KNIŽNÍ KOUTEK: Okovy války (Grimnoirské kroniky 3)

31. května 2016 fm.tua Diskuze (0)

Když jsou démoni ten menší z vašich problémů...

KNIŽNÍ KOUTEK: Okovy války (Grimnoirské kroniky 3)

V pořadí již třetí knihu ze série Grimnoirských kronik s názvem Okovy války jsem měl možnost zrecenzovat. Vypadá to, že se jedná o filnální příběh této série. Tak se pojďme podívat na důvody kvůli nimž si knihu prostě musíte přečíst.

Knihy Dobrovský

Kniha navazuje na román Magické pouto (recenze) v němž zjišťujeme, že Impériu velí člověk podobající se bývalému (již mrtvému) kancléři a jedná jeho jménem. Současně se dozvídáme, že je lidsto v nebezpečí jelikož se k zemi řítí Nepřítel, bytost, která  se snaží pozřít Moc, entitu, jenž propůjčuje aktivním jejich sílu a současně zničit celou Zemi. Zvedák Jake Sullivan se skupinou Grimnoirských rytířů rozjždí sebevražednou misi, aby konfrontoval kancléře. Mezi tím se Faye potyká s kletbou provázaného a odhaluje pravé záměry Moci.

Příběh Larryho Correii je zasazen do alternativní historie 30. let minulého století. To dává autorovi možnost si libovolně měnit chod ději, přidávat a ubírat události nebo dokonce pozměňovat jejich průběh. Atmosféra doby, o niž Correia píše, je ze stránek knihy téměř hmatatelně cítit a člověk má opravdu pocit, že je součástí děje.

350 stránek doslova uteče jako voda. Kapitoly nejsou příliš krátké ani dlouhé, prostě tak akorát. Jedná se ideální knížku do hromadné dopravy, když člověk jede do školy, práce nebo prostě někam a chce čas nějak smysluplně využít. Téměř každá kapitola je uzavřeným celkem a v klidu knížku můžete zaklapnout, jelikož víte, že to hlavní jste se dozvěděli a nic vám neuteče. Nejsem fanouškem "otevřených" kapitol, které čtenáře nutí číst dál a dál a například přejet zastávku (ze života). Kapitoly de facto dělí jednotlivé dějové linky. Každá z kapitol je doplněna tematickým textem nějakým způsobem navazujícím na děj konkrétní kapitoly.

Příběh je sledován z pohledu dvou stěžejních postav, je rozvíjeno dobrodružství Jakea Sullivana, tak i cestovatelky Faye. Sem tam se v knize mihnou střípky děje, které navazují na hlavní dobrodružství, ale těch je však jak šafránu. Při čtení se ani chvíli nudit nebudete, kniha plyne svižně a kupodivu jsem nenarazil na hluchá místa, v níž by se nic nedělo. O proti předchozím dvou knihám Okovy války rozhodně dospěly. Autor si s příběhem hraje a postupně ho rozvíjí, proto zamrzí opravdu rychlý závěr, kde se finální fight odehraje na pár stránkách. Je to jako byste poslouchali hudbu a v nejlepším vám ji někdo vypnul.   

Krom výše zmíněných hlavních protagonistů se v příběhu potkáme se starými známými, ať už se jedná o některé členy posádky kapitána Southundera nebo rytíře Grimnoiru. Poměrně velký prostor dostala postava Lady Origami, která prozradila něco málo ze své minulosti a musím říct, že pro mě osobně je zajímavou postavou. Za srdce vás rozhodně chytne i bývalý železný gardista Toru, jehož charakter je prostě sympatický. Autor si však nebere servítky co se týče úmrtí některých postav, takže počítejte s tím, že při čtení zažijete i nostalgické chvilky.

Třetí kniha je opět akční jízdou ve stylu béčkových filmů. Buď jsem si na styl autora zvykl, nebo se Larry Correia neustále vyvíjí, samozřejmě k lepšímu. Okovy války se řadí k oddechové četbě se spoustou krve, magie a hlavně boje o záchranu lidstva. 


Okovy války (Grimnoirské kroniky 3)

Larry Correia

překlad: Jakub Mařík

ISBN:978-80-7398-346-8

FANTOM Print, 2016

brožované, 352 stran

299,-
 

Larry Correia

Americký spisovatel, zaměřený zejména na akční fantasy. Svoje znalosti střelných zbraní využil ve své prvotině Lovci monster, s. r. o, v této sérii vyšlo prozatím 5 knih. 

Grimnoirské kroniky

Příběhy Grimnoirských kroniky se odehrávají ve 30. let minulého století. Larry Correia předkládá alternativní historii světa v němž žijí lidí se zvláštními schopnosti, tzv. Aktivni. V tomhle světě spolu pomocí magie soupeří dvě skupiny, Grmnoirské společenství a Impérium.

zajímavý příběh; rozvoj postav
příliš rychlé finále

Verdikt

Hledáte-li knížku na oddechovou četbu v kombinaci s akční jízdou, tak Okovy války vám tohle všechno nabídnou. Kniha od Larryho Correii je ideální do MHD, dobře se čte a konečně nějakým směrem rozvíjí aktéry. Co zamrzí, tak je příliš rychlé finále, které si moc neužijete.

FANTOM Print
Nakladatelství FANTOM Print najdete v Ostravě Vydávají od roku 1999. Od samotného počátku se specializují na sci-fi a fantasy. Slovy nakladatelství "V naší „stáji“ najdete známá jména, ale i autory či autorky, kterým jsme na česko-slovenském trhu teprve cestičku „prošlapali“. Postupně jsme se vypracovali na TOP pozici čistě žánrových nakladatelství v počtu vydaných titulů za rok. Pokud nedojde k nějakému kolapsu na naší straně či nečekanému vzepětí u konkurence, pak hodláme tuto pozici udržet i v letech budoucích."

O autorovi

fm.tua
fm.tua

Od malička jsem fanouškem fantasy. Vlastně to nastartovala ona jediná kniha, kniha o brýlatém klučinovi s jizvou na čele, který z ničeho nic zjistil, že je čaroděj, tak byl položen základní kámen. Začalo se na něm stavět, přibývali další knihy a neuvěřitelné příběhy a teď jsou ty základy pevné a nezničitelné, stejné jako dračí šupiny. Knihy jsou mým útočištěm před špatnou náladou, stresem. Poskytují mi jakousi ochranu před reálným světem, je to možnost úniku od běžných strastí života a způsob cestovat po vše možných zákoutích neuvěřitelných světů.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku