, tak vám to čtení uteče hodně rychle. Neustále se střídá děj, který sledujete jak očima hlavního hrdiny Keidžiho, tak očima vedlejší postavy Rity Vrataski. Do děje scénáristé dokázali napráskat také pár kapitol s flashbacky, které nám představí, co předcházelo invazím emzáků a jak to zasáhlo naše hrdiny.

Jak jsem již řekl, příběh je dost svížný. Čtenáře se snaží nalákat zajímavou zápletkou, která přinese také pár dobrých zvratů, jenž nikdo určitě nečeká a ve filmu k nim nedošlo. Také musím kladně ohodnotit skvěle vymyšlené postavy, které mají různé motivace a ačkoliv to v průběhu na první pohled možná nevidíte, věřte, že závěr vám je odhalí.

Na akční mangu se tu dost mluví a to také v akci. V porovnání např. s Útokem Titánů je tu mnohem více textu v akčních sekvencích. Požitek z akce to nekazí, protože v tomto bodu se kreslíř zblázní a kresba se stává nepřehlednou, takže čtenář svede svou pozornost zpět na text a nechá se jím ukonejšit.

Jsem rád, že se tímto dostávám ke kresbě, která má své klady i své zápory. Kladem je určitě velmi precizní zpracování, které zahrnuje realistické proporce a také hodně detailní ztvárnění mimiky charakterů. Kromě detailnosti bych ještě chtěl vyzdvihnout dobře zpracovanou akci, která dost realisticky zachycuje pohyb postav, stříkance krve a podobně.

Když říkám, že je dobře zmáknuté vykreslení akce, nemyslím tím, že je dobře zmáknutá ve všech ohledech. Naprosto tragické je to v bojových sekvencích, kdy se čtenář ztrácí v panelech při každém průstřelu emzáka či rozmachu hrdinovou sekerou. Všude lítají kusy betonu, všude lítají kusy emzáků. Sekera je v pohybu a obraz vám nedovolí se soustředit na nějakou dominantní část, protože tam prostě žádná není. Vše je nějaké zmatené a já se prostě v těchto částech knihy ztrácel.

Bod dolů musím dát také za podobu emzáků, která mi na první pohled přišla trochu směšná a hodně retro. Kulatá příšera s hubou dokořán, to je jako z nízkorozpočtového středoškolského filmu. V tomhle byla například filmová verze mnohem lepší, protože emzákům nadělila hodně cool podobu.

Kromě této části kresby ale nemůžu manze nic vytknout, protože čtenáři nabízí vše, co by tento typ mangy nabídnout měl. Zápletka je dobře zmáknutá, je trochu složitější a mnohem více propracovaná než ve filmu. Čtenář je pořád jako na houpačce a lítá dějem sem a tam. To vše i přesto, že se vlastně odehrává stále jeden den. 

Zmínit musím i obrovské finále, které nabídlo opravdu skvělé rozuzlení, ve kterém nechyběl obrovský zvrat a překvapení, které nikdo nečekal. Za tohle musím této knize dát velké plus a musím říct, že mi dopřála ten nejlepší finish, jaký jsem v manze zažil.

Verdikt

All you need is Kill je skvělou četbou, která nabízí výborné hrdiny, velmi dobrý příběh a spoustu akce, kterou doprovází hektolitry krve. Doporučit ji můžu každému, kdo se nebojí zkusit něco nového a netradičního. Tato manga je svěží zkušeností, která vás vytrhne ze stereotypu těch nekonečných sérií.

7/10
Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší a zároveň největší komiksové nakladatelství v ČR. Už mnoho let poskytuje českým čtenářům světové komiksy česky a vydává svůj vlastní magazín Crew2 zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Do pozornosti veřejnosti se také každoročně dostává svým vlastním festivalem Crwecon.

Pokud se Vám článek líbí, dejte palec nahoru.

Celkem 1 palec
RATing autora 24.9%

To se libí - spiderbat

O autorovi

jardoom
jardoom

Lidé nechápou, proč v dnešní době čtu knihy. Smějí se mi, že nežiji svůj život a hledím na cár papíru. Jenomže neví, že to dělám proto, abych během svého života stihl prožít životy tisíců.

Sdílet článek

Článek týdne

Nejmocnější hrdinové Marvelu 058: Jessica Jonesová

Nejmocnější hrdinové Marvelu 058: Jessica Jonesová

Najdete nás na Facebooku