Ultimate Spider-Man: Venom

21. května 2016 S4TW Diskuze (0)

Každý se snaží být něco víc, než skutečně je...

Ultimate Spider-Man: Venom

Ultimate Spider-Man se vrátil! Alespoň v rámci českého vydání. Nejsprve musím smeknout nad tím, že lidé od Crew nad touto sérií zcela nezlomili hůl a rozhodli se jít do jistého risku znovu, i když jim to poprvé nevyšlo úplně podle jejich představ. Ale je to prostě Spider-Man, nejpopulárnější postava Marvelu, tak proč to nezkusit ještě jednou. Vše začíná tam, kde skončil poslední Ultimate Spider-Man s číslem 18. Jestli je tato série ta pravá pro vás, na to si dnes pokusíme odpovědět.

Knihy Dobrovský

Jak se již říkal, příběh začíná tam, kde skončil Ultimate Spider-Man #18. Peter Parker se rozešel se svou přítelkyní MJ a jeho život je jeden velký problém. Škola, superhrdinství, rodina, ženský, prostě nic nevychází tak, jak by si představoval. Navíc při hledání na půdě najde Petřík krabici, ve které objeví videokazetu s nahrávkou, když byli ještě jeho rodiče na živu. Taky je tam jeho přítel z dětství, Eddie Brock, kterého se rozhodně kontaktovat, ten mu říká o jistém projektu, na kterém spolupracovali jejich zesnulí otcové.

No a tam všechno vypuká. Samozřejmě se vše trochu zvrtne, Peter nešikovně ubryndne kousek zázračného obleku / kapaliny a díky tomu se spojí s Venomem. Povede se mu ho dostat ze sebe, ale následně si ho vezme sám Eddie a tak se poprvé utká Spider-Man s Venom v rámci Ultimate Universe. Do toho se dozvídáme různé detaily o celém projektu a záhadné smrti Parkerových rodičů.

Když to vezmu celkem, tak je příběh takový nijaký, nedotažený a ne příliš zajímavý. Bendis určitě umí daleko lépe a i v rámci Ultimate Spider-Mana jsou lepší příběhy. A já se tak stále nemohu zbavit dojmu, že Ultimate Spider-Man je o proti tomu klasickému poloviční a to ve všech směrech. Prostě je to jeho slabší kopií, i když má své zajímavosti.

Možná jsem jen konzerva, ale v podstatě vše, co se snaží autor předělat a odlišit od originálního světa síťolezce mi přijde slabší, ne tak zajímavé a ve finále bych raději sáhl po 616 Spideym.

Hlavní rozdíl vidím především v tom, že příběh mi přijde koncipovaný pro mladší čtenáře. Jasně, Ultimate vesmír je drsnější a možná i násilnější, ale zrovna tento Spidey je koncepčně spíš pro teenagery. Ale i starší si mohou přijít na své.

Bendis se především zaměřuje na Petera než na Spideyho a tak je tu skvěle rozebrána jeho osobnost, jeho vztahy s ostatními postavami a vůbec komplikovaný život puberťáka, kterého jen tak mimochodem kousl pavouk a tím mu předal nadpřirozené schopnosti. Důležitou roli v příběhu hrají i rodinné vztahy a milostné vztahy. Jak říkám, celé to na mě působí, že se to chce zavděčit především pubertálním jedincům.

Dost mě mrzelo, že Venom tu dostal strašně málo prostoru a není tu víc akce. Přeci jen této postavě by slušelo daleko více akčních scén, ale zároveň se i více zaměřit na to, jak tento oblek dokáže psychicky proměnit člověka, respektive dostat na povrch jeho niterné pocity. Ale jelikož vše končí velice otevřeně, tak si myslím, že Venom se brzo vrátí.

Co bych chtěl především vyzdvihnout je skvělá kresba Bagleyho, který skvěle vystihl to, jak by měl tento mladší Spidey vypadat, jak by měl vypadat celý jeho svět. Kresba dobře doplňuje atmosféru příběhu, má také takový mladší nádech, ale umí i přitvrdit a být temnější. Zároveň kreslíř skvěle zvládá emoce postav, ale i akční scény. Řekl bych, že se jedná o nejsilnější stránku celého komiksu.

Kresba, psychologie postav a vztahy mezi nimi, zábava
Moc vaty, malý prostor pro Venoma, příliš pubertální, málo akce, slabší než původní Spidey

Verdikt

Celkově to byla má třetí kniha o Ultimate Spider-Manovi a potřetí mě nepřesvědčila o tom, že by byl kvalitnější či zajímavější než originál. Zároveň musím konstatovat, že Bendis umí daleko lepší příběhy. Celé je to takové neslané, nemastné, ale na druhou stranu jsou zde skvěle rozebrány psychologie postav a jejich vzájemné vztahy. Pokud bych byl o 10 let mladší, tak si to nejspíš užiji daleko víc. Ultimate Universe jsem měl za dospělejší než klasický MU, ale u Spideyho to neplatí. Nejedná se o špatné dílo, ale pro mě to byl čistý průměr. Celkový dojem z díla mi vylepšila skvělá kresba Bagleyho, kterou jsem si dost oblíbil. Komiks doporučuji spíše mladším čtenářům nebo někomu, koho původní Spider-Man už nebaví a chce něco jiného.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz