Karel IV. Pán světa

16. května 2016 jardoom Diskuze (0)

Komiksový příběh největšího českého panovníka

Karel IV. Pán světa

Český národ 14.5 oslavil 700. výročí narození Otce vlasti Karla IV. Nakladatelství Edika to vzalo po svém a pod záštitem Albatrosu vydalo k této události komiks, který má být poctou tomuto Českému králi. Jak dopadla tato komiksová práce v podání Zdeňka Ležáka a Jonáše Lededckého, vám prozradí tato recenze.

Knihy Dobrovský

Hned na začátku nutno podotknout, že tato kniha není jen komiksem. Na 160 stranách totiž najdeme 95-ti stránkové povídání o této české osobnosti a až poté se dostaneme ke komiksu. V komiksu se v rychlosti odehraje prvních třicet let života Karla IV. a abych byl přesnější, příběh se mu věnuje hlavně v jeho útlém věku a při dospívání.

Příběhove se mi komiks zdál až moc přímočarý a víc by si ho člověk užil, kdyby jednotlivé události dostaly trochu více prostoru. Tak velká událost si totiž zaslouží mnohem více prostoru a v tomhle konkrétním případu by stačilo možná jen 20 stránek navíc. Děj totiž na můj vkus až moc skáče mezi jednotlivými úseky Karlova života a čtenář se nemá šanci vybudovat bližší pouto k postavě, kterou komiksový příběh popisuje.

Příběh je ale zajímavý a chytá se tématu tím nejlepším možným způsobem. O životě Karla IV. toho víme dost, ale komiks bazíruje na úplně jiném časovém úseku, než který je běžně o tomto panovníku všude zveřejňován a medializován.

Kresba je ryze mainstreamová a v tomto případu je to jenom dobře. Já jsem mainstreamem sice přehlcen, ale u tohoto kousku trvám na tom, že tato kresba zde patří a vyzdvihuje či posunuje komiks, hlavně ten český, úplně někam jinam. Nevím, do jaké míry je tohle snaha o kopírování stylu, nebo je tohle opravdu v kreslíři, musím ale říct, že tohle se synovi Janka Ledeckého povedlo a smekám před ním.

Kresbu jsem si prostě užil a tam, kde scénář tápe, pomáhá toto strádání překlenout  výborna kresba Jonáše Ledeckého, který jakožto umělec (výtvarník, hudebník) obstál na jedničku i ve svých 23 letech. Jeho práce je vyzrálá a opravdu je v jeho kresbách vidět profesionalita, která vypadá přirozeně a nebudí špatný dojem v žádných pasážích komiksu.

Verdikt

Tento komiks je vhodný doplněk do knihovny s českou tvorbou. Příběhově sice občas tápe, ale nemyslím si, že by to bylo dílo, za které by se měl pan Ležák stydět. Naopak je to s kresbou, díky které je tento komiks nezapomenutelnou zkušeností. Jen je velká škoda toho poměru čtiva a komiksu. Tímto se totiž z tohoto kusu stala spíše historická kniha pro čtenáře školou povinné, která je doplněna o pár stran komiksu

Albatros Media
Za spolupráci děkujeme mediální společnosti Albatros Media, nabízející pod značkami dvanácti samostatných nakladatelství Albatros, BizBooks, CooBoo, CPress, Computer Press, Management Press, Edika, Motto, Plus, XYZ, Fragment, B4U Publishing a v koedičním projektu s ČT Edice České televize široké spektrum mediálních produktů - knih, e-knih a audioknih.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz